Aydın: Kuşadası Sahilleri Boşaldı

Aydın: Kuşadası Sahilleri Boşaldı

Eylül Ayı Sonunda Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyreden Hava Sıcaklıklarının da Etkisiyle Yazdan Kalma Günlerin Yaşandığı Kuşadası'nda Plajlar, Ekim Ayının İlk Haftasıyla Birlikte Boşaldı. Turizm Sezonunu Değerlendiren Açıklamalar Yapan Kuşadası Ticaret Odası ile Türsab Kuşadası Byk, Turizmdeki Kronikleşen Sorunların Bir An Önce Çözülüp, 2007 İçin Hazırlıklara Başlanmasını İstedi.

Aydın: Kuşadası Sahilleri Boşaldı

Eylül ayı sonunda mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının da etkisiyle yazdan kalma günlerin yaşandığı Kuşadası'nda plajlar, Ekim ayının ilk haftasıyla birlikte boşaldı. Turizm sezonunu değerlendiren açıklamalar yapan Kuşadası Ticaret Odası ile TÜRSAB Kuşadası BYK, turizmdeki kronikleşen sorunların bir an önce çözülüp, 2007 için hazırlıklara başlanmasını istedi.

Yaz ayları boyunca hareketli günler yaşayan Kuşadası'nın dünyaca ünlü Kadınlar Denizi Plajı ile diğer plajları sessizliğe bürünüp, yazlık mekanlar birer birer kapanırken ortaya da ilginç görüntüler çıktı. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, turizm sezonunu değerlendiren bir açıklama yaptı. Kuş gribi ve karikatür krizi nedeniyle sezona çok kötü bir başlangıç yapıldığını kaydeden Serdar Akdoğan, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının son derece kötü geçtiğine dikkat çekti. Akdoğan, Türkiye'de turizmin çok kırılgan olduğunu, oysa aynı olayların Mısır ve İspanya'da olduğu zaman bu ülkelerdeki turizmin hiçbir şekilde etkilenmediğini vurguladı. Serdar Akdoğan ayrıca, Türk turizminin ve Kuşadası turizminin her şey dahil sistemi ile müşterilerin yönlendirilmesi gibi kronikleşen sorunları bulunduğunu ve bu sorunların mutlaka çözülmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan, TÜRSAB Kuşadası Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Bülent İlbahar, 2006 turizm sezonun kayıp bir yıl olduğunu belirterek, hiçbir şey olmamış gibi gelecek sezona hazırlanılmasını istedi ve 2007'nin mutlaka en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kış aylarında kuş gribi ve karikatür kriziyle başlayan süreçten turizmin son derece olumsuz etkilendiğini anlatan İlbahar, turizmin tam toparlanmaya başladığı dönemde de Antalya ve Marmaris'teki bombalama olaylarının etkili olduğunu belirterek, son derece kötü bir sezonu geride bırakıldığını vurguladı. İlbahar, tüm kesimlerin kendisine çeki düzen vermesi gerektiğini belirterek, tanıtımın etkin şekilde sürdürülmesini, esnafın oto kontrol yapmasını ve Kuşadası'na kamera sisteminin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.