TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Gülpınar Açıklaması
Haberler » Politika » TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Gülpınar Açıklaması - Haberler

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Gülpınar Açıklaması

Meclis AB Uyum Komisyonu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, "Şu anda bir anket çalışması yapılsa her halde 'AB bize vize vermedi' diye üzülen vatandaş sayısı yüzde 1'i bile bulmaz." dedi.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Gülpınar Açıklaması

Meclis AB Uyum Komisyonu Başkanı , "Şu anda bir anket çalışması yapılsa her halde 'AB bize vize vermedi' diye üzülen vatandaş sayısı yüzde 1'i bile bulmaz." dedi.


Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Jan Bartosek ve beraberindeki heyet, TBMM AB Uyum Komisyonunu ziyaret etti.


15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hükümete verdikleri destek nedeniyle Çek Cumhuriyeti heyetine teşekkür eden Gülpınar, darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'nün, sadece için değil, faaliyet yürüttüğü tüm ülkeler için bir tehdit oluşturduğunu vurguladı.


Çek Cumhuriyeti'ndeki FETÖ yapılanmasıyla ilgili gerekli tedbirlerin alınacağını ümit ettiklerini dile getiren Gülpınar, Türkiye'nin bugüne kadar Çek Cumhuriyeti'yle çok yakın ilişkiler yürüttüğünü söyledi.


Komisyon olarak vize serbestisi konusunda yoğun mesai harcadıklarını anlatan Gülpınar, darbe girişiminin ardından ise AB ile 15 Temmuz'u ve akabinde gelişen olayları birinci gündem maddesi haline getirdiklerini ifade etti.


Vize serbestisi konusuna da değinen Gülpınar, "Yani şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Şu anda bir anket çalışması yapılsa her halde 'AB bize vize vermedi' diye üzülen vatandaş sayısı yüzde 1'i bile bulmaz. Ama çıksaydı biz sevinecektik. En azından halkı AB'ye daha fazla ısındırma görevimizi çok daha rahat bir şekilde yapabilecektik komisyon olarak." değerlendirmesinde bulundu.


Fasılların açılması konusunda ise AB tarafında uzun yıllardır anlamsız blokajların yapıldığını belirten Gülpınar, "23. ve 24. fasıllar açılmış olsaydı Türkiye ve AB ilişkileri açısından farklı bir durum olurdu." ifadesini kullandı.


Kıbrıs müzakerelerinde yakın zamanda adadaki iki toplumun da arzu ettiği bir çözümün olacağını söyleyen Gülpınar, Kıbrıs sorununun çözülmesiyle beraber en azından blokajların kalkacağını dile getirerek, "Çünkü AB, biliyoruz ki sadece bir Kıbrıs'ın ağzına bakacak bir topluluk değil." diye konuştu.


AB ile Türkiye arasında terörün tanımı konusunda bir uzlaşı sağlanamadığının altını çizen Gülpınar, Türkiye'nin, AB'nin bu konudaki endişesini anladığını ancak AB'nin de Türkiye'nin endişelerini anlaması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin terör örgütleriyle mücadele ettiğini anlatan Gülpınar, AB'nin bu hassas süreçte Türkiye'ye biraz daha fazla destek olmasını arzu ettiklerini söyledi.


Çek Cumhuriyeti Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Bartosek ise özellikle darbe girişimi sonrasındaki gelişmeleri ve Türkiye'yi çok büyük derecede etkileyen göçmen krizini yakından takip ettiklerini belirtti.


Ülkesinin göçmen krizi konusunda duyarlı davrandığını ve bunun çözümüne destek olmaya çalıştığını aktaran Bartosek, bunun dışında Çek Cumhuriyeti'nin ayrıca bir destekte bulunmak istediğini de kaydetti.


İdam tartışmaları


AB İşleri Komitesi Başkanı Vaclav Hampl ise Türkiye'de idam cezasının tekrar gündeme gelmesinden endişe duyduklarını dile getirdi.


Bunun üzerine açıklamada bulunan Gülpınar, idam konusunun Türkiye kamuoyunda tartışıldığını ifade ederek, "Böyle bir konu ciddi bir boyutta gündeme geldiğinde zaten müzakereleri yapılır. Ama şu anda henüz bir hazırlık aşaması dahi yok. Sadece kamuoyu üzerinden, basın üzerinden tartışılan konular üzerinden yürütülüyor bu mesele. Onun için olmamış bir konu üzerinden bu konuyu çok da fazla uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum." dedi.


Çek Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Pavel Kafka da Çek Cumhuriyeti'nin AB dahilinde yaptığı diğer bağışlar ve yardımlar dışında, sığınmacılarla ilgili 2 milyon doları bulan yardımda bulunduğunu aktardı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler