Türk Basın Mensupları, Beyci'deki Askeri Toplantıya Alınmadı

Türk Basın Mensupları, Beyci'deki Askeri Toplantıya Alınmadı

Türk Basın Mensupları, Irak'ın Beyci Kentinde Askeri Yetkililerin Toplantısına, Türkiye ile Irak Arasında "Sorunlu Bir İlişki" Söz Konusu Olduğu Gerekçesiyle Alınmadı.

Türk Basın Mensupları, Beyci'deki Askeri Toplantıya Alınmadı

Türk basın mensupları, Irak'ın Beyci kentinde askeri yetkililerin toplantısına, Türkiye ile Irak arasında "sorunlu bir ilişki" söz konusu olduğu gerekçesiyle alınmadı.

Irak'ta ele geçirilen patlayıcı maddelerin imha edildiği Beyci'deki askeri merkez, bugün kalabalık bir askeri heyete ev sahipliği yaptı. Türkiye ile Irak arasında "sorunlu bir ilişkinin" söz konusu olduğu gerekçesi ve koalisyon güçlerine mensup Avustralyalı bir generalin emriyle, Türk gazeteciler yapılan toplantıya alınmadı. Toplantıdan sonra, ısrarlı sorular üzerine Türk gazetecilere bir açıklama yapan Irak Silahlı Kuvvetleri İkinci Komutanı General Nasır Abadi, söz konusu merkezin aynı zamanda mühimmat

deposu olarak kullanıldığını ve 2008 yılının Mart ayında ABD tarafından Irak Silahlı Kuvvetleri'ne devredileceğini ifade etti. Toplantıda ayrıca devir teslim süresince oluşabilecek lojistik sorunlar üzerine tartıştıklarını söyleyen Abadi, "Burası, Irak'ın güvenliği için önemli bir merkez. Devlet sırrı niteliğinde bir toplantıya Türk gazetecileri almak kimseye fayda sağlamaz. Yaşadığınız sorunlar için üzgünüm" diye konuştu.

Türkiye'nin sınır ötesi harekatını da değerlendiren Abadi, PKK'nın sadece Türkiye için değil, bölgedeki birkaç ülke için tehdit oluşturduğunu vurgularken, terörün önünü kesmek için işbirliği yapmak gerektiğini söyledi. General Abadi, "Türkiye, İran, Irak ve Suriye parlamentolarının işbirliği yapması gerekir ki, bu uzun soluklu bir mücadele. Yani politik mücadele anlamına gelir. Biz askerler olarak, ülkelerimizi teröre karşı korumaya her zaman hazırız" dedi.

Beyci, Bağdat'ın yaklaşık 220 kilometre kuzeybatısında bulunan ve terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı bir kent.

(AT-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA