Red Bull Edirne'yi Kanatlandırdı

Red Bull Edirne'yi Kanatlandırdı
Bültenler - Haberler | Güncel

Red Bull Sporcusu Çiçek Güney, Edirne'de Trakya Üniversitesi öğrencileriyle buluştu.

7 şampiyon Türk sporcuyu, 81 ilde gençlerle buluşturacak "Red Bull Genç Kanatlar" projesinin 5'inci etabı, Edirne'de gerçekleşti. Gençleri spora teşvik etmek ve toplumda daha sağlıklı bireyler yetişmesine destek sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Red Bull Milli Sporcusu Çiçek Güney, Trakya Üniversitesi öğrencileriyle buluşarak öğrencilere başarılı ve sağlıklı bir hayat için sporun önemini anlattı. Yaklaşık 200 öğrenciyle üniversite kampusunda buluşan Güney, öğrencilerin spora ve sporcuya ilişkin merak ettikleri soruları cevaplandı.

Tüm dünyada macera sporlarından motor sporlarına kadar pek çok daldaki etkinlikleriyle sporun geniş kitlelere duyurulmasında önemli bir görev üstlenen Red Bull, tüm Türkiye'yi kapsayan yeni bir sosyal sorumluluk projesine imza atıyor. Sağlıklı ve spora meraklı bireylerin yetişmesine katkı konusunda üstlendiği sorumluluk ve anlayış çerçevesinde gençleri spora teşvik etmek, sporu sevdirmek ve daha sağlıklı bir yaşam tarzına yönlendirmek için Türkiye çapında tüm illerde gerçekleştirilecek olan 'Red Bull Genç Kanatlar' projesi, 5'inci etabını Edirne'de tamamladı. Red Bull Milli Sporcusu Çiçek Güney, Trakya Üniversitesi öğrencileriyle bir araya gelerek spor hayatına ilişkin deneyimlerini ve Türkiye'de sporcuların yaşadıkları sorunları paylaştı.

Türkiye'nin ilk snowboard'çusu

Trakya Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında öğrencilerin sorularını yanıtlayan Güney, spor hayatına ilişkin kilit noktaları şu sözlerle ifade etti:

"Spor hayatım 3-4 yaşında kayakla başladı. 1993 yılıydı, Türkiye snowboard'la yeni tanışıyordu… Bende snowboard yapmaya karar verdim. 2006 yılında Milli Takım'ın kurulmasıyla da Milli Takım sporcusu oldum. Aynı dönemde Burcu Çetinkaya ile birlikte ralliye adım attım.2005'ten beri birlikte yarışıyoruz."

Sporcu olmak mücadeleci olmak demek

Sporda başarıya ulaşmanın sırlarını öğrencilerle paylaşan Güney, "Hangi spor söz konusu olursa olsun bir sporcu öncelikle mücadeleci bir ruha sahip olmak zorunda. Onun dışında en önemli şey tabii ki cesaretli ve disiplinli olmak. İyi bir Co-pilot olmak konsantrasyon kabiliyetinin çok yüksek olması ve başarma motivasyonuna sahip olmak gerekiyor. Zorlu antremanlarla baş etmek için bütün yaşantınızı Co- pilot olarak kurgulamanız gerekiyor. Bu yüzden pilot için de co-pilot için de hem fiziksel hem de psikolojik olarak dayanabilme gücüne sahip olmak, pilotunuzla mükemmel bir uyum içinde olmanız gerekiyor. Çünkü Co-pilot o tempolu sürüş sırasında okuduğu yol notlarıyla sürücüyü doğru bilgilendirerek yarışın sonucunu etkiliyor. Başarının altın anahtarını elinde tutuyor bir bakıma. Bu, adrenalini çok yüksek ancak spora tutku ile bağlı olduğunuzda yapılabilecek bir iş." diye konuştu.

Tüm dünyada 600 sporcusu var

İyi bir sporcunun başarıya ulaşması için sponsorluk desteğinin çok önemli bir faktör olduğuna da değinen Güney,

"Red Bull tüm dünyada sporcuların başarıya ulaşmaları için ciddi sponsorluk destekleri sağlıyor. Red Bull'un tüm dünyada, olimpiyat ve dünya şampiyonlarının da dahil olduğu 600 kişilik bir atlet sponsorluğu bulunuyor.Türkiye'de ise milli sporcuları olan Kenan Sofuoğlu, Burcu Çetinkaya, Lena Aylin Erdil, Naz Aydemir, Çiçek Güney ve İlkan Karaman'a da sponsorluk desteği veriyor. Tüm dünyada başarılı sportif ve kültürel projelere imza atan Red Bull'un milli sporcusu olarak dünyada böyle bir misyona sahip olan bir markanın desteğini almanın avantajını her zaman yaşıyorum" dedi.

Güney Türkiye'de bilinen birkaç spor dışında sporcuya destek verilmediğinin ve estek göremeyen sporcuların uluslar arası müsabakalarda derece elde edemediğinin altını çizdi. Konuya ilişkin çözüm noktasının ise toplumun her kesiminden insanın desteğiyle gerçekleştirilebileceğini ifade den Güney, öğrencilere seslenerek, "Gelin hep birlikte bir şeyler yapalım. Bakanlığa bir mektup yazmanız bile çok fazla şeyi değiştirebilir" dedi.

Sırada Kenan Sofuoğlu var

Valilikler, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve üniversitelerle yapılan işbirliği çerçevesinde iki yıl boyunca 81 ilde gerçekleştirilecek 'Genç Kanatlar' projesi kapsamında, Red Bull'un milli sporcuları olan Kenan Sofuoğlu, Naz Aydemir, Burcu Çetinkaya, İlkan Karaman, Ahmet Arslan, Çiçek Güney ve Lena Aylin Erdin tüm Türkiye'yi dolaşarak başarılı ve sağlıklı bir hayat için sporun önemini anlatacaklar. Edirne'nin ardından ilk aşaması yaklaşık 10 şehirde Nisan sonuna kadar tamamlanması planlanan proje ile yaklaşık 25 bin orta öğretim ve üniversite öğrencisine spor ve sağlıklı yaşam seminerleri verilmesi hedefleniyor. Etaplar halinde 2 yıllık bir süre içinde, tamamlanacak projede ilk yıl en az 100 bin, ikinci yıl ise en az 150 bin öğrenciye erişilmesi planlanıyor.

Türkiye'de Red Bull ve Spora Destek

Tüm dünyada macera sporlarından, hava sporlarına, bisiklet ve motor sporlarından kış sporlarına, top ve kaykay sporlarından su sporlarına kadar sporun pek çok dalında yaptığı aktivitelerle dikkat çeken Red Bull 1998 yılından bu yana Türkiye'de resmi olarak operasyonlarını sürdürüyor. Dünya genelinde 600'e yakın sporcuya destek vererek spora 76 milyon €'luk bir kaynak ayıran marka Türkiye'de supersport sporcusu, 2007 ve 2010 Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, ralli sporcuları Burcu Çetinkaya - Çiçek Güney, Dağ Koşusu Avrupa Şampiyonu Ahmet Arslan, 2009 Türkiye Bayanlar Slalom Rüzgar Sörfü Şampiyonu Lena Erdil, 2010 Dünya Kulüpler Şampiyonu Fenerbahçe takımının milli pasörü Naz Aydemir, milli basketbol oyuncusu İlkan Karaman gibi Türk sporcularına maddi ve manevi destek vermekte. Formula 1'de 2005 yılından bu yana kendi takımı ile yer alan ve 2010-2011 sezonlarında üst üste birinciliği kazanan Red Bull'un 5 adet futbol takımı da bulunmakta. Türkiye'de de büyük kültür, sanat ve spor organizasyonlarıyla dikkat çekmekte olan, Red Bull'un ülkemizde gerçekleştirdiği en bilinen spor ve kültür organizasyonlarından bazıları; Red Bull Music Academy, Red Bull Anapop, Red Bull BC One, Red Bull Air Race Dünya Şampiyonası, Red Bull Flugtag, Red Bull Soapbox Race, Red Bull X-Fighters Truva, Red Bull Cliff Diving Dünya Turu, Red Bull King of The Rock ve Red Bull Sea To Sky'dır.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title