Başbakan Erdoğan: "Kapatma Davasından Sonra Yabancı Sermaye Girişi Azaldı"

Başbakan Erdoğan: "Kapatma Davasından Sonra Yabancı Sermaye Girişi Azaldı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart'ta AK Parti'ye Açılan Kapatma Davasından Sonra Türkiye'ye Yabancı Sermaye Girişinde Azalma Yaşandığını Söyledi.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart'ta AK Parti'ye açılan kapatma davasından sonra Türkiye'ye yabancı sermaye girişinde azalma yaşandığını söyledi.

Başakşehir'de toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, AK Parti'ye açılan kapatma davasının Türkiye'de güven ve istikrarı zedelediğini ifade etti. 2006 yılında Türkiye'ye küresel giren sermayenin 20 milyar dolar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, 2007'de bu rakamın 22 milyar dolara çıktığını dile getirdi. AK Parti'ye açılan kapatma davasının ardından yabancı sermaye girişinde ciddi azalmaların yaşadığını aktaran Başbakan Erdoğan, "14 Mart'tan bu yana ne yazık ki ciddi bir düşüş var. Niçin? Çünkü küresel sermaye güven ister istikrar ister. Bunu zedelemeye çalışanlar tarihe hesabını veremeyecekler" diye konuştu.

"14 MART'TAN SONRA ENFLASYON ÇİFT HANELİ RAKAMA ÇIKTI"

Başbakan Erdoğan, enflasyonun 14 Mart'tan sonra çift haneli rakama çıktığını söyledi. Son beş buçuk yılda ihracatı 121 milyar dolara çıkardıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, bütün bunların güven ve istikrar ile gerçekleştiğini vurguladı. "Güven ve istikrar ortamından rahatsız olanlar var" diyen Başbakan Erdoğan, "Türkiye'nin sırtına yine o eski ağırlıkları yüklemek isteyenler var. Bizim büyük çaba ve fedakarlıklarla attığımız o yükleri enflasyonu, yoksulluğu tekrar milletimizin üstüne yükleme isteyenler var. Şu muhalefette olan partilerden çıkıp bir tanesi, 'enflasyonu tek haneli rakama indirdiniz, 14 Mart'tan sonra çift haneli rakam gözüktü. Şöyle yaparsanız tek haneli rakama iner' diye bir şey duydunuz mu? Hayır, tam aksine bunlar enflasyon artarsa zil takıp oynar." şeklinde konuştu.