Haberler

Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali

Güncelleme:

Konya'da düzenlenecek olan Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, 20 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. Festivalde İspanya, Tataristan, Azerbaycan, KKTC, Brezilya, Küba ve İran tiyatro grupları ile 11 yerli grup yer alacak. Festival boyunca 29 oyun sahnelenecek ve 44 temsil gerçekleştirilecek.

"Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali", 20 Mayıs Pazartesi günü Konya'da başlayacak.

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Özgür Baş, bir otelde düzenlenen toplantıda, festivale bu yıl İspanya, Tataristan, Azerbaycan, KKTC, Brezilya, Küba ve İran tiyatro grupları ile 11 yerli gurubun katılacağını söyledi.

Festival boyunca 29 oyun sahneleneceğini belirten Baş, "Ketteki 10 sahnede 44 temsil gerçekleştirerek festivali büyük bir şölene çevirmenin mutluluğunu yaşayacağız." ifadesini kullandı.

Türkçe'nin ilk kez resmi dil ilan edildiği Anadolu'nun kadim bölgesinde bu festivali gerçekleştirecek olmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Baş, şöyle konuştu:

"İlki 2008 yılında gerçekleştirilen festivalimiz, bu yıl 16 yaşında. 2008'den bugüne, 24 ülkeden, 40 yerli, 108 yabancı grup olmak üzere, toplamda 148 tiyatro grubunu şehrimizde misafir ettik. 171 oyun, 258 temsil, 69 binden fazla seyirciye ulaştık. Her yıl gerçekleştirilen bu uluslararası festivalimiz Konya'mıza büyük katkı sağlamakta ve aynı zamanda şehrimizin sanatsal ve kültürel değerini artırırken tiyatro sanatını da yaygınlaştırmaktadır."

Baş, festivalin, Konya Devlet Tiyatrosu bahçesinde, pazartesi günü 19.30'da karşılaşma töreni ve İspanya-Orthemis Orkestrası'nın "Conserto a Tempo d'Umore" gösterisi ile başlayacağını kaydetti.

Festivalde, meddah gösterisi, müzikaller, kukla gösterileri ve çocuk oyunlarının da yer alacağına dikkati çeken Baş, "Ayrıca, Selçuk Üniversitesi Dilek Sabancı Konservatuvarında, hem konservatuvar öğrencilerimizin hem de oyunculuk alanında kendini keşfetmek isteyenlerin katılımıyla, sanatseverlere yönelik iki ayrı oyunculuk sanatı atölyesi çalışması gerçekleştirilecek." diye konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Azerbaycan Brezilya İspanya Konya İran Küba Kültür Sanat Güncel Haberler

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Refah'ta Hamas'tan İsrail ordusuna pusu: 8 ölü

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Diyanet'i karıştıran iddia! Gözaltına alınan Türk hacı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Bizi çöp gibi götürdüler

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Ersan Şen: Şartlarda anlaşırsak Eylem Tok'un oğlunun davasını alırım

Bakmadan Geçme

A101 bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ A101 açık mı kapalı mı? ŞOK bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ ŞOK açık mı kapalı mı? BİM bayramda kapalı mı? 16 Haziran Pazar Kurban Bayramı 1. GÜNÜ BİM açık mı kapalı mı? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 16 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 16 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 16 Haziran 2024 Pazar Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 16 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? İtalya-Arnavutluk maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İtalya-Arnavutluk maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat? Yalova Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yalova Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Uşak Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Uşak Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tunceli Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tunceli Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tokat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tokat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Tekirdağ Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Tekirdağ Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Yozgat Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Yozgat Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti! Van Kurban Bayramı namazı saat kaçta kılınıyor 2024? Van Kurban Bayramı DİYANET namaz vakti!
İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

İndirim sinyali mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz sözleri kafa karıştırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title