'Su Tasarrufunda Yeterli Boyuta Gelmedik'

'Su Tasarrufunda Yeterli Boyuta Gelmedik'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların 'Ciddi' Su Tasarrufu Yaptığını, Ancak Tasarrufta Henüz Yeterli Boyuta Gelinemediğini Belirtti.

'Su Tasarrufunda Yeterli Boyuta Gelmedik'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbulluların ''ciddi'' su tasarrufu yaptığını, ancak tasarrufta henüz yeterli boyuta gelinemediğini belirterek, ''Özellikle İstanbullulardan tekrar rica ediyorum; biraz daha dikkat edilsin, biraz daha tasarrufa gitmemiz lazım. Tasarrufta yüzde 25'leri bulmamız bizim için çok önemli'' dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, ''Kasım ayına kadar su sıkıntısı yok açıklaması yaptınız. Konuyu biraz daha açar mısınız?'' sorusu üzerine, ''Hedefimiz bu. Şu anda su rezervimiz yüzde 29'larda. Maalesef havanın çok sıcak geçmesi nedeniyle günlük su buharlaşması, neredeyse İstanbul'daki tasarruf miktarını geçiyor. Sıcaklığın fazla oluşu nedeniyle yoğun bir buharlaşma var. Günde 400 bin metre küpü bulmakta ve bu çok ciddi bir sıkıntı'' diye konuştu.

İstanbulluların tasarruf konusundaki durumlarına da işaret eden Topbaş, ''İstanbullular ciddi bir su tasarrufu yapıyor ve bu tasarruf ayda 4-5 gün bir ek süre kazandırıyor. Şu anda İstanbul'daki kaynakları hesapladığımızda Kasım ayına kadar bizi götürecek diye değerlendiriyoruz. Kasım'dan önce de 20 Ekim'de getireceğimiz Melen Çayı'nın birinci etabı İstanbul'u rahatlatacak. Tabii mevsim itibariyle de yağış mevsimi girmiş olacak'' dedi.

İstanbulluların suyu yüzde 15 oranında tasarruf ettiğine, geçen yıla oranla abone sayısı artmasına rağmen tüketimin daha az olduğuna dikkati çeken Topbaş, İstanbulluların yaklaşık 20 günlük su tasarrufu sağladığını söyledi.

Topbaş, bir başka soru üzerine de, Ankara'nın yaptığı gibi su kesintisine gitmek istemediklerini, su kesintileri olduğunda insanların suyu depolayacağını, bunun da daha fazla su tüketimine neden olacağını kaydetti.