Hariri Suikastının 2. Yıldönümü

Hariri Suikastının 2. Yıldönümü

Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora, Eski Başbakan Refik Hariri'nin 2. Ölüm Yıldönümü Nedeniyle Yaptığı Basın Açıklamasında, 14 Şubat Tarihinin Lübnan'ın Özgürlük ve Bağımsızlığını Geri Aldığı Tarih Olduğunu Söyledi.

Hariri Suikastının 2. Yıldönümü

Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora, eski Başbakan Refik Hariri'nin 2. ölüm yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, 14 Şubat tarihinin Lübnan'ın özgürlük ve bağımsızlığını geri aldığı tarih olduğunu söyledi.

Lübnan Başbakanı Sinyora, eski başbakan Hariri ve yol arkadaşlarının, Lübnan rüyasına inanmayan eli kanlı katiller tarafından acımasızca katledildiğini ve bu sürecin son halkası olarak bugün meydana gelen patlamalarda sivil halkın hedef alındığını söyledi. Katillerin en kısa zamanda yakalanıp adalete teslim edileceği sözünü veren Sinyora, "Lübnanlılar, Refik Hariri'nin 2. ölüm yıldönümünü terörün masum sivilleri hedef aldığı bir ortamda ihya ediyor. Anma, katillerin yargılanması için kurulacak uluslararası mahkemenin önüne engeller konulduğu bir zamanda gerçekleşiyor. Bundan 2.5 yıl önce merhum Hariri, hükümeti kurma görevinden affını istediğinde, Lübnan'ın geleceği için küçük sorunların aşılması gerektiğini vurgulamıştı. 'Kim gider, kim kalır önemli değil. Önemli olan Lübnan' demişti. Refik Hariri ve arkadaşlarını, onların Lübnan için gördükleri rüyaya inanmayanlar katletti" dedi.

Cinayetler silsilesinin son halkasını Sanayi Bakanı Pierre Cemayel'in oluşturduğunu belirten Sinyora, "Bugün meydana gelen ve bir çok vatandaşımızın hayatına mal olan patlamalar da aynı senaryonun bir devamı niteliğindedir" şeklinde konuştu.

Lübnan Başbakanı Fuat Sinyora, halkı korkutup ülkeyi barış ve huzur ortamından uzaklaştırmak isteyenlerin emellerine ulaşamayacaklarını da belirterek, suçluların yakalandıklarında hak ettikleri cezayı göreceklerini kaydetti.

(SA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA