Yatırım Haberleri

Yatırım haber, Yatırım son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Yatırım - 28.07.2021
Başkan Büyükkılıç'a SOCAR Yetkililerinden Ziyaret
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayserigaz'ın Azerbaycanlı ana firması SOCAR Türkiye Doğalgaz İş Birimi Başkanı Yalçın Aliyev ve SOCAR Doğalgaz Dağıtım Başkanı Ertan Yıldız'ı makamında kabul etti. Ziyarette ilçelere yapılan doğalgaz yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.
Yatırım - 28.07.2021
Küba'da derinleşen ekonomik kriz değişim taleplerini tetikliyor
Salgın süreci kriz şartlarını ağırlaştırdı Küba, rejimin 60 yılı aşan tarihinde çok daha derin ekonomik sorunlarla karşılaştı. Örneğin SSCB'nin çöküşünü ve Küba'ya sağladığı ekonomik desteğin kesilmesini izleyen 1990'larda Kübalılar gıda ve yakıt yetersizliğiyle mücadele ederken pek çok temel ihtiyaç maddesinden de mahrum kaldılar. 1992'de ABD, yıllardır uyguladığı ambargoya rağmen ABD'li firmaların üçüncü ülkeler üzerinden Küba'ya satış yapmalarına verdiği izni kaldırdı. Böylelikle Küba'da durum daha da kötüleşti. Bununla beraber, 5 Ağustos 1994'te yaşanan bir günlük ve rejim tarafından hızla bastırılan yağma ve gösterilerin dışında, geniş katılımlı bir toplumsal tepki gelişmedi veya gelişemedi. Pek çok Kübalı 1990'larda rejimle ülke içinde mücadele etmek yerine, 1959'dan itibaren çoğu kişinin yaptığı gibi genelde güvensiz deniz yolunu kullanarak ülkeden kaçıp ABD'ye sığındı. 2000'lerde rejimi eleştiren az sayıda ve düşük katılımlı gösteriler oldu. 2000'ler aynı zamanda ülkedeki ekonomik sorunların kısmen aşıldığı, LAK bölgesinde pembe dalgayla sol yönetimlerin iş başına geldikleri, Küba'nın LAK ülkeleriyle ilişkilerinin geliştiği ve Çin'in bölgedeki ekonomik ağırlığı ve yatırımlarından Küba'nın da yararlandığı bir dönem oldu.
Yatırım - 28.07.2021
ASO Başkanı Özdebir'den "üretim ekonomisi" vurgusu Açıklaması
Özdebir, para politikası tercihlerinin, yüksek oynaklık dönemlerinde ileri vadelerde enflasyonun seyrinin öngörülmesinde önemli bir gösterge olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: "Artan maliyetler karşısında reel sektörün girdi maliyetlerinin azaltılması, fiyatlandırma politikasının öngörülebilirliği, yatırım ve üretim aşamalarının planlanması ve enflasyon beklentisinin kontrol altına alınması ile mümkün olmaktadır.
Yatırım - 28.07.2021
ASO Başkanı Özdebir: "Ne yazık ki artan Covid-19 vakaları biraz canımızı sıkmaya başladı"
"Pandemi ile birlikte kısmi kapanma, talep düşüşü gibi etkenler ekonominin istihdam oluşturma kapasitesini önemli ölçüde düşürdü" Pandemi kaynaklı ekonomik gerilemenin her alanda olduğu gibi işgücü piyasalarında da büyük tahribata neden olduğuna dikkat çeken Özdebir, şu ifadeleri kullandı: "Pandemi ile birlikte kısmi kapanma, talep düşüşü gibi etkenler ekonominin istihdam oluşturma kapasitesini önemli ölçüde düşürdü. Lakin burada geçmiş yıllardan da gelen bir sorunla karşı karşıyayız. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı mayısta yüzde 13,2 olarak gerçekleşti. Bu oranlar, küresel ortalamaya, 2019 tahmini yüzde 4,9 gelişmiş ülke oranlarına ve gelişmekte olan ülkelerin ortalamalarına kıyasla oldukça yüksektir. Bu sorunu çözmek için ekonomik büyüme modelimizi istihdam artışı sağlayacak şekilde tasarlarken, diğer yandan da gençlerimizi meslek liselerine, meslek yüksekokullarına yönlendirmemiz gerekiyor. İşsizlik oranlarında iki rakama daha dikkatinizi çekmek istiyorum. İlki yüzde 30'lara yaklaşan kayıt dışı istihdam ki, bu rakam verimlilik açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir veri. Diğeri ise gençler arasında yüzde 28, ki bu 5,7 milyona tekabül ediyor, ne işte ne de eğitimde olanların oranı. Diğer taraftan ülkemizde 20-34 yaş arasındaki genç kızların yüzde 54,7'si ne eğitimde ne de çalışma hayatında bulunuyor. Bu oranın gelecek dönemde genç kesimde ümitsizliğe ve sosyolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabileceği unutulmamalıdır." "2021 yılında da devam edecek olan 75 TL'lik asgari ücret desteği için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e teşekkür ediyorum" ASO Başkanı Özdebir, "Diğer taraftan ihracatı önceliklendiren yatırımlara KGF teminatı ile uzun vadeli kredi desteği sağlanması, küçük ölçekli firmaların istihdama katkısını artırmak ve likidite sorunlarını azaltmak için ilave istihdam edilen her kişi için KGF kefaleti ile krediye erişim imkanı oluşturulması oldukça önemli.
Yatırım - 28.07.2021
Lüks kampçılık turizm türünün yasal altyapısı oluşturulacak
Turizm sektöründe, Turizmi Teşvik Kanunu ve diğer mevzuatta yer alan teşvik tedbirleri ile istisna, muafiyet ve haklardan yararlanabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırımı belgesi veya turizm işletmesi belgesi alınması zorunluluğu getirilecek.
Yatırım - 28.07.2021
Yüksek hızlı tren Karacabey'in gelişimine büyük katkı sağlayacak
Stratejik konumda İstanbul-İzmir otoyolunun bağlantı noktasında yer alan Karacabey'in; limanlara yakınlığı, hızlı trene ev sahipliği yapacak olması, ülkemizin iki önemli metropolüne en fazla 2 saatlik mesafede oluşu gibi faktörlerin etkisiyle son derece stratejik bir konumda olduğunu vurgulayan Başkan Ali Özkan, "Devletimizin, Türkiye'yi demir ağlarla örme hedefi doğrultusunda sürdürdüğü hızlı tren projelerinin önemli ayaklarından biri, Karacabey'imizin de içinde yer aldığı Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı. Bu projeyle ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. TEKNOSAB'ta yük ve yolcu durağı olarak yer alacak olan tren hattının ikinci yolcu durağı ise Taşlık Mahallesi'nde olacak. Karacabey, sahip olduğu coğrafi avantajlarıyla son derece stratejik bir konumda yer alıyor. Tüm bu yatırımlar dikkate alındığında inşallah Karacabey'i çok güzel günler bekliyor" dedi.
Yatırım - 28.07.2021
"İBB Genç Yetenek Gelişim Programı", 29 Temmuz'da gerçekleşecek lansman etkinliğiyle başlıyor
Gençlere imkan yaratmanın öneminden bahseden Yiğit Oğuz Duman, sözlerine şöyle devam etti: "Gençler bizim geleceğimiz. İBB olarak onlara yatırım yapmayı öncelikli işlerimizden biri olarak görüyoruz.
Yatırım - 28.07.2021
TİKA'dan Afganistan'daki okullara destek
Açıklamada, eğitim müdürlerinin, söz konusu yatırımın Afganistan'ın geleceği için çok önemli olduğunu belirttiği, projeyle dost ve kardeş ülke Türkiye ve TİKA'ya teşekkürlerini sundukları kaydedildi.
Yatırım - 28.07.2021
Erzurum'da yapımı süren Esenyamaç Göleti'nin yüzde 90'ı tamamlandı
DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kentte gerçekleştirilen yatırımlarla toprakların suyla buluşturulması, taşkın riskinin azaltılması ve vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin edilmesi çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğü belirtildi.
Yatırım - 28.07.2021
2021 Yaz Olimpiyatları Doodle Ekranına Taşındı
Gündeme göre değişiklik gösteren ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören bu hizmetin detaylarını sizler için araştırdık. İnternet ortamında dünyanın en çok ziyaret edilen sayfası sizin de bildiğiniz üzere tartışmasız Google ana sayfasıdır. Google , internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu Amerikan anonim şirketidir.
Yatırım - 27.07.2021
Pakistan, ABD'nin ülkedeki yargı sistemine yönelik olumsuz ifadeler içeren raporuna tepki gösterdi
Çavdri, ABD Dışişleri Bakanlığının Amerikan şirketleri için mevcut veya potansiyel pazarları olan 170'ten fazla ülke ve ekonominin yatırım ortamlarının analiz edildiği 2021 Yatırım Ortamı Raporu'nda Pakistan'la ilgili ifadelere, yazılı olarak yaptığı açıklamayla cevap verdi.
Yatırım - 27.07.2021
Migros'un ulusal uzun vadeli kredi notu en yükseğe taşındı
Migros'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin not görünümü "durağan" olarak belirlendi. Migros 2021 yılının ilk 6 ayında online yatırımlarının yanı sıra, 140 yeni mağaza açtı ve coğrafi yaygınlığını artırarak yatırımlarını sürdürdü.
Yatırım - 27.07.2021
Angola Cumhurbaşkanı Lourenço, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ortak basın toplantısında konuştu
Angola Cumhurbaşkanı Joao Manuel Gonçalves Lourenço, Türkiye ve Angola arasında yapılan anlaşmaların, her iki ülkenin yatırımcılarının güvenle karşılıklı yatırımlarda bulunmasını sağlayacağını belirterek "İmzalanan anlaşmalarla senelerdir kaybettiğimiz zamanı geri alalım ve ikili...
Yatırım - 27.07.2021
Borsada en çok değer kaybeden hisseler
Borsa İstanbul'da, bugün BIST 100 endeksi içinde en çok değer kaybeden 20 hisse senedinin son ve önceki kapanış fiyatları ile günlük değişim oranları şöyle: (BIST 100) En çok düşen ilk 20Kapanış FiyatıÖnceki KapanışDeğişim (%)Erbosan136,50140,80-3,05Torunlar GMYO3,343,44-2,91Teknosa İç ve...
Yatırım - 27.07.2021
Ankara ve Antalya'daki 3 taşınmazın özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı
Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Maliye Hazinesi adına kayıtlı, Ankara'nın Gölbaşı ilçesi İncek Mahallesi'ndeki 1094,77 metrekare yüzölçümlü taşınmazın özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklif 1 milyon 80 bin lira ile Eti Hotel ve Turizm İnşaat Emlak Yatırım Ticaret Limited Şirketi tarafından verildi.
Yatırım - 27.07.2021
Angola Cumhurbaşkanı Lourenço: "(Yapılan anlaşmalarla) Türk yatırımcılar daha güvenle Angola'ya gelip yatırım yapabilecek, aynı şekilde bu, Angolalı...
Angola Cumhurbaşkanı Lourenço: "(Yapılan anlaşmalarla) Türk yatırımcılar daha güvenle Angola'ya gelip yatırım yapabilecek, aynı şekilde bu, Angolalı yatırımcılar için de geçerli"
Yatırım - 27.07.2021
Borsada endekslerin değişimi
Borsa İstanbul'da hesaplanan sektör endekslerinin bugünkü kapanış ile günlük değişim oranları şöyle: Sektör EndeksleriSon KapanışGünlük DeğişimBIST KOBİ SANAYİ4.2270,51BIST TEKSTİL, DERİ943-0,01BIST FİN.
Yatırım - 27.07.2021
Borsada günlük işlemler (1)
Borsa İstanbul hisse senetleri piyasasında işlem gören hisse senetlerinin, bugünkü kapanış fiyatı ile günlük ve yılbaşına göre değişim oranları şöyle: Hisseler Kapanış Fiyatı Günlük Getiri (%) Yıl Başına Göre Getiri (%) A.V.O.D Gıda ve Tarım 5,30 -6,19 -31,52 Acıpayam Selüloz 16,28 1,37 -4,91 Adel Kalemcilik 23,20 -2,27 -32,23 Adese Gayrimenkul 1,14 -1,72 -59,29 Afyon Çimento 3,70 1,09 -27,59 AGESA Hayat Emeklilik 17,98 1,75 2,25 Ak Enerji 1,55 -3,73 -29,86 Akbank 5,14 0,19 -23,94 Akçansa 14,49 0,28 -10,01 Akdeniz Yatırım Hold.
Yatırım - 27.07.2021
Borsada günlük işlemler (2)
Borsa İstanbul hisse senetleri piyasasında işlem gören hisse senetlerinin, bugünkü kapanış fiyatı ile günlük ve yılbaşına göre değişim oranları şöyle: HisselerKapanış FiyatıGünlük Getiri (%)Yıl Başına Göre Getiri (%)İş Bankası (A)260.200,0027,98İş Bankası (B)32.
Yatırım - 27.07.2021
Pakistan ve Suudi Arabistan, ikili ilişkileri geliştirmede mutabık kaldı
Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, görüşmenin odağının ikili ticareti ve yatırımları teşvik etmek olduğunu söyledi.
Yatırım - 27.07.2021
Tarım ve Orman Bakanlığından Göynük'teki baraj inşaatlarına 2 milyon lira ödenek desteği
Bakanlık olarak Göynük ilçesinin verimli tarım arazilerini suyla buluşturacak Hasanlar ve Dedeler barajları işine 2 milyon lira ödenek aktarıldığını bildiren Metin, şunları kaydetti: "Hasanlar Barajı ile 710, Dedeler Barajı ile 246 hektar tarım arazisini borulu ve basınçlı sulama sistemleriyle sulayacağız. 2021 yılı fiyatlarıyla 49 milyon liraya mal olacak projenin tamamlanması sonrası Göynük ilçesinde modern sulamayla tarımda sağlanacak verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa sebep olacak. Tarihi mirasımız Göynük ilçesi, yaptığımız yatırımlarla inşallah tarımda da hak ettiği yere gelecek.
Yatırım - 27.07.2021
2021/1 ile Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne atanmak üzere ÖSYM tarafından yerleştirilen ve 14.07.2021 tarihinde açıklanan sözleşmeli personel...
Yerleştirilen adaylardan, gerekli belgelerini tamamlayanların arşiv araştırmaları yapılacak olup sonucuna göre atamaları yapılarak işyerlerimize ve kendilerine gerekli tebligat yapılacaktır. İlgililerin bu hususta web sitemizde yapılacak olan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. (http://www. esk. gov. tr) Ayrıntılı bilgi için; Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü - İnsan Kaynakları ve Yönetim Geliştirme Dairesi Başkanlığı Tel: 0312 - 284 36 70/1463-1518-1464-1498 ***Kamu İktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarının 2021 yılına ait Genel Yatırım ve Finansman Programının "Sınavlar" başlıklı 7.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Yatırım Haberleri | Yatırım Haber - Haberler - Sayfa 5 - Yatırım haberleri, son dakika yatırım haber ve gelişmeleri burada. Borsada günün ilk yarısı (2).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 30.7.2021 17:57:29. #1.15#

title