Eğitim-sen: Eğitimin Bütçesi Artırılmalı

Eğitim-sen: Eğitimin Bütçesi Artırılmalı

Bitlis'in Tatvan İlçesinde Basın Açıklaması Yapan Eğitim-sen Tatvan Şube Başkanı Yüksel Oğuz, Eğitimin Bütçesinin Daha da Artırılması Gerektiğini Söyledi.

Eğitim-sen: Eğitimin Bütçesi Artırılmalı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Tatvan Şube Başkanı Yüksel Oğuz, eğitimin bütçesinin daha da artırılması gerektiğini söyledi.

Tatvan Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan AVM önünde yapılan basın açıklamasında 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ile Çocuklar Günü'nü kutlayan Başkan Oğuz, Türkiye'nin savaşa değil eğitime bütçe ayırması gerektiğini söyledi.

Ülkemizde eğitime ve çocuklarımızı yetiştiren öğretmenlerimize gereken önemin verilmesini isteyen Sendika Başkanı Oğuz eğitim, bilim, teknoloji ve araştırmalara gerekli desteklerin sağlanması gerektiğini belirterek şunları söyledi: "Kaliteli eğitim için kaliteli öğretmenler lazımdır. Bir ülke güçlü ekonomik kaynaklara sahip olabilir. Ancak güçlü bir eğitimci ve yetişmiş insan gücüne sahip değilse o ülkenin gelişmesini düşünülemez. Öğretmenin ve bilimse eğitime gereken önemi vermeyen toplumlarda başka toplumların egemenliğine girmekten kendilerini kurtaramazlar."

Dünya Çocuk Günü kutlanırken ülkemizde görülen çocuklara yönelik şiddet ve ölümlerin eleştirildiği açıklamada, 1989 ile 2009 yılları arasında 415 çocuğun öldürüldüğü belirtildi. Bu çocukların çoğunun ise Şırnak, Mardin, Hakkari, Diyarbakır, Muş, Van ve Ağrı gibi Doğu ve Güneydoğu illerinde gerçekleştiği vurgulandı. Kızıltepe ilçesinde öldürülen Uğur Kaymaz, Siirt'te öldürülen Abdullah Aydan ve en son Diyarbakır'ın Lice ilçesinde Çeylan Önkolun'da karakoldan açılan ateş sonucu öldürüldüğü iddia edildi.

Yapılan basın açıklamasına Tatvan Belediye Başkan Vekili Halil Yüzer, DTP ilçe teşkilatı yöneticileri ve bazı sivil toplum kuruluşları katıldı. (CİHAN)

Kaynak: CHA