İran'da Kürt Kökenli 2 Gazetecinin Yargılanması

İran'da Kürt Kökenli 2 Gazetecinin Yargılanması

İran'da Yargılanan Kürt Kökenli 2 Gazetecinin Avukatlarından Salih Nikbaht, Müvekkillerinin İdam Cezasına Çarptırıldığı Yönünde Yabancı Basında Çıkan Haberleri Yalanladı.

İran'da Kürt Kökenli 2 Gazetecinin Yargılanması

İran'da yargılanan Kürt kökenli 2 gazetecinin avukatlarından Salih Nikbaht, müvekkillerinin idam cezasına çarptırıldığı yönünde yabancı basında çıkan haberleri yalanladı.

Fars Haber Ajansı'na bugün açıklamalarda bulunan Avukat Nikbaht, müvekkili olduğu Kürt gazeteciler Adnan Hasanpur ve Hiva Butimur'un idam cezasına çarptırıldığına ilişkin yabancı yayın organlarında çıkan haberlerin doğru olmadığını söyledi. Nikbaht, müvekkillerinin ilk mahkeme tarafından idama mahkum edildiklerine dair kendisine resmi bildirimde bulunulmadığını, böyle bir durumda bile 20 gün içinde temyiz için bir üst mahkemeye müracaat etme hakları olduğunu bildirdi. Söz konusu gazetecilerin, batı

medyasında iddia edildiği gibi basın suçu işledikleri için yargılanmadığını belirten Nikbaht, müvekkillerinin bazı suçları işlediklerini kabul ettiğini, ancak idamı gerektirecek bir suç işlediklerine inanmadığını söyledi.

Hasanpur ve Butimur'un diğer avukatları Sirvan Huşmendi de batı basınında yer alan haberleri yalanladı. İlk mahkeme kararının kendisine bildirildiğini belirten Huşmendi, kararın içeriği hakkında bilgi vermezken, müvekkillerinin idam cezasını gerektirecek bir suç işlemediklerini savundu.

Kürtçe ve Farsça yayınlanan haftalık Asu Dergisi'nde çalışan Hasanpur ve Sebziçapa Dergisi'nde çalışan Butimur adlı gazetecilerin İran milli güvenliğine karşı teşebbüste bulunmak ve ülke aleyhine casusluk yapmak suçlarından yargılandığı belirtiliyor. Batı ve bazı Türk yayın organlarında yer alan haberlerde, söz konusu gazetecilerin muharebe (İslami düzene karşı silahlı mücadele etmek) suçundan yargılanıp idam cezasına çarptırıldıkları ve 3 Ağustos'ta cezalarının infaz edileceği ileri sürülmüştü.

Bu arada, İran Yargı Erki Sözcüsü Ali Rıza Cemşidi, önceki gün ilk mahkemenin Hasanpur ve Butimur hakkında idam cezası verdiğini açıklamıştı. İran'daki yargılama sürecinde ilk mahkemenin kararı kesin olmayıp, temyiz için üst mahkemelere müracaat hakkı bulunuyor.

(SS-OYK-OYK-OK-D)