Ağa Han Mimarlık Ödülü Lefkoşa Türk Belediyesine Verildi

Ağa Han Mimarlık Ödülü Lefkoşa Türk Belediyesine Verildi

Prestijli 'Ağa Han Mimarlık Ödülü', Bu Yıl 'Lefkoşa Master Planı' Çerçevesinde Lefkoşa Türk Belediyesi'ne (Ltb) Verildi.

Ağa Han Mimarlık Ödülü Lefkoşa Türk Belediyesine Verildi

Prestijli ''Ağa Han Mimarlık Ödülü'', bu yıl ''Lefkoşa Master Planı'' çerçevesinde Lefkoşa Türk Belediyesi'ne (LTB) verildi.

LTB'den yapılan açıklamaya göre, Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, ödülün, LTB'nin tanınmışlığının en büyük ispatı olduğunu vurguladı.

LTB açıklamasında, Lefkoşa Türk Belediyesi ile Lefkoşa Rum Belediyesi'nin ortak olarak yürüttüğü ''Lefkoşa Master Planı''nın dünyadaki birçok önemli eseri geride bırakarak ödül almaya hak kazandığı bildirildi.

Lefkoşa Master Planı çerçevesinde, rehabilitasyon projeleri, kanalizasyon ve restorasyon çalışmaları yapılıyor. Ortak olarak yürütülen çalışmalar çerçevesinde özellikle Lefkoşa Surlariçi'nin tarihi dokusunun korunması amaçlanıyor.

LTB'nin verdiği bilgiye göre, Ağa Han Mimarlık Ödülü, 1977 yılından beri Ağa Han tarafından İslam Kültürü'nün mimarlıktaki anlatımlarını anlamak ve değerlendirmek üzere veriliyor.

500 bin ABD Doları değerindeki ödül, üç yılda bir veriliyor.