İKÖ Ticaret Odası Başkanı'nın KKTC Ziyaretine Rumlar'dan Tepki

İKÖ Ticaret Odası Başkanı'nın KKTC Ziyaretine Rumlar'dan Tepki

Kıbrıs Rum Basını; İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Bünyesinde Faaliyet Gösteren İslam Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Şeyh Salih Bin Abdullah Kamil'in Direkt Uçuşla Ercan Havaalanı'na Gelmesi ve KKTC'de Temaslarda Bulunmasına, Rum Meclis Başkanı ve Akel Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ve Diğer Rum Yetkilerin Tepki Gösterdiklerini, Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan da Konuya İlişkin Bir Açıklama ...

İKÖ Ticaret Odası Başkanı'nın KKTC Ziyaretine Rumlar'dan Tepki

Kıbrıs Rum basını; İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) bünyesinde faaliyet gösteren İslam Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Şeyh Salih Bin Abdullah Kamil'in direkt uçuşla Ercan Havaalanı'na gelmesi ve KKTC'de temaslarda bulunmasına, Rum Meclis Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas ve diğer Rum yetkilerin tepki gösterdiklerini, Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan da konuya ilişkin bir açıklama geldiğini yazdı.

Alithia gazetesi; konuya ilişkin haberinde, Rum Dışişleri Bakanlığı'nın dün yazılı bir açıklamada bulunarak, İslam Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı'nın ziyaretini "yasadışı ziyaret" diye nitelediğini ve konu hakkında bilgi sahibi olduğunu belirttiğini kaydetti. Habere göre Rum Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin gerekli tüm girişimlerin yapılmakta olduğunu da vurguladı.

Öte yandan, Rum Meclisi Başkanı ve AKEL Genel Sekreteri Dimitris Hristofyas da, konuya ilişkin dün yaptığı açıklamada, Türkiye ve "işgal rejiminin tanınmamış devlet rejimi" diye nitelediği KKTC'nin, izolasyonların kaldırılması yönündeki çabalarının seçim propagandalarına alet edilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu durumun Rum hükümetini ve meclisini düşündürmesi gerektiğini dile getirdi. Bu konuda önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Hristofyas, Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku-Markulli'nin

bölgeye ziyaret gerçekleştirerek, İKÖ'nün üyesi önemli devletlerin yetkilileri ile temaslarda bulunacağını söyledi.

Rum başkanlık seçimlerinin adaylardan biri olan Kostas Themistokleus da, Kamil'in ziyaretine değinerek, 'Timbu' (Ercan) Havaalanı'nın 'tam bir yasallaşmaya doğru gittiğini' ifade etti. Themsitokleus, 2005 yılında Conis-Pertev arasında gerçekleştirilen gizli görüşmelerde kapalı bölge Maraş'ın iadesine karşılık Mağusa Limanı ve Ercan Havaalanı'nın açılmasını reddetmiş olmalarına karşın, bugün Maraş iade edilmediği halde Mağusa Limanı ve Ercan Havaalanı'nın yasallaşma yolunda ilerlediğini söyledi.

Themistokleus ayrıca, "Bugün yanı başımızda tanınmaya hazır bir Tayvan olmasından, Tasos Papadopulos ve Dimitris Hristofyas sorumludur" dedi.

(MG-EA-EA-OK-D)