Haberler

BM yetkililerinden İsrail'e silah tedarikini durdurma çağrısı: Suç ortaklarını tek tek sıraladılar

Güncelleme:

Aylardır Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarla binlerce Filistinliyi katleden İsrail'le ilgili Birleşmiş Milletler (BM) raportörlerinden dikkat çeken bir çağrı geldi. İsrail'e silah tedarik eden ülke ve şirketlere bunu acilen sonlandırmaları çağrısını yineleyen raportörler, şirketleri tek tek sıralayıp "suç ortağı" ifadesini kullandı.

7 Ekim 2023'teki Hamas'ın Aksa Tufanı saldırılarına bahane ederek 40 bine yakın Filistinliyi katleden İsrail yönetimiyle ilgili Birleşmiş Milletleri ropartörlerinden önemli bir çağrı geldi.

SİLAH SATAN ŞİRKETLER TEK TEK SIRALANDI

İsrail'e silah ve mühimmat transferinin, ciddi insan hakları ve uluslararası insancıl hukuk ihlalleri oluşturabileceği, ülkeler için soykırım dahil uluslararası suç ortaklığı riski doğurabileceğini vurgulayan ropartörler, yazılı bir açıklama yaparak ülkelere ve şirketlere bu transferlerin acilen durdurulması yönündeki talebini yineledi.

BM İnsan Hakları Konseyi ve BM raportörlerinin, İsrail'e silah ile askeri teçhizat satışını, transferini ve yönlendirmesini durdurmaları yönünde ülkelere çağrıda bulunduğu hatırlatılan açıklamada, bu doğrultuda, İsrail'e silah tedarik eden BAE Systems, Boeing, Caterpillar, General Dynamics Lockheed Martin, Northrop Grumman, Oshkosh, Rheinmetall AG, Rolls-Royce Power Systems, RTX ve ThyssenKrupp gibi silah üreticilerinin, mevcut ihracat lisansları altında yürütülseler dahi bu transferleri sonlandırmaları gerektiği yer aldı.

"SUÇ ORTAĞI OLMA RİSKİ TAŞIYOR"

Açıklamada, "Bu şirketler İsrail ordusuna silah, parça ve mühimmat göndererek, uluslararası insan hakları ve uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerine suç ortağı olma riskini taşıyor." ifadesi yer aldı.

Bu riskin, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) makul bir soykırım riski olduğunu kabul ederek İsrail'in Refah'taki askeri saldırısını derhal durdurması yönündeki kararı ve Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında "yakalama kararı" çıkarılması için yaptığı başvuruyla daha da arttığı kaydedildi.

YATIRIMCILARA HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

Açıklamada, bu silah şirketlerine yatırım yapan finans kuruluşlarından da hesap sorulabileceği belirtilerek, Alfried Krupp von Bohlen ve Halbach-Stiftung, Amundi Asset Management, Bank of America, BlackRock, Capital Group, Causeway Capital Management, Citigroup, Fidelity Management & Research, INVESCO Ltd, JP Morgan Chase, Harris Associates, Morgan Stanley, Norges Bank Investment Management, Newport Group, Raven'swing Asset Management, State Farm Mutual Automobile Insurance, State Street Corporation, Union Investment Privatfonds, The Vanguard Group, Wellington ve Wells Fargo & Company gibi yatırımcılara harekete geçme çağrısı yapıldı.

İsrail'e silah ambargosu uygulanması ve yatırımcıların kararlı adımlar atması zorunluluğunun, ülkeler ve şirketler için her zamankinden daha acil olduğu da açıklamada vurgulandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Birleşmiş Milletler İsrail Gazze İnsan Hakları Uluslararası İlişkiler Politika Dünya Güncel Haberler

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 kişi feci şekilde can verdi

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 kişi feci şekilde can verdi

500

Yorumlar (13)

Derman ol:

zamanı geldiğinde bu şirketler hesabını fazlasıyla verecekler

91
16
yanıtYanıtla
Ben bilmemm:

İsrail'i kimse durduramaaaz. Adamlar dünyanın en güçlü ülkesi. amaçları doğrultusunda kararlı ilerliyor. Iki Arap örgütü de yardımcı oluyor...

yanıt3
yanıt15
Bayram Ayvenli:

Bunlar milletleri oyalamaktan başka bişey yapmazlar

70
7
yanıtYanıtla
Servet BÖLÜK:

Nasılki Rusya ile Ukrayna birbirine düştüyse, siz şer ittifaklarıda birbirinize düşeceksiniz. Hiç merak etmeyin çok yakındır!!!

42
6
yanıtYanıtla
Yüksel Kircicek:

hepsi hikaye İsrail'i durdurmaya kimsenin gücü yetmez Roosevelt ailesi doların sahibi.

5
15
yanıtYanıtla
Ahmet AKGÜL:

BM, siyonizmin organıdır. ( Erbakan hoca)

16
2
yanıtYanıtla
FERDİ BAKIR:

Tedarikçi listesine bak BAE Silah veriyor Filistini vursunlar diye. Sesleri zaten çıkmıyor

6
2
yanıtYanıtla
Hiç Heç:

Amerikan Boeing şirketi. Oku oku oku

yanıt1
yanıt0
Turhan Gönen:

Ne yani saldırılar durunca her şey unutulacak mı. Peki ya öldürülen kırk bin insanın intikamı ne olacak. Şimdi kahraman Hamas'ın İsraile intikam saldırıları yapması hakkı değil mi. Asker sivil ayırmadan saldırıp intikamını alması en doğal hakkı değil mi.

6
0
yanıtYanıtla
Ahıskalı Türk:

Saydıkları dünyada dönen 40 trilyon daların %80 hükmeden şirketler. Bunlara hiç bir ülke kurum kuruluş hesap soramaz çünkü bu şirketlerde yahudinin.

4
1
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title