Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Sınır ötesi operasyon söz konusu değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Sınır ötesi operasyon söz konusu değil"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu anda sınırdışı bir operasyonun söz konusu olmadğını söyledi. Erdoğan, DTP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki çalışmaların ise demokrasi anlayışlarına aykırı olduğunu kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şu anda sınırdışı bir operasyonun söz konusu olmadğını söyledi. Erdoğan, DTP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki çalışmaların ise demokrasi anlayışlarına aykırı olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Çek Cumhuriyeti'ne yapacağı iki günlük resmi ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklaması yaptı. Ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, "ABD yönetimi ile istihbarat paylaşımı oldu mu? Buna bağlı olarak Türkiye'nin yaptığı bir operasyon var mı?" yönündeki soruya, "Değerli arkadaşlar bu da bir istihbarat paylaşımı. Siz benden istihbarat almak istiyorsunuz ama ben istihbaratı veremem." diye karşılık verdi.

Öğle saatlerinde "sınırötesi operasyonla "ilgili bir soruya akşam saatlerinde cevap vereceğini söylediğinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, "Şu anda güvenli güçlerimiz, bölgede, kendi sınrılarımız içerisinde, bildiğiniz gibi tüm hassasiyetleri ile bölgedeki operasyonlarını sürdürüyor. Bugün sorduğunuz sorunun cevabı olarak söyleyim. Sınır ötesi herhangi bir operasyon söz konusu değildir. Bu operasyonlar noktasında tavrımız, her şeydan önceki tavrımız, burada silahların bırakılmasına yöneliktir. Sınır ötesi operasyonla ilgili olarak da bizler tam mutabakat içinde, genelkurmayızla, silahlı kuvvetlerimizle görüşmeleri yapıyoruz. Buralarda aksama bile söz konusu değildir."dedi.

Erdoğan, Amerika seyhatinden sonra oluşturulan sistemin çalışmaya başladığına işaret ederek, "Burada üç gün içinde beş gün içinde neticeler alınacak gibi şekilde ifade yanlış olur. Ne zaman nasıl neticeler alınacak son dönemdeki Kuzey Irak ve merkezi Irak'taki gelişmeleri sizler de takip ediyorsonuz. Her zaman söylediğim bir konu var. Siyasi, diplomatik ve askeri ne gerekiyorsa yapılıyor. Bundan bir defa emin olmanızı istiyorum. "diye konuştu.

CHP LİDERİ BAYKAL'I ELEŞTİRDİ

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kuzey Irak'a yönelik açıklamalarını hatırlatarak, "Bazı siyasi liderler daha önce savaş çığırkanlığı yaparken şimdi bizim beş yıldır uygulamakta olduğumuz şeyleri konuşmaya başladı. Bunlar güzel gelişmeler." dedi.

MEDYADAN GEREKEN DESTEĞİ ALAMADIKLARINDAN YAKINDI

Terör konusunun üç ayağı olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle devam etti: "Bu işin üç ayığının olduğunu söylüyoruz. Siyasi ayağı, diplomatik ayağı var bir de askeri ayağı var. Bunlardan birisi olur ikisi olmazsa eksik kalır. Bunun hepsini birlikte değerlendirmek, kullanmak durumundasınız. Bunların hepsi yapılmaktadır. Bir mutabakat içinde yürümektedir. Bütün bunların dışında bir ayağı daha var, oda yazılı ve görsel medyadır. Yazılı ve görsel medyada bu işin önemli olan psikolojik ayağını oluşturmaktadır. Bu konuda tam desteği tam manasıyla alıyor musunuz derseniz. bende açık söyleyim; tam desteği alamayoruz. İstiyorum ki çok daha faklı koordinasyon içinde olalım. Menşeiden olmayan haberlerle, bakıyorsunuz sür manşette devasa bir uçak resmi, şurası bombalanmaya başlandı, buralarda şunlar oluyor. Bütün bunlar terör örgütünün propogandasını yapmaya yönelik haberler olarak geçiyor. Bölücü terör örgütünün amacı nedir? Kendi propogandasını yaptırmaktır. Buna imkan hazırlanıyor, buna imkan sağlanıyor. Bundan kendimizi sıyırmamız lazım. bundan kendimizi sıyırır, yokluğa mahkum , netice alma sürecimiz çok daha ederken bundan netice almamız çok kısalacaktır. Dünyada bunu başaranlar kısmende başarmışlardır. Bu konuda yazılı ve görsel meydamızın desteğini bekliyoruz. Şu anda emin olsunlar. Gerek siyasi, gerek diplamatik ve gerek askeri konularda güçlerinin el verdiği yapılmaktadır. "

"DEMOKRATİK YOLLARDAN PARLAMENTOYA GELEN İNSANLARA ANTİDEMOKRATİK UYGULAMA YAPAMAYIZ"

"DTP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönündeki MHP'nin çalışmasına destek verecek misiniz?"yönündeki soruya ise Erdoğan, "Bu konuda açık bir şey söyleyim. Biz milletin iradesinin neticisinde ötesinde parlamentoya gelmiş insanlar için diğer milletvekilerine tanınmış anayasal hakkı kalkıp ortadan kaldırma yoluna gidemeyiz. Anayasanın farklı amir hükümleri vardır. Milletvekili olmanız bir çok şeyleri de zaman zaman ortadan kaldırmaz. Burada bizler duygusal hareket ederek farklı bir siyasi partiyi ve partileri köşeye sıkıştırma manavrası içine giremeyiz. Bu söylem bunu içermektedir. Biz eğer demokrasi inammışsak, daha ileri demokrasi diyorsak, o zaman demokratik yollardan parlamentoya gelmiş insanlara antidemokratik uygulamalar yapmak suretiyle onları farklı macrelara itemiyiz. Bu bizim demokrasi anlayışımızla çelişkilidir. Bunu kabul edemeyiz." dedi.

Kaynak: CHA