Erzincan'da Alevilik Paneli Düzenlendi

Erzincan'da Alevilik Paneli Düzenlendi

Erzincan'da Bu Yıl 5'ncisi Düzenlenen Alevi Kültür Festivali Kapsamında Ankara Üniversitesi (Aü) Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Ayhan Yalçınkaya Tarafından Alevilik Konulu Panel Düzenlendi.

Erzincan'da Alevilik Paneli Düzenlendi

Erzincan'da bu yıl 5'ncisi düzenlenen Alevi Kültür Festivali kapsamında Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Ayhan Yalçınkaya tarafından Alevilik konulu panel düzenlendi.

Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Şubesi cem evinde düzenlene paneli çok sayıda vatandaş dinledi.

Aleviliğin ötelenmeye çalışılan bir topluluk olduğunu ileri süren Doç Dr. Ayhan Yalçınkaya, "Ötelenmeye çalışan bir topluluktan, Alevi topluluktan ve bu toplumun inancı olan alevi öğretisinden konuşacağız. Bu anlamıyla bir yandan sıkıcı hiç kuşkusuz konumuz çünkü gündemde değil." dedi.

"ALEVİ TRENİ KALDIRMAYA KALKANLAR, GERÇEKTE SADECE DÜDÜK ÇALIYORLARMIŞ"

Aleviliğin birkaç ay önce AK Parti tarafından gündeme getirilmeye çalışıldığını ama sonucun pekte olumlu olmadığını savunan Doç Dr. Ayhan Yalçınkaya, "Birkaç ay önce AKP'nin Alevi açılımı ile gündeme gelir gibi oldu. Sonra o trene binenler oldu inenler oldu. En sonunda birde görüldü ki tren istasyondan hiç ayrılmamış. Alevi treni kaldırmaya kalkanlar, gerçekte sadece düdük çalıyorlarmış. Kalkmış gibi yana bir treni uğurladıklarını bize inandırmaya çalışıyorlarmış" diye konuştu.

"KUR'AN EVRENSELDİR"

Alevilik konulu panel'de Kuran'ın evrensel olduğuna vurgu yapan Doç Dr. Ayhan Yalçınkaya, "Kuran dünyanı yönetmeye çalışan bir metin değil öyle olursa kuran tarihi koşullara göre eğilip bükülen yorumlanan, değiştirilen bir metin olur. Oysa ne diyor Aleviler. Kuran evrenseldir. Ne diyor Sünni Müslüman kardeşlerimiz? Kuran evrenseldir. Tamda bu yüzden evrenseldir. Tarihi bir anayasa metni olmadığı için evrenseldir. Demek ki tanrı anlayışı, müdahalesiz bir tanrı anlayışı, kuran anlayışı bir anayasa anlayan bir anlayış değil" dedi.

ALEVİLER MÜSLÜMAN BİR TOPLULUKTUR

Alevilerin kesinlikle Müslüman bir topluluk olduğuna vurgu yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Ayhan Yalçınkaya, "Aleviler Müslüman bir topluluktur. Alevilerin Müslüman olmadığını iddia edenler son 5 yıldır bizi Müslüman sayabilmek için birbiri ile yarışan Sünnilerdir. Sünniler yüzyıllarca Alevilerin Müslüman olmadığını iddia ettiler. Şimdi çıkmış Aleviler Müslüman diyorlar. Biz yüzyıllarca uğraştık kendimizi Müslüman kabul ettirebilmek için, siz 5 yılda hemen bizim sizin dediğinizi kabul etmemizi bekliyorsunuz. Yok, öyle yağma. Yüzyıllarca da siz uğraşın bakalım. Sen hangi hakla kendi kabındaki incinin gerçek, benim kabımdaki incinin sahte olduğunu iddia ediyorsun? Bunun dini bir temeli var mı tabiî ki yok. Bunun temeli nedir siyasidir. Bu noktadan sonra tartışmamız dini bir tartışma olmayacaktır, siyasi bir tartışma olacaktır" şeklinde konuştu.