Başbakan Erdoğan: "Toplumsal Dokumuzu Güçlendirmek Adına Yaşlılarımıza Sahip Çıkmalıyız"

Başbakan Erdoğan: "Toplumsal Dokumuzu Güçlendirmek Adına Yaşlılarımıza Sahip Çıkmalıyız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yaşlıların Bilgi Birikimi ve Tecrübesinden Yararlanmanın Toplum İçin Önemli Olduğunu Belirterek, Toplumsal Dokuyu Güçlendirmek Adına Yaşlılara Sahip Çıkılmasını İstedi.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaşlıların bilgi birikimi ve tecrübesinden yararlanmanın toplum için önemli olduğunu belirterek, toplumsal dokuyu güçlendirmek adına yaşlılara sahip çıkılmasını istedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Sosyal İşler Başkanlığı'na bağlı Yaşlılar Koordinasyonu Merkezi ile Türkyak'ın organize ettiği 'Vefa Borcu Gecesi'ne katıldı. Anatolia Showland'da yapılan programa Eşi Emine Erdoğan'la birlikte gelen Başbakan, büyüklere saygının toplumsal doku bağlamında öneminden söz etti.

Erdoğan, tecrübelerinden yararlanılan büyüklere saygının toplumsal terbiyenin gereği olduğunu belirtti. Yeni neslin geleneklerine bağlılığının mutluluk ve umut verdiğini vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, "Toplumsal dokumuzu güçlendirmek adına yaşlıların yanında olmalıyız" diye konuştu.

Ananeleriyle bağlarını koparan toplumların iflah olmayacağının altını çizen Erdoğan, yaşlıların kıymetinin ölçülemeyeceğini, önceki nesillerin bilgi ve teorisiyle birikiminin kendileri için önemli olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan şöyle dedi:

"Büyüklerin rehberliğine ihtiyaç vardır. Onların engin tecrübeleri toplumun akil tarafını, sağduyusunu temsil ediyor. Bizler, kendimizden önceki nesillerin tecrübesinden yararlanmazsak kaybetmemiz kaçınılmaz olur. Hükümet olarak yaşlılar için devlete omuzlarını koyacakları bir diz haline getirmeye çalışıyoruz. Yaşlılar Koordinasyon Merkezi olsun, yerel yönetimler olsun yaşlılarımız için önemli gayretler sarf ediyor. Yaşlılarımızla ilgilenmek sosyal devletin bir gereğidir. Türkiye laik, demokratik bir hukuk devletidir ancak aynı zamanda sosyal bir devlettir.

Devletin sosyal anlamda yapması gereken çok şey var. Yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak, onları mahsun etmemek için yapacaklarımız var ki tüm eylemlerimiz toplumsal yapıyı güçlendirecektir. Sevgi ve saygı gibi değerler korunduğu müddetçe toplumların sırtı yere gelmez. Biz hürmet, sevgi ve saygı gibi değerleri gelecek nesillere aktarabilirsek ülkemizin ve milletimizin birliği bütünlüğüne gölge düşmez."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelişmiş ülkelerde maddi değerli strateji uygulandığını, insani tarafların ihmal edildiğini ifade ederek, Türkiye'nin, yaşlılara ilgi konusunda örnek ilerlemeler göstereceğine inandığını vurguladı.

Sosyal yapıyı güçlendirecek insani etkiyi önemsediğinin altını çizen Erdoğan, konuşmasını, salonda bulunanların "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganı ve alkışları eşliğinde tamamladı.

ÖDÜL TÖRENİ'NE GEÇİLDİ

Gecede konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan'a Türyak tarafından yaşlılara karşı gösterdikleri ilgiden dolayı birer plaket takdim edildi.

Erdoğan, Eşi'yle birlikte plaketini aldıktan sonra Örnek Kıdemli Vatandaşlar Ödülü'nü hak eden şahsiyetlere plaketlerini takdim etti. Ödüllere, Yazar Turgut Özakman, İş Adamı İshak Alaton, Diyanet İşleri Eski Başkanı Lütfi Doğan, Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Tema Vakfı Kurucusu Nihat Gökyiğit, Araştırmacı-Yazar Yılmaz Öztuna ve Tiyatrocu Suna Pekuysal layık görüldü.

Ödüllerin verilmesinin ardından sanat müziğinin duayen isimlerinden Kadri Şarman ve ekibi mini fasıl verdi. Mini fasılın ardından da plaketlerini almak üzere "Vefa Borcu Gecesi"ne iştirak eden sanatçılar kürsüye geldi.

Mustafa Sağyaşar, Belkıs Özener, Kadri Şarman, Necdet Tokatlıoğlu, Selçuk Aygan, Ruhi Ayangi, Ali Şenozan, İclal Eroğlu, Güler Tacer, Metin Güyer, Suna Batıgün Konakçı, Bilge Pakalınlar, Kutlu Payaslı ve Ela Altın ödüllerini Başbakan Erdoğan ve Emine Erdoğan'ın elinden aldı.

ERDOĞAN, ELİNE MİKROFONU ALDI VE "BERABER YÜRÜDÜK BİZ BU YOLLARDA" ADLI PARÇAYA İŞTİRAK ETTİ

Son olarak ödül alan sanatçılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Erdoğan, Vefa Borcu Gecesi'nde ödüle layık görülen önemli seslerle "Hani Kuşlar Ağaçlar" ve "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" adlı parçaları seslendirdi. Eline mikrofonu alan ve Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda adlı parçayı dillendiren Başbakan Erdoğan, salonda bulunanlardan büyük alkış topladı.

Erdoğan, parçaları seslendirmesinin ardından koroya yöneldi. Korodakileri tebrik eden Başbakan, duygu ve düşüncelerini salonda bulunanlarla paylaşmasını isteyen sunucuya, "Az önce her şeyi söyledik" ya cevabını verdi. Salondakileri sözleriyle güldüren Erdoğan, sevgi ve bütünlüğün daim olması temennisinde bulundu.

Kaynak: CHA