Yeltsin'in Hayatını Kaybetmesi

Yeltsin'in Hayatını Kaybetmesi

ABD Başkanı George W. Bush, Tarihi Bir Kişilik Olarak Tanımladığı Rusya Eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, Ülkesinde Demokrasinin Kök Salması ve ABD ile Sıcak Bağlar Kurulmasına Yardım Ettiğini Söyledi.

Yeltsin'in Hayatını Kaybetmesi

ABD Başkanı George W. Bush, tarihi bir kişilik olarak tanımladığı Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in, ülkesinde demokrasinin kök salması ve ABD ile sıcak bağlar kurulmasına yardım ettiğini söyledi.

Rusya eski Devlet Başkanı Yeltsin'in ölümü üzerine dünya liderlerinden başsağlığı mesajları gelmeye devam ediyor. Yeltsin'in ölüm haberini almış olmaktan üzüldüğünü ifade eden ABD Başkanı Bush, yayınladığı bildiride, "Laura ve ben Yeltsin'in ölümünden derin bir üzüntü duyduk. Ülkesinin yaşadığı önemli bir değişim sürecinde tarihi bir kişilik olarak hizmet vermiştir. Sovyetler Birliği'nin yıkılması ve Rusya'da temel özgürlüklerin inşa edilmesinde önemli bir rol oynamıştır" dedi.

Yeltsin'in Rusya tarihinde demokratik bir şekilde seçilen ilk devlet başkanı olduğunu vurgulayan Bush, "Rusya ile ABD arasında güçlü ilişkiler inşa edilmesindeki çabalarından dolayı Yeltsin'e büyük değer veriyorum. Ailesine ve Rusya halkına en derin taziyelerimi gönderiyorum" ifadelerini kullandı.

(AFP-OYK-OYK-MEF-D)