10. Türk-Arap Ekonomi Forumu - Haberler
Haberi Paylaş

10. Türk-Arap Ekonomi Forumu

AA - Ekonomi
10. Türk-Arap Ekonomi Forumu

Irak Bayındırlık ve İskan Bakanı Tarık El-Haykani, Irak'ın terörün pençesinde olduğu şeklindeki haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Irak Bayındırlık ve İskan Bakanı Tarık El-Haykani, Irak'ın terörün pençesinde olduğu şeklindeki haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

10. Türk-Arap Ekonomi Forumu'nda konuşan El-Haykani, Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihe dayandığını, ortak sınırlar olduğunu ve ticaret hacminin Türkiye'nin diğer Arap ülkeleriyle olan ticaret hacminden daha yüksek olduğunu anlattı.

Irak'ın terörün pençesinde olduğu şeklindeki haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığını, ülke topraklarının sadece yüzde 25'lik kısmın bu durumda olduğunu ifade eden El-Haykani, bu bölgelerin de kısa sürede Irak Hükümeti'nin denetimine geçeceğini söyledi.

Ülkesinin yeniden onarılmasında Türkiye'nin çok büyük katkı sağladığını ve takdir edilmesi gerektiğini, Türk şirketlerinin bundan sonra da Irak'ta önemli işler yapacaklarını vurgulayan El-Haykani, Irak'taki iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen yatırımcıları ülkesine davet etti.

Irak'ın dünya ve bölgedeki en önemli petrol rezervlerine sahip olduğunu, tarım ve sanayi alanında da önemli bir güce sahip olduğunu dile getiren El-Haykani, ülkenin coğrafi konumu nedeniyle Doğu ile Batı'yı bağladığını anlattı.

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı Temsilcisi Ahmet Al Sulaiti ise Ortadoğu'da sorunlar olsa da Katar'ın güvenlikli bir ülke olduğunu ve makroekonomik verilerin de bunu desteklediğini ifade etti.

Ülkesinde çok sayıda mega proje yapıldığını ve gelecekte de bunlara devam edileceğini söyleyen Sulaiti, yapımı devam eden havalimanının üçüncü fazı tamamlandığında 50 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağı bilgisini verdi.

Ekonominin çeşitlendirilmesi için eğitim ve sağlık alanlarında büyük yatırımlar yaptıklarını ve yapacaklarını belirten Sulaiti, enerji, çevre, bilişim ve teknoloji alanında da çok sayıda projenin gündemlerinde olduklarını aktardı.

Kamu ve özel sektör işbirliği ile çok önemli projeler yapacaklarını vurgulayan Sulaiti, uluslararası şirketleri Katar'a yatırıma çağırdı.

Umman Sultanlığı Duqm Özel Ekonomi Bölgesi Başkanı Yahya Bin Said Bin Abdullah El-Jabri, Türk Arap ülkeleri düzeyinde mevcut fırsatlardan yararlanılması, yatırımların idame ettirilmesi ve muhtelif sektör ve alanlarda işbirliğinin geliştirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

El-Jabri, her yıl Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacminin artış kaydettiğini belirterek, Umman Sultanlığı'nın kalkınma planı, ticaret limanı ve petrol rafineri projesiyle gelişmeye devam ettiğini ifade etti.

Suudi Arabistan Krallığı Smantah Grubu Başkanı AbdulAziz Bin Turki Bin Talal El-Saud ise, 10 yıldan fazla süredir ekonomik istikrarı ve iç pazardaki talebi yükseltmek için çalıştıklarını ifade etti.

El-Saud, her yıl onlarca hastane, okul, üniversite ve sağlık kolejleri inşa edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

" Suudi Arabistan'da sağlık alanına yapılan yatırımlar muazzam rakamlara ulaştı. Suudi Arabistan geçen ay yüzde 6,8 büyüdü. Yabancı yatırımlar için cazip bir ülkeyiz. Bizim amacımız Suudi Arabistan'a yabancı dış yatırımın gelmesini sağlamaktır. Alt yapımız ve mevzuatımız bunu kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiştir. Suudi Arabistan'da esas olarak insanlara yatırım yapıyoruz. Üniversite inşaatına ve burslara önem veriyoruz. Bunun yanı sıra sigorta sistemimiz de buna uygundur. Bu bizim halkımıza karşı görevimizin yerine getirilmesidir."

Suudi Arabistan ve Türkiye arasında tarihi bağların ve dostluğun bulunduğunu belirten El-Saud, iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılmasını hedeflediklerini aktardı.

"Medine Havalimanı 4 gün sonra açılacak"

TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Kaptan ise TAV Havalimanları Holding'in son yıllarda gerçekleştirdiği çalışmaları anlatarak, son 8-9 yıl içerisinde olağanüstü bir büyüme gerçekleştirdiklerini ifade etti.

TAV Havalimanları Holding'in gerçekleştirdiği en büyük yatırımın Medine Havalimanı projesi olduğunu belirten Kaptan, söz konusu projeye 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını kaydetti.

Kaptan, Medine'nin İslam dünyasının 2 kutsal şehrinden biri olduğunu aktararak, Medine Havalimanı'nın 4 gün sonra açılacağını ifade etti.

Cezayir ETRHB Şirketi Başkanı Ali Haddad ise Cezayir ve Türkiye arasında çok yakın kültürel ve tarihi bağların bulunduğunu belirterek, şu andaki ortaklığın daha da geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cezayir'deki Türk şirketlerinin sayısının son yıllarda arttığını ifade eden Haddad, "Bugün ortaklığımız artık ilerlemeye geçmiş durumda ancak halen yetersiz. Çünkü her iki ülkede çok büyük potansiyel söz konusu" diye konuştu.

AA / Ekonomi

Suudi Arabistan Türkiye Katar Irak Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title