Almanya'da Yeşiller'in Yükselişi Sürüyor

Almanya'da Yeşiller'in Yükselişi Sürüyor

Almanya'da Yeşiller'in Yükselişi Sürüyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Dünya

Almanya’nın merkez partileri olan Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD oy kaybı yaşarken, Yeşiller Partisi’nin yükselişi devam ediyor.

Almanya'nın merkez partileri olan Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Sosyal Demokrat Parti SPD oy kaybı yaşarken, Yeşiller Partisi'nin yükselişi devam ediyor.

2017 yılındaki genel seçimlerde yüzde 8,9 oranında oy alarak Federal Mecliste 67 sandalyeye sahip olan Yeşiller, Forsa'nın son yaptığı araştırmaya göre oylarını yüzde 24'e çıkararak Almanya'nın ikinci partisi haline geldi. Son olarak Bavyera eyaletinde oy oranlarını yüzde 8,6'dan yüzde 17,6'ya çıkaran Yeşiller, Hessen eyaletindeki seçimlerde de yüzde 11 olan oy oranını yüzde 19.8'e çıkardı.

Öte yandan Sosyal Demokrat Parti SPD, 1949 yılından beri 69 yılın en düşük seviyesine geriledi. Forsa'nın "Hafta sonu seçim olsa kime oy verirsiniz?" şeklindeki kamuoyu araştırmasına göre Sosyal Demokrat Parti'nin oy oranı yüzde 13'e geriledi. SPD, 2017 genel seçimlerinde yüzde 20.5 oranında oy almıştı. Irkçı söylemleri bulunan Almanya için Alternatif Parti'nin (AfD) oy oranı ise yüzde 13'e çıktı. AfD, 2017 genel seçimlerinde yüzde 12,6 oy almıştı. - FRANKFURT

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title