Ilgaz Dağı'nda Yeni Bir Böcek Türü Bulundu - Haberler
Haberi Paylaş

Ilgaz Dağı'nda Yeni Bir Böcek Türü Bulundu

CHA - Haberler | Güncel
Ilgaz Dağı'nda Yeni Bir Böcek Türü Bulundu

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden bir Türk bilim adamının da yer aldığı bir çalışmada, Syrphidae (çiçek sinekleri) familyasına ait bir böceğe Kastamonu Ilgaz Dağı'na izafeten 'Merodon İlgazense' adı verildi.

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden bir Türk bilim adamının da yer aldığı bir çalışmada, Syrphidae (çiçek sinekleri) familyasına ait bir böceğe Kastamonu Ilgaz Dağı'na izafeten 'Merodon İlgazense' adı verildi. Böceğin dünyada ilk defa Kastamonu Ilgaz Dağı'nda bulunduğu açıklandı.

Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Sarıbıyık, bir Sırp ve iki İspanyol bilim adamıyla yaptığı ortak çalışmada Syrphidae (çiçek sinekleri) familyasına ait bir böceğe Ilgaz Dağı'nın adını verdi. Çalışmada Türkiye faunası için dört yeni tür kaydı, iki Lectotypes ve çok önemli revizyonların da bulunduğu bildirildi. Yapılan bilimsel çalışma "New data on the Merodon Meigen 1803 fauna (Diptera: Syrphidae) of Turkey including description of a new species and changes in the nomenclatural status of several taxa" başlığıyla dünyanın en popüler entemoloji dergisinden biri olan "Annales de la Societe Entomologique France" dergisinde (Fransa) yayınlandı. Dergideki makalenin çok sayıda atıf alacağı belirtiliyor.

Aynı zamanda İhsangazi Meslek Yüksükokulu Müdürlüğü görevini yürüten Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Süleyman Sarıbıyık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi: "8 Haziran1996 yılında Tosya Ilgaz geçidinde arazi çalışması yapıyordum. Bu böceği ilk o gün buldum. Böceği bölgeden topladım. 2003 yılında İspanya'ya bir sempozyuma gittim ve orada karşılaştığım çalışma arkadaşlarım Prof. Dr. Maria Angeles Marcos Garcia, Prof. Dr. Antonio Ricarte (İspanyol) ve Prof. Dr. Ante Vujik (Sırp) ile Türk Merodon cinsine ait örnekleri birlikte çalışmaya karar verdik. Diğer arkadaşlarım çalışmanın Avrupa ayağını (Avrupada pek çok böcek müzesinde çalışmalar ve karşılaştırmalar yapıldı) ben de Türkiye ayağını yürüttük. " 2010 yılında çalışmanın sonuçlandırıldığını anlatan Sarıbıyık, Türkiye Merodon cinsine ait olan bu geniş kapsamlı çalışmanın içerisinde yer alan yeni tür böceğe 'Merodon İlgazense' adını verdiklerini, çalışmada Türkiye faunası için dört yeni tür kaydı, iki Lectotypes ve çok önemli revizyonları da belirlediklerini kaydetti.

Ilgaz Dağı'nda Yeni Bir Böcek Türü Bulundu

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım