Haberler

İTÜ MTAL Velileri Okulun Kapatılmasına Tepki Gösterdi

Güncelleme:

İstanbul Beşiktaş'taki İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İTÜ MTAL) öğrencilerinin velileri, liselerinin Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'yle aynı yerleşkede olduğu gerekçesiyle kapatılma kararına okul önünde yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi.

(İSTANBUL)- İstanbul Beşiktaş'taki İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İTÜ MTAL) öğrencilerinin velileri, liselerinin Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'yle aynı yerleşkede olduğu gerekçesiyle kademeli olarak kapatılma kararına okul önünde yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. Öğrenci velisi Aysel Güzeldemirci, "Öğrencilerimizin yüreklerinde kapanmaz bir yara açacak olan bu yanlıştan bir an evvel geri dönülmesini istiyoruz" dedi.

2019'da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) protokolüyle İstanbul Beşiktaş'ta kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce 2024-2025 eğitim öğretim yılı başından itibaren kademeli olarak kapatılmasına karar verildi. Karar 15 Mayıs'ta okul yönetimine bildirildi. Kararın gerekçesi olarak aynı yerleşkede iki okulun bulunması, performans, amaca uygunluk ve kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı gibi şartların göz önünde tutulduğu kaydedildi.

Öğrenci velileri, bugün okul önünde basın açıklaması yaparak karardan geri dönülmesi çağrısında bulundu.

"Bu yanlıştan bir an evvel geri dönülmesini istiyoruz"

Toplanan grup adına açıklama yapan öğrenci velilerinden Aysel Güzeldemirci, İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin başarılı bir okul olduğunu belirterek, okulun kapatılma kararını büyük şaşkınlıkla karşıladıklarını belirtti. Karardan geri dönülmesi çağrısında bulunan Güzeldemirci, şöyle konuştu:

"Metne göre okulumuzun 2024-2025 yılından itibaren öğrenci almayacağından, kademeli olarak kapatılacağından bahsedilmekte ve mantıklı, makul herhangi bir gerekçe sunulmamaktadır. Her ne gerekçe olursa olsun bu kararın ivedilikle geri çekilmesini ve okul kapatma seçeneği yerine gerekçelerin ortadan kaldırılması yoluna gidilmesini istiyoruz. İTÜ MTAL ailesi olarak bizler mücadelemizi diyalog ve hukuk zemini çerçevesinde yoğun bir çalışma ile gerçekleştiriyoruz. Sizleri de kamuoyu oluşturmaya ve bu olayı gündemde tutmaya davet ediyoruz. Böylece Türkiye için önemli bir eğitim kurumu olan İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nin ve gelecek vadeden öğrencilerinin aynı isim altında, aynı yerleşke içerisinde zaman kaybetmeden eğitim öğretim hayatına kaldığı yerden devam etmesini, yaşatılan bu mağduriyetin son bulmasını ümit ediyoruz. Öğrencilerimiz yüreklerinde kapanmaz bir yara açacak olan bu yanlıştan bir an evvel geri dönülmesini istiyoruz. Değerli çocuklarımızın yeni yüzyılın Türkiye'si için kurduğu hayallerin yok olmasına ve en önemlisi gençliklerinin baharında ülkemize olan güvenlerinin sarsılmasına izin vermeyin."

Kaynak: ANKA / Güncel

İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Beşiktaş Anadolu Lisesi İstanbul İstanbul Eğitim Güncel Haberler

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Hizbullah'tan İsrail'e misilleme! 7 Ekim sonrası en büyük füze saldırılarından biri gerçekleşti

Kuveyt'teki bir binada çıkan yangında 39 kişi hayatını kaybetti

Kuveyt'teki bir binada çıkan yangında 39 kişi hayatını kaybetti

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Bakmadan Geçme

Müsavat Dervişoğlu kimdir? Müsavat Dervişoğlu kaç yaşında, nereli? Müsavat Dervişoğlu hayatı ve biyografisi! LGS SONUÇLARINA NEREDEN BAKILIYOR 2024? LGS sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? LGS sınav sonucu sorgulama ekranı! GALATASARAY BEŞİKTAŞ SÜPER KUPA MAÇI NE ZAMAN? Süper Kupa finali hangi tarihte, nerede? OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK? 2024 - 2025 okul takvimi! Birinci ve ikinci dönem ara tatiller ne zaman? BAYRAMDA HAVA NASIL? İstanbul, Ankara, İzmir Kurban Bayramı'nda hava nasıl olacak? 15 Temmuz resmi tatil mi? 15 Temmuz okullar, iş yerleri, bankalar tatil oluyor mu, yarım gün mü, tam gün mü çalışıyor? ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİYOR MU? Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rakam verdi: Asgari ücret ne kadar olur? Kurban Bayramın hangi günlere denk geliyor? Kurban Bayramının 1,2,3 günü ne zaman, hangi gün? AÖF YAZ OKULU KAYIT TARİHİ NE ZAMAN? #9997 Anadolu Üniversitesi yaz okulu kayıt ücreti ne kadar, ne zaman? Kredi kartıyla kurbanlık alınır mı, kesilir mi? Kredi kartına taksitle kurban kesilir mi? TYT'de hangi dersler var? TYT hangi dersleri içeriyor? TYT'de Matematik, Türkçe, Biyoloji, Fizik, Coğrafya var mı? GUSÜL ABDESTİ (boy abdesti) NASIL ALINIR? Gusül abdesti adımları neler? TV YAYIN AKIŞI 12 MAYIS: Bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler ve programlar var? Kurban kesmek yerine sadaka verilir mi? Kurban kesmek yerine bağış yapmak kabul olur mu? SİCCİN 7 FRAGMAN İZLE (2024)! #127916 SİCCİN 7 filmi ne zaman vizyona giriyor? FULL FRAGMAN İZLE!
Özel, Erdoğan'dan asgari ücrete ara zam yapılmasını istedi! Masada üzerine konuşulan bir rakam bile varmış

Özel, Erdoğan'dan asgari ücrete ara zam yapılmasını istedi! Masada üzerine konuşulan bir rakam bile varmış

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title