Başbakan Yardımcısı Çiçek ve Adalet Bakanı Şahin Elazığ'da

Başbakan Yardımcısı Çiçek ve Adalet Bakanı Şahin Elazığ'da

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Bir Takım Açılış ve Ziyaretlerde Bulunmak Üzere Elazığ'a Geldi.

Başbakan Yardımcısı Çiçek ve Adalet Bakanı Şahin Elazığ'da

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin bir takım açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ'a geldi.

Havaalanında yoğun bir ilgi ile karşılanan bakanlar daha sonra valiliğe geçerek Vali Muammer Muşmal'a ziyarette bulundu. Bakanlar daha sonra Elazığ'a yapılacak olan adalet sarayının temel atma törenine katıldı.

Adalet Bakanı Şahin, son 5-6 yıl içerisinde yargı alanında çok fazla gelişme olduğunun altını çizerek artık milletin beklentilerine uygun adalet sarayı binalarının yapıldığını vurguladı. Bakan Şahin, "Biz geldiğimizde 70 adalet sarayı vardı. Biz geldikten sonra 90 adalet sarayını hizmete soktuk. 33 tanesinin inşaatı devam ediyor. Elazığ'ın adalet sarayı 34. inşaat olarak başladı. 64 tane adalet sarayı ihale aşamasında. Bu rakamlarda bu dönemde adalet sarayına verilen değeri göstermektedir." dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek ise yargının toplam ödeneğinin 2002 yılında 50 trilyonken 2007 yılı itibariyle bu rakamın 2 katrilyon 651 trilyon olduğunu belirtti.

Çiçek, "Yargı bir devletin bağımsızlığının en önemli göstergesidir.Yargıya yapılan yatırım siyasi olarak geri dönüşü olmayan bir yatırımdır. Yargıda tekonoloji ve modernizasyon olarak iyi bir noktaya geldik gelmeyede devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Elazığ'a yapılan yeni adliye sarayı toplam 20 trilyona mal oluyor. Doğu ve güneydoğunun en büyük adliye sarayı binası olarak ifade edilen bina 2010 yılının başında hizmete girecek.

Konuşmaların ardından bakan ve milletvekilleri beraber temel atma törenini gerçekleştirerek kurdelayı kesti.

Temel atma törenin ardından heyet, Elazığ Belediyesi'ne geçerek Başkan Süleyman Selmanoğlu'nu ziyaret etti.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya burada son günler yaşanan yeni yasayla yerel medyanın haklarının kısıtlandığı ile ilgili söylemlere karşı çıkarak yanlış anlaşılma meydana geldiğini kaydetti.

Çetinkaya, "Düzenlemeyle yerel basın hiçbir şekilde mevcut haklarından mahrum olmayacak aksine daha iyi olacak. Biz yerel medyanın önemini ve güçlenmesi gerektiğini biliyoruz. Ayrıca pazartesi günü yerel gazete temsilcileri ile toplantı yapılarak yanlış anlaşılmalar giderilerek gerektiğinde düşünceleri doğrultusunda düzenleme yapacağız. Anadolu basının haklarına hiçbirşey olmaz." diye konuştu.