Elazığ'da Kültür Sanat
Haberler » Yerel » Elazığ'da Kültür Sanat - Haber

Elazığ'da Kültür Sanat

Elazığ'da Ankara Devlet Tiyatrosu "Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun" adlı oyunu, Antalya Devlet Tiyatrosu ise "Eşeğin Gölgesi" adlı oyunu sahneye koyacak.

Elazığ'da Kültür Sanat

'da "Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun" adlı oyunu, Devlet Tiyatrosu ise "Eşeğin Gölgesi" adlı oyunu sahneye koyacak.

Hatice Meryem'in yazdığı, "Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun" adlı oyunu Funda Mete hem oyunlaştırdı, hem de yönetti. Oyunun dekor tasarımı Ceren Karahan, giysi tasarımı Günnur Orhon ve ışık tasarımı ise 'a ait.

Kuvvetli bir gerçeklikle, ama mizahla ve sevgiyle kurulmuş 'eş durumu' fantezilerinin anlatıldığı ve 'kadınlık durumlarındaki' ezilmişliği, yoksunlukları, onunla beraber direnme ve ayakta kalma yollarını anlatıyor.

Berrin Öney, Elvan Eker, Gülçin Yaşaroğlu ve Özlem Gündoğdu'nun rol aldığı tek perdelik oyun, bugün saat 20.00'de Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği koro binasında sahnelenecek.

-"Eşeğin Gölgesi"-

Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından hazırlanan Haldun Taner'in yazdığı, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği "Eşeğin Gölgesi" adlı oyunun dekor tasarımı Hakan Dündar, giysi tasarımı Funda Karasaç, ışık tasarımı Halit Akgül ve müziği ise İhsan Kılavuz'a ait.

Oyunda, Oktay Gözpınar, Bahar Işık, Sertel Uğur, Meltem Gülenç, Gökhan Tüzün, Murat Bölük, Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Özlem Şendinç, Gökçehan Yazıcı, Ebru Şehit, Erol Karayılan, Gizem Kutluyıl, Okan Kağnıcı, Erhan Özdemir, Samet Kara ve Burhan Kurt rol alıyor. Oyun, 8-9 Şubat saat 20.00'de Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği koro binasında sahnelenecek.

Abdaliya adlı hayali bir ülkenin, Şabaniye kasabasında geçen oyunda, şehirdeki panayıra çalışmak için gitmek isteyen berber Şaban, Merzifon 1235 model bir eşek kiralar. Yolculuk sırasında aşırı sıcaktan bunalan Şaban biraz dinlenmek için durur ve eşeğin gölgesine oturur.

Oyunda, eşek sahibi Mestan'ın "Ben sana eşeği kiraladım, gölgesini değil" diyerek, gölge kirası istemesi sonucu çıkan tartışmaların mahkemeye intikal etmesi sonucu dava siyasi partilerin, cemaatlerin, derneklerin ve çeşitli güçlerin katıldığı, ülkenin eşekçiler ve gölgeciler olarak ikiye bölündüğü bir politik davaya dönüşmesi konu ediliyor.

- ELAZIĞ

Kaynak: AA