Erzurumspor, Kayyuma Kaldı

Erzurumspor'un Ertelemeli Olağan Genel Kurulu'nda Başkan Adayı Çıkmayınca Kulüp Bu Kez Kayyuma Kaldı. Olaylı Geçen Kongrede Eski ve Yeni Bazı Yöneticilerin Sözlü Tartışması Yumruklaşmaya Varmadan Önlendi.

Erzurumspor, Kayyuma Kaldı

Erzurumspor'un ertelemeli Olağan Genel Kurulu'nda başkan adayı çıkmayınca kulüp bu kez kayyuma kaldı. Olaylı geçen kongrede eski ve yeni bazı yöneticilerin sözlü tartışması yumruklaşmaya varmadan önlendi.

Daha önce yapılan ilk olağan genel kurulda aday olmadığı için bir hafta sonra yapılan kongrede de aday çıkmayınca Erzurumspor Kulübü, divana kalmıştı. Divan'ın yaklaşık 1 aydır sürdürdüğü çalışmalar sonucu geçen hafta üçüncü kez kongreye gidilmiş fakat yine aday olmadığında kongre bugüne ertelenmişti. Dilek ve temenniler ile seçim maddelerinin görüşüldüğü kongrede bazı konuşmacılar eski başkan ve yöneticilerin alacaklarını hibe etmelerini istedi.

Eski başkanlar ve yöneticilerden alacaklarının tamamını olmazsa bile önemli bir miktarını bağışlamalarını isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, "Kimse aday olmuyorsa bu borçlardan dolayı aday olmuyor. Biz aday bulup getiriyoruz daha ilk günden eleştiriliyor, getirmiyoruz bu kezde 'kulyüne niye sahip çıkmıyorsunuz' diye eliştiriliyoruz. Bu külüp kapanmaz eğer şuanda bile aday çıkmazsa biz gereğini yaparız." dedi.

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Tanfer ile eski başkanlardan Hamza Cimilli ve Cemal Polat'ın da eski yöneticiler ile alacaklılara bağışta bulunmaları çağırsında bulundular.

Bu arada, Bekir Ilıcalı, 1,8 milyon YTL alacağının 300 bin YTL'sini bağışladığını açıkladı; ancak bunu az bulan Küçükler, Ilıcalı'dan rakamı biraz daha arttırmasını istedi. Bunun üzerine Ilıcalı'da divana alacağı 1.8 milyon YTL'nin 800 bin YTL'sini bağışladığını söyledi.

Öte yandan, Divan Başkanı Orhan Gözgeç, salonda gördüğü eski yöneticilerden Nizam Kızıloğlu'ndan 57 bin YTL'sini en azından bir bölümünü bağışlamasını istedi. Kızıloğlu ise, önce bağışlamaya sıcak bakmayarak, "Birileri bu parayı bir yerlerden bulduğumu söylüyor, hayır, bu para benim alınterim." karşımlığını verdi.

Bunun üzerine salonda bulunan mevcut yöneticilerden Asbaşkan Cevdet Tamgaç ise, "Ya ne alın teri, biz hala yönetim olarak senin eşinin, çoluğunun çocuğunun kamp yapan takımın kaldığı otelde yaptığı tatil parasını ödüyoruz." diye karşılık verince ortalık bir anda gerildi.

Eski yöneticilerden Nazım Saraçoğlu, söz konusu borç ile ilgili dönemin Kulüp Başkanı Tevfik Özel ile görüşme yaptığını ve başkanın bile Kızıloğlu'nun borcunu abarttığını söylediğini söyledi. Ayrıca gazeteci ve eski yönetici Orkun Çizmeli de, Nizam Kıazıloğlu'nun ailesi ile birlikte takımın kamp yaptığı otelde tatil yaptığını ve faturayı da kulübe kestirdiğini iddia ederek, "Takımın kamp yaptığı otelde ailenle çoluğunla çocuğunla birlikte kaldığın yalan mı?" diye çıkıştı.

Bunun üzerine taraflar birbirlerinin üzerine yürüyünce araya giren eski başkanlardan Cemal Polat ve Hamza Cimilli tarafları sakinleştirmeye çalıştı.

Yaşanan olayların sakinleşmesini bekleyen Divan Başkanı Gözgeç, seçim maddesine geçileceğini belirterek aday olup olmadığını sordu. Salondakilerden kimse adaylık için ortaya çıkmayınca kulübün kayyuma kalmaması ve kapanmaması için divan üyelerinden ve eski yönetici Hasan Yamaç, kendilerine destek verilirse bir liste divana sunabileceklerini ancak bunu du sırf kulübün kapanmaması için yapacaklarını söyledi.

Yamaç, "Biz o ekonomik güçte değiliz, bu kadar yükün altından kalkamayız ama bir Erzurum sevdalısı olarak birkaç arkadaş liste oluşturarak kulübün kapanmaması için divana veririz. Ama 1 ay ya da 2 ay sonra sayın büyükşehir belediye başkanımızın desteğiylede bir şeyler yapmaya çalışırız. Fakat biz bu işi sonuna kadar götüremeyiz kısa sürede bir yönetimin oluşması lazım bu konuda da yine büyükşehir belediyle başkanımız ve diğer yöneticilerimize iş düşer." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler ise, yönetime işi sonuna kadar götürecek ciddi isimlerin talip olmasını isteyerek, aksi taktirde gerekeni kendisinin yapacağını söyledi. Bunun üzerine Yamaç da, "Biz sadece kulüp kapanmasın ve bir an evvel transfer işleri başlasın istedik. Çünkü bütün takımlar transferlerini bitirmek üzere. Ama Sayın Başkanımız biz gerekeni yaparız diyorsa buyursun yapsın." diyerek divana liste vermekten vazgeçti.

Bunun üzerine kulüp tüzüğü incelendi ve külübün kayyuma kalmasına pazartesi gününden itibaren de Başkan Küçükler'in yeni bir liste oluşumuna başlamasına karar verildi.

Diğer yandan, bazı delegelerle taraftarlar da, Küçükler ile il başkanı Tanfer'i tepki göstererek, diğer illerin bakan ve milletvekillerinin takımlara dolaylı olarak milyon YTL'ler yardımda bulunduklarına dikkat çekerek Erzurum'un bakanı ve milletvekillerinin Erzurumspor'a karşı duyarsızlıklarını kınadıklarını da ilettiler.

Kaynak: CHA