Haberler

Ortak Miras: İbrahim Müteferrika Sempozyumu

Güncelleme:

Başkentte, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ve Macaristan Ulusal Szechenyi Kütüphanesi (NSZL) işbirliğiyle gerçekleştirilen sempozyumda İbrahim Müteferrika'nın kültürel mirası ele alındı.

Başkentte, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ve Macaristan Ulusal Szechenyi Kütüphanesi (NSZL) işbirliğiyle "Ortak Miras: İbrahim Müteferrika Sempozyumu" gerçekleştirildi.

Millet Kütüphanesi'nde, 2024 Türk-Macar Kültür Yılı bağlamında İbrahim Müteferrika'nın kültürel mirasına ilişkin değerlendirmelerin yapıldığı sempozyuma, Macaristan ve Türkiye'den alanında uzman isimler katıldı.

Sempozyuma ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Kütüphaneler Daire Başkanı Ayhan Tuğlu, Türk-Macar Kültür Yılı kapsamında 2021'de açılan İbrahim Müteferrika sergisinin bugün sempozyumunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Macaristan ve Türkiye'nin ortak mirası Müteferrika'nın ilk Osmanlı Türk matbaasını kuran kişi olduğunu ve kültür hayatına önemli katkıları bulunduğunu anlatan Tuğlu, "Bugün, bu konuda çalışma yapan hem Türkiye tarafından hem de Macaristan'dan önemli bilim adamlarının katkılarıyla İbrahim Müteferrika, kültür hayatımıza ne tür katkılar sağlamış bugün detaylı bir şekilde ele alınacak." dedi.

Macaristan'dan 13, Türkiye'den 4 konuşmacının sempozyumda yer aldığını belirten Tuğlu, 2 oturumdan oluşan programda 8 konuşmacının bildiri sunacağını, ilerleyen süreçte de bildirilerin kitap haline dönüştürüleceğini kaydetti.

Kaynak: AA / Güncel

İbrahim Müteferrika Macaristan Miras Kültür Uluslararası İlişkiler Kültür Sanat Güncel Haberler

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Duyunca şok olacaksınız! İşte Arda Güler'in yeni adresi

Bakmadan Geçme

Bugün PTT açık mı? 20 Haziran Perşembe PTT kapalı mı, açık mı? Bugün sağlık ocakları açık mı? 20 Haziran Perşembe sağlık ocakları kapalı mı, açık mı? Bugün resmi tatil mi? 20 Haziran Perşembe resmi tatil mi, değil mi? Bugün devlet daireleri ve kamu kurumları açık mı? EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir?
'Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye İttifakı'na gelebilir' diyen Özel'in saydığı konular Bahçeli'yi kızdıracak

"Cumhur İttifakı'ndan ayrılacaksa Türkiye İttifakı'na gelebilir" diyen Özel'in saydığı konular Bahçeli'yi kızdıracak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title