Haberler

CHP'nin ekonomi kurmayları Bakan Şimşek'in kapısını çalacak! İşte masadaki konu başlıkları

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP'nin ekonomi kurmayları arasında yapılacak toplantının tarihi ve görüşmede ele alınacak konu başlıkları belli oldu. 24 Haziran'da yapılacak toplantıya CHP'den Selin Sayek Böke, Yalçın Karatepe ve Volkan Demir katılacak. Görüşmede asgari ücret zammı, emekli maaşları, KDV-ÖTV'nin azaltılması, çiftçinin taban fiyatları, gelir dağılımı adaletsizliği, yap-işlet-devret projelerinde şeffaflık ve vergi sisteminin iyileştirilmesi gibi konular masada olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye iadeiziyareti sonrası CHP lideri Özgür Özel, partisinden 3 ekonomi kurmayının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüşeceğini açıkladı. Görüşmenin tarihi ve masadaki konu başlıkları ise ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 18 yıl aradan sonra CHP'yi ziyaret ederek CHP Genel Başkanı Özel ile görüşmesi siyaset arenasında gündem olmaya devam ediyor. İki lider arasındaki görüşmede, ana gündemin ekonomi başlığı olduğu bilinirken CHP lideri Özel, partisinden 3 ekonomi kurmayının Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile görüşeceğini duyurdu.

CHP Ekonomi Kurmayları, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile GörüşecekHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

KRİTİK GÖRÜŞME 24 HAZİRAN'DA

24 Haziran'da gerçekleşecek görüşmede Bakan Şimşek ile bir araya gelecek CHP'li ekonomi kurmaylarının arasında, Selin Sayek Böke, Yalçın Karatepe ve Volkan Demir'in bulunacağı öğrenildi.

GÖLGE KABİNENİN BAKANI MADDE MADDE AÇIKLADI

Bakan Şimşek ile görüşecek heyette bulunan CHP'nin Gölge Kabinesi'nde, Hazine Ve Maliye Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve BirGün gazetesi yazarı Yalçın Karatepe bugün bir gazeteye yazdığı yazıda, görüşmedeki konuları açıkladı.

CHP'li Karatepe, yazısında "Biz, CHP olarak, uygulanmakta olan programın yanlış olduğunu, vatandaşa çok ağır fatura çıkardığını, yoksullaşmayı derinleştirdiğini her fırsatta ve her platformda ifade ediyoruz. Bakan Şimşek ile yapacağımız görüşmede de bunları doğrudan ifade etme imkânımız olacak. Demem o ki bizim gizli saklı bir gündemimiz yok, vatandaşın gündemi, sorunları, talepleri ne ise bizim gündemimizde de o konular var." dedi.

CHP Ekonomi Kurmayları, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile GörüşecekYalçın Karatepe

İşte Karatepe'nin yazısında yer alanlar ve görüşmede ele alınacak konu başlıkları:

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

"1) Enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönemde asgari ücretin yılın ikinci yarısında artırılmaması yönündeki iktidarın açıklamalarını kabul etmiyoruz. Mayıs ayı itibariyle bile açıklanan açlık sınırının 2 bin lira altında kalan asgari ücreti yıl sonuna kadar sabit tutulması, ücretli çalışanların reel olarak ciddi şekilde yoksullaşmasına yol açacağını ifade edip bu artışın yapılmasını talep edeceğiz.

EMEKLİ MAAŞLARI

2) Emekli aylıklarının yetersiz olduğunu, özelikle kök aylıklar üzerinden ciddi şekilde artırılması gerektiğini söyleyeceğiz. TÜİK'in açıkladığı ve gerçeklikten uzak enflasyon verisi ile sınırlı artışın yeterli olmayacağını, bunun üzerinde bir artış yapılması gerektiğini ifade edeceğiz.

ÇİFTÇİNİN TABAN FİYATLARI

3) Bugüne kadar açıklanan buğday, çay gibi tarımsal taban fiyatların çok düşük olduğunu, çiftçinin maliyetlerini bile karşılamaya yetmediğini, büyük mağduriyetlere yol açtığını ifade edeceğiz. Taban fiyatların çiftçilerin mağduriyetine yol açmayacak seviyede belirlenmesini talep ederken, tarımsal desteklerin, Tarım Kanununda emredildiği gibi milli gelirin yüzde 1'inden az olmaması zorunluluğunun hayata geçirilmesini söyleyeceğiz. AKP iktidarı dönemi boyunca, kanunun emretmesine rağmen, bu seviyede desteğin verilmediğini, bunun 5'te birinin ancak sağlandığını ifade edeceğiz. Onları da soracağız.

CHP Ekonomi Kurmayları, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile GörüşecekSelin Sayek Böke


4) TÜİK'in açıkladığı verilerde, özellikle enflasyon verilerinde şeffaf olması gerektiğini söyleyeceğiz. Madde sepetinde yer alan ürünlerin fiyat verileri bizde yok diye açıklama yapan TÜİK'in olmayan veri ile enflasyonu nasıl hesapladığını soracağız. Bizde fiyat yok ama ortalama fiyat var diye dün açıklama yapıldı. O ortalama fiyatları bile açıklamıyorlar.

YAP-İŞLET-DEVRET PROJELERİ

5) Kamu Özel İşbirlikleri(KÖİ) sözleşmeleri ile köprü, yol, hastane vb. işler yapılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan 'cebimizden bir kuruş çıkmayacak' demişti. Ancak o zaman bizim söylediğimiz ve şimdi tüm kamuoyunun bildiği gibi bütçeden milyarlarca dolar ödeniyor. Bu projelere, kira, garanti ödemesi vs. adları altında yapılan ödemeleri kamuoyu ile şeffaf bir biçimde paylaşmalarını talep edeceğiz. Ayrıca, KÖİ projelerinin yeniden masaya yatırılmasını, sözleşmelerin kamu yararını ortaya çıkaracak şekilde güncellenmesini ifade edeceğiz.

KAMU İHALELERİNDE ŞEFFAFLIK

6) Kamu İhale kanununda son 20 yılda 200 civarında değişiklik yapılarak, iktidarın ihale süreçlerindeki müdahale imkânını artıran değişikliklerin kaldırılmasını, ihalelerin kamu yararını gözetecek şekilde rekabetçi olmasını sağlayacak değişiklileri talep edeceğiz.

VERGİ SİSTEMİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ

7) Vergi sisteminin adil hale getirilmesini, çok kazanandan çok, az kazanandan neredeyse hiç vergi alınmaması ve bunun nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

CHP Ekonomi Kurmayları, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile GörüşecekVolkan Demir

KDV-ÖTV'NİN AZALTILMASI TALEBİ

8) Bugün toplam vergi gelirleri içinde KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerin payının çok yüksek olduğunu(Yüzde 65 civarında), bunu OECD ortalamasına indirilmesi ve vatandaşın üzerindeki vergi yükünün azaltılmasını talep edeceğiz. Somut bir örnek verelim: kredi kartı, ek hesap (KMH) gibi on milyonlarca, özellikle düşük gelirli vatandaşımızın kullandığı kredilere ödenen faiz üzerinden KKDF ve BSMV adları altında alınan yüzde 30'luk verginin sıfırlanmasını talep edeceğiz.

GELİR DAĞILIMI EŞİTSİZLİĞİ

9) Gelir dağılımındaki bozulmayı nüfusun büyük çoğunluğunun yoksullaşmakta olduğunu ve bunu nasıl tersine çevirebileceğimizi anlatacağız.

VARLIK FONU TASFİYESİ

10) Varlık Fonunun tasfiye edilmesini, orada yapılan tüm işlemlerin Sayış denetimine de imkân verecek şekilde bütçe kapsamına alınmasını talep edeceğiz."

CHP'li Karatepe madde madde sıraladığı yazısını "Böyle devam edip giden ve vatandaşın gerçek gündemi olan konuları Bakan Şimşek'e ifade edeceğiz. Demem o ki; vatandaşlarımızın gündemi ne ise, bizim ki de o. Başka bir gündemimiz yok." ifadeleriyle bitirdi.

Haberler.com / Abdullah Aydemir - Politika

Cumhuriyet Halk Partisi Selin Sayek Böke Selin Sayek Böke Yalçın Karatepe Yalçın Karatepe Mehmet Şimşek Mehmet Şimşek Mehmet Şimşek Asgari Ücret Volkan Demir Volkan Demir Özgür Özel Ekonomi Maliye ÖTV Finans Politika Ekonomi Haberler

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Kontrolden çıkan TOGG 3 metre yüksekten düştü: 1'i ağır 5 yaralı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'yi hedef alan Yunan bakana tepki: Mehmetçiğin ayak bastığı topraklarda huzur hakim olur

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türkiye'yi hedef alan Yunan bakana tepki: Mehmetçiğin ayak bastığı topraklarda huzur hakim olur

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi! Enkaz altındaki 3 işçiden 2'si kurtarıldı

Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi! Enkaz altındaki 3 işçiden 2'si kurtarıldı

500

Yorumlar (8)

Ahmet null:

Garipleri bunun elinden kurtarırlar inşallah fakirin ümüğüne bindi inmiyor

50
9
yanıtYanıtla
Onemli Degil:

Bu Emir Subayi..

yanıt9
yanıt10
Nayci İbrahim:

Helal olsun chp ye muhalefet olarak... Ama burada asıl başarı sayın Özel den daha çok sayın Kılıçdaroğlun un EMEK VE MÜCADELESİ...ektiği tohumlar meyvelerini vermiştir.

6
19
yanıtYanıtla
şahabettin Ayyıldız:

Ektiği en büyük tohum akşenerdi ondan mı bahsediyorsun

yanıt8
yanıt0
Aykenar Kutsal:

Kime neyi anlatmaya gidiyorsunuz Allah aşkına ne gibi bir cevap bekliyorsunuz sorunlarla ilgili gündeme getireceğiniz maddeleri bunu seçen kişi yaratmadımı ne cevap verecek size beşli çeteye suriyelilere somaliye para var ama emekliye para tok bu kadar basit

8
0
yanıtYanıtla
Sedat Açıkgöz:

dikkat edin batmanlı sizide yumşatmasın

6
0
yanıtYanıtla
Sübhanallah:

CHP doğru yoldasın böyle devam et

5
1
yanıtYanıtla
Ferruh Yilmaz:

Ana gündem Belediyerin finansmanı gerisi hikaye

0
1
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title