CHP'nin 'Eğitici Eğitimi' Katılım Belgesi Dağıtım Töreni - Haberler
Haberi Paylaş

CHP'nin "Eğitici Eğitimi" Katılım Belgesi Dağıtım Töreni

AA - Haberler | Güncel
CHP'nin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyanın bütün barolarına çağrı yapıyorum, eğer savunma hakkı kutsalsa İstanbul Barosu'na sahip çıkacaksınız" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Dünyanın bütün barolarına çağrı yapıyorum, eğer savunma hakkı kutsalsa İstanbul Barosu'na sahip çıkacaksınız" dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'nın sorumluluğunda yürütülen "Eğitici Eğitimi"ne katılan bin 900'ü aşkın üye için ATO Congresium Kongre Merkezi'nde düzenlenen katılım belgesi dağıtım töreninde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin güllük gülistanlık gösterildiğini ifade ederek,

"Demokrasi var diyorlar Türkiye'de hangi demokrasiden söz ediyorlar- Gazetecilerin, bilim insanlarının, yazarların hapiste olduğu bir Türkiye'deki demokrasiden mi- Bırakın demokrasiyi bu ülkede adalet kalmadı" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Güçler ayrılığı ilkesi ayak bağıdır" dediğini belirten Kılıçdaroğlu, "Demokrasiden şikayet eden bir Başbakan olabilir mi- Eleştiriye tahammülü olmayan bir kişiden Başbakan olabilir mi- 'Konuşmayın susun, hep beni alkışlayın' diyor. Hep beni alkışlayın derseniz ruhsal yapıda bir sorun vardır" dedi.

Hiçbir koşul ve ortamda halka yalan söylemeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Biz nasıl inançları, etnik kimleri siyasete alet etmiyorsak halka yalan da söylemeyeceğiz. Ama bu ülkenin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yalan söylemede dünya rekorunu kıran bir liderdir. Kendisine 'yürüyen yalan makinası' demiştim,

'Evet yalan makinasıyım' diye kendisi itiraf etti. Ne söyleyeyim başka. Arkadaşlara talimat verdim, Recep Bey'in yalanlarıyla ilgili bir ansiklopedi hazırlayacaklar. Adı da 'Recep larousse' olacak. Bugün söylediğini yarın inkar ediyor. Hepinizin çok iyi bildiği bir örnek, 'Siz terör örgütüyle bir masaya oturdunuz, görüşüyorsunuz' dendiğinde 'Bunu söyleyen şerefsizdir' demişti. Olay ortaya çıktı, ben bir cümle kullandım, 'Şimdi kim şerefsiz-' diye. Cevap geldi mi- Cevabı bekliyorum. Mademki benim her eleştirime yanıt veriyor bunu da cevaplasın."

Başbakan'ın Suriye konusunda "CHP farklı, Sosyalist Enternasyonal farklı konuşuyor" yönünde eleştirilerde bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Samimi söylüyorum okumayı hadi yeteri kadar beceremiyor, çünkü aynaya bakıyor konuşuyor. Malum en son Grup Yorum'un şiirini okudu. O şiirin Grup Yorum'a ait olduğunu bilmiyordur. Yazmışlar, koymuşlar oraya, oradan okuyor. Şimdi Grup Yorum'un olduğu ortaya çıkınca, büyük ihtimalle o şiiri oraya koyanlara fırça çekecek, 'siz niye beni bu duruma düşürdünüz' diye. Ama Sayın Başbakan merak etme sen, okuduğun şiir fena değil, güzel. Her ne kadar onu yazanları, okuyanları terörist ilan ettin ama... Bu, sözde Türk büyüğü, bana da

'Bu Kılıçdaroğlu da teröristtir' diyor. Sevsinler seni. Akıl var, mantık var elimize silah almış değiliz. Akıl var, mantık var, düşünce özgürlüğünü savunuyoruz. Akıl var, mantık var, biz insanımıza kinle değil, sevgiyle yaklaşıyoruz. Bizim yüreğimiz ne diyorsa dilimiz de onu söylüyor. Biz iki yüzlü değiliz, bir yüzümüz var bizim. Cam gibiyiz, buradan bakarsınız, öbür taraf görünür."

-"Senin zaten yeteri kadar şakşakcın var"-

CHP'nin anamuhalefet partisi olduğunu ve bu nedenle de yanlışları dile getirmenin görevleri olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Senin zaten yeteri kadar şakşakcın var. Aç televizyonları, gazeteleri her gün sana övgüler düzüyorlar. Müsaade et demokraside eleştiri görevini de biz yerine getirmiş olalım" dedi,

Eğitimin dilinin sadece konuşmak olmadığını, türkülerle de toplumun eğitilebileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Karadeniz'in horunu oldukça ateşlidir, hareketlidir ama yeri geldiği zaman o hareketin içinde hüznü de görürsünüz. Orta Anadolu'da Bozlak vardır, iç dünyamıza götürür bizi. Urfa'nın hoyratı vardır, acı vardır, gözyaşı vardır. Ceylanları vardır Şanlıurfa'nın, bizim bir milletvekili bile çıkaramadığımız Şanlıurfa'da. Hepimizin neden daha fazla çalışmamız gerektiğini anlatmak için söylüyorum bunu. Türkülerde direniş de vardır, Dadaloğlu, 'ferman padişahınsa dağlar bizimdir' demiştir. Türküler bu açıdan çok önemlidir" ifadelerini kullandı.

-"İstanbul Barosu'na sahip çıkacaksınız"-

Türkiye'de yeni bir sürecin başlaması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, adalet kavramının yara aldığını ileri sürdü.

Türkiye'de hiç kimsenin adaletin tecelli edeceğine inanmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Düşünebiliyor musunuz, bir ülkenin Başbakanı çıkacak 'yargıya talimat verdim' diyecek ve koskoca ülkede CHP dışında kimsenin sesi çıkmayacak" ifadelerini kullandı.

İstanbul Barosu'nun dünyanın en büyük barolarından olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Avukatların elinden savunma haklarının alınmasına karşı çıkıyor, seni misin karşı çıkan, cezalandırılmak isteniyor. Dünyanın bütün barolarına çağrı yapıyorum, eğer savunma hakkı kutsalsa İstanbul Barosu'na sahip çıkacaksınız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Başbakana yönelik bir televizyon kanalında karşılıklı olarak tartışma davetini de yineledi.

Hedeflerinin iktidar olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda partililere, "Uyumak, yatmak, dinlenmek, tatil yok. Seçimler, seçimler... Hep beraber Türkiye'yi aydınlığa kavuşturmak için çalışacağız. Türkiye'nin ve dünyanın CHP'ye ihtiyacı var. Yürekli, cesur olun. Biz Mustafa Kemal'in kurduğu partiyiz" diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından bazı partililerin belgelerini verdi.

-"Bin 900'ü aşkın üye eğitildi"-

Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı da konuşmasında, parti içi eğitim çalışmalarının 9 Eylül 2011 tarihinde Parti Okulu adı altında başlatıldığını anımsatarak, "Aralık 2012 tarihine dek belirlenen 25 eğitim bölgesini kapsayan 34 program yapılmış ve bin 900'ü aşkın sayıda üyemiz, 77 ilimizde parti eğitmeni olarak çalışmak üzere eğitilmiştir" dedi.

Muğla Milletvekili Tolga Çandar'ın da bir konser verdiği etkinlikte ayrıca, Haziran-Ağustos 2012 tarihleri arasında, Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesinde yapılan Gençlik Kampı'nda uygulanan, "Üyelerin Temel Siyasi Eğitimi" programının ilk katılımcıları olan Gençlik Kolları Yönetim Kurulu ile illerin gençlik kolu yöneticilerinden oluşan üyelere de katılım belgesi verildi.

Öte yandan tören öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Başbakanın dün kendisi hakkında bazı sözler söylediğini belirterek,

"Ettiği lafları kulakları duydu mu, bilmiyorum. Onurumuzun, insafımızın, izanımızın olmadığını iddia etmiş. Ne ayıp laflar. Bir başbakana bu üslup yakışıyor mu- Sayın Başbakan bu ülkenin, bu milletin tarihinde başka bir ülkeyi birbirine kırdırmak yok. Sayın Başbakan, Cilvegözü'nde patlayan bombanın ardındaki gerçek faillerden birini görmek istiyorsan, aynaya bak onu çok iyi göreceksin" dedi.

(Bitti)

Muhabir: Barış Gündoğan

Yayıncı: Erdem Gültekin - ANKARA

AA - Son Dakika Haberleri
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Haber: CHP'nin 'Eğitici Eğitimi' Katılım Belgesi Dağıtım Töreni - Haberler
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 18.10.2021 13:02:33. #1.13#