Mimar Sinan'ın 5 Asırlık Eseri Ramazan'da İbadete Açılacak

Mimar Sinan'ın 5 Asırlık Eseri Ramazan'da İbadete Açılacak

Bulgar işgali sırasında yıkılan son cemaat yeri yeniden inşa edilen Havsa Sokollu Mehmet
Paşa Camisi, peyzaj çalışmalarının ardından Ramazan aynıda tekrar ibadete açılacak.

Mimar Sinan'ın 5 Asırlık Eseri Ramazan'da İbadete Açılacak

Bulgar işgali sırasında yıkılan son cemaat yeri yeniden inşa edilen Havsa Sokollu Mehmet Paşa Camisi, peyzaj çalışmalarının ardından Ramazan ayında tekrar ibadete açılacak.

Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sokollu Mehmet Paşa tarafından 1577 yılında oğlu Kurt Kasım Paşa için Mimar Sinan'a yaptırılan Sokollu Kasım Paşa Külliyesi'nin bir parçası olan caminin, son cemaat yerinin yeniden inşa edildiğini söyledi.

İnşaat çalışmaları kapsamında caminin dış yüzeylerinde temizlik yapıldığını, camiye zarar veren taban suyunun kontrol altına alındığını belirten Demirtaş, "Caminin ana giriş kapısı temizlendi, caminin bir parçası olan çeşme de aslına uygun olarak onarıldı. Bundan sonraki aşamada camimizin ahşap bölümleri tamamlanacak. Çevre düzenlemesinin ardından camiyi Ramazan ayında ibadete açmayı planlıyoruz" dedi.

Ramazan ayında yenilenen yüzüyle ibadete açılacak olan camiye  gelen ziyaretçi sayısının artmasını beklediklerini ifade eden Demirtaş, "Sokollu Mehmet Paşa Camisi'nin Mimar Sinan tarafından yapılmış olması son derece önemli. Caminin, Türk İslam mimarisin şaheseri olan Selimiye Camisi ile aynı dönemde yapılmış olması da ayrı bir önem taşıyor.  Edirne'yi ziyarete gelenleri, Selimiye'yi görmeden önce aynı usta tarafından yapılmış olan Sokollu Mehmet Paşa Camisi'ni görmeye davet ediyoruz" diye konuştu. -

Kaynak: AA