Rum ve Yunanlar, Türkiye Kararından Memnun

Rum ve Yunanlar, Türkiye Kararından Memnun

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısından Çıkan Türkiye Kararından Memnun Olduklarını Açıkladı.

Rum ve Yunanlar, Türkiye Kararından Memnun

Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları toplantısından çıkan Türkiye kararından memnun olduklarını açıkladı.

AB zirvesine sunulacak genişleme kararlarını ele almak için toplanan AB dışişleri bakanları, Türkiye'nin limanlarını açma yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini gelecek yıl yeniden değerlendirme kararı aldı.

Brüksel'deki toplantılarda Atina'yı temsil eden Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Druças, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'yle bu sürece doğru kurdukları yakın işbirliği, tam birlik ve ortak çabaların seslerinin güçlü çıkmasına zemin hazırladığını söyledi. "Zannediyorum sonuçtan memnun olabiliriz" diyen Druças, "Türkiye konusundaki sonuç bildirgesinde öze ilişkin önemli değişiklikler yaptıklarını." kaydetti. "Kesin bir dil kullanıldı" diyen Druças şöyle konuştu: "Nihayet bazı şeyleri doğru yerine koyduk. Bundan sonra da bu çok yakın işbirliği ve uyumu genel olarak AB'yi ilgilendiren bütün konularda öngörebiliriz."

Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu da, Yunan hükümeti ve Dışişleri Bakan Vekili Druças'a bütün bu süreçteki yakın işbirliği ve destek için teşekkür etti. "Süreç kolay değildi" diyen Kipriyanu, "Ancak bu günkü sonuçtan memnun olabiliriz." dedi.

Kipriyanu şunları söyledi: "Daha önce açıklandığı gibi Kıbrıs'ın hedefi, öncelikle metin dilinin güçlendirilmesi, ikincisi de gelecekte Kıbrıs'ın girişimlerini engelleyecek herhangi bir şeyi içermemesiydi. Bunu da başardık." Kipriyanu, toplantılardaki hedeflerine ilişkin ise şöyle konuştu: "Türkiye dağılmadan toplantıdan geçmesini engellemek, 27 üye arasında herhangi bir ortak yaptırım için bu mümkün olmazsa, Kıbrıs'ın diğer ortak ve destekçileriyle kendi kararını almasıydı. Bunda da başarılı olduk. Yunanistan'ın desteğiyle bu süreçte yalnız olmamamız ve aynı şeyi konuşmamız çok önemliydi."

(CİHAN)