Bartın: Eğitim-sen'den Bgd'ye Ziyaret

Bartın: Eğitim-sen'den Bgd'ye Ziyaret

Eğitim-sen Bartın Şubesi Yönetimi, Bartın Gazeteciler Derneği'ni (Bgd) Ziyaret Ederek, Parasız, Nitelikli Eğitime Sahip Çıkılması İçin Destek İstedi.

Bartın: Eğitim-sen'den Bgd'ye Ziyaret

Eğitim-Sen Bartın Şubesi yönetimi, Bartın Gazeteciler Derneği'ni (BGD) ziyaret ederek, parasız, nitelikli eğitime sahip çıkılması için destek istedi.

Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanlığı, önümüzdeki hafta başlayacakları basın bildirisi eylemleri için gazetecilerden destek istedi. Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Ünlü, Yönetim Kurulu üyesi Kazım Şimşek ve Kadın Örgütlenme sekreteri Eylem Yılmaz Dönertaş, BGD Başkanı Mustafa Ahmet Oktay, Gazeteciler Derneği Genel sekreteri Hikmet Sönmez ve yerel gazetecileri ziyaret etti. Şube Başkanı Kazım Ünlü, paralı eğitime karşı olduklarını belirterek, toplumsal dönüşümde medyanın önemli bir rol oynadığına dikkat ekti. Basından destek isteyen Ünlü, "Sosyal devlet anlayışına göre parasız eğitimin sağlanması gerekiyor. Anayasa'nın 42. maddesi de bunu öngörüyor. Kaliteli, nitelikli kamusal eğitim anlayışını istiyoruz. Eğitim piyasası çok büyük. Okullarda yemekhaneler ve temizlik işleri özelleştiriliyor. Devlet, özel okulları desteklemeden önce kendi okullarında kaliteli eğitimi sağlamak zorunda" dedi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Ünlü, öğretmenlere verilen müfredatlarla, ÖSS ve diğer sınavlarda çıkan soruların müfredatının birbirini tutmadığını, soruların dershane müfredatına göre hazırlandığını ileri sürdü. Ünlü, "Hükümet, dershanelerin desteklenmesi adına okullarda uygulanan ders müfredatını değiştirmiyor. Durum böyle olunca da veliler, yarıştan kopmaması için çocuklarını dershanelere göndermek zorunda kalıyor. Çünkü ÖSS ve diğer sınavlardaki sorular dershanede uygulanan müfredata göre hazırlanıyor" şeklinde konuşarak uygulamaya tepki gösterdi.

Ünlü ayrıca, devletin sigortasız işçi çalıştırmaya karşı olduğunu ve ağır cezai müeyyideler uyguladığını kaydederek, ancak okullarda sigortasız kaçak işçilerin çalıştırılarak asgari ücret verildiğini belirtti.

Kaynak: İHA