Freedom House, En Baskıcı Rejimleri Sıraladı

Freedom House, En Baskıcı Rejimleri Sıraladı

Dünya Çapında Yapılan Bir Kamuoyu Araştırmasında, 90 Ülkenin Temel İnsan Hakları ve Siyasal Özgürlüklere Saygı Gösterdiği, 103 Ülkenin İse Liberal Demokrasi Standartlarına Uymada Başarısız Olduğu Bildirildi.

Freedom House, En Baskıcı Rejimleri Sıraladı

Dünya çapında yapılan bir kamuoyu araştırmasında, 90 ülkenin temel insan hakları ve siyasal özgürlüklere saygı gösterdiği, 103 ülkenin ise liberal demokrasi standartlarına uymada başarısız olduğu bildirildi.

New York'teki Freedom House adlı kuruluşun araştırmasında, en baskıcı rejimlerin Küba, Libya, Myanmar, Kuzey Kore, Somali, Sudan, Türkmenistan ve Özbekistan olduğu belirtildi.

''Halkın yoğun baskı altında bulunduğu'' Çeçenistan ve Tibet'in de bu alanda en alt sıralarda yer aldığı kaydedildi.

Bu ülkelerde ''günlük yaşam üzerindeki devlet kontrolünün yaygın olduğu, bağımsız örgütlerle siyasal muhalefetin yasaklandığı veya baskı gördüğü, bağımsız düşünce ve eylemlerin cezalandırılması korkusunun günlük yaşamın bir parçası olduğu'' ifade edildi.

En kötülerden biraz daha iyi durumda olan ülkelerin ise Belarus, Çad, Çin, Ekvador Ginesi, Eritre, Laos, Suudi Arabistan, Suriye ve Zimbabwe olduğu bildirildi.

Bu ülkelerin, muhalif siyasal hareketi bastırdıkları, bağımsız örgütlenmeyi engellediği ve devletin eleştirilmesini yasakladığı veya cezalandırdığı kaydedildi.