Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti MUŞ/

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti MUŞ/

Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır ziyareti   MUŞ/
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, haftasonu Diyarbakır'da gerçekleştirdiği temas ve açıklamaları Doğu Anadolu Bölgesi'nde de büyük heyecanla karşılandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, haftasonu Diyarbakır'da gerçekleştirdiği temas ve açıklamaları Doğu Anadolu Bölgesi'nde de büyük heyecanla karşılandı.

Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'teki sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleri Başbakan Erdoğan'ın ziyaretini "tarihi" olarak değerlendirirken, çözüm sürecinin de büyük bir ivme kazandığını belirtti.

- "Barış olursa her şey iyi olur"

Muşlu kanaat önderi Şeyh Mustafa Baskın ise "Cumhuriyet tarihinde o kadar başbakan geldi. Ama Erdoğan

kadar milletine sahip çıkan, milletini seven, yardımcı olan başka bir başbakan görmedim. Allah ondan razı olsun. Allah ona ömrü salih versin" ifadeleriyle duygularını dile getirdi.

Arap, Kürt, Türk, Laz ne olursa olsun hepsinin kardeş olduğunu anlatan Baskın, barışın ve kardeşliğin önemini vurguladı. "Barış olursa herşey iyi olur ve kurtuluş olur" diyen Baskın, kin gütmenin ise büyük bir felaket olduğunu söyledi.

Muş Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Orhan Demirtürkoğlu da Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır gezisinden heyecan duyduğunu ifade ederek, çözüm süreci devam ettiği sürece ekonominin de güçleneceğini kaydetti.

-Türkiye için millat

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş da ziyaretin oldukça anlamlı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ve sanatçı Şivan Perver ile Diyarbakır'da buluşmasının Kürtler açısından çok önemli olduğunu aktaran Taş, "Atılan bu adımlar Türkiye için bir milattır. Sayın Başbakanımızın bu konuşması bizim için bir umut oldu. Elbette artık demokratik siyasete geçmemiz lazım. Artık bu ülkede kardeş kavgasının, anlamsız savaşın durması lazım. Artık ölümleri yaşamak istemiyoruz. Annelerin, babaların, kardeşlerin ağlamaması lazım. Hep beraber yaraları sarmaya çalışacağız" dedi.

Başbakan Erdoğan ile Barzani buluşmasının çözüm sürecinde bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Mazlumdur Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen de Diyarbakır Büyükşehir Belediye ziyaretinin de çok olumlu olduğunu aktardı.

Yaşanan bu gelişmelerin sürece güç katacağına ve barışa evrilmesini pekiştireceğine inandıklarını ifade eden Şen, "Sürecin ruhuna uygun olan da budur. Özellikle dağdaki insanların topluma, sosyal hayata karışacağı, cezaevlerindeki insanların dışarı çıkacağı söylemleri çok önemli. Bunların politik söylemlerin dışına çıkarak pratik bir zemin bulmasını umut ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut ise Başbakan Erdoğan'ın, Barzani ile Diyarbakır'a gelişinin bölgede olumlu bir havanın estirdiğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasını tarihi olarak niteleyen Akbulut, "Yıllardır inkar edilen, kullanılmayan, kabul edilmeyen söylemlerin Başbakan tarafından dile getirilmesini, bundan sonraki süreç açısından olumlu olarak görüyoruz. Özellikle dağdaki insanların ineceği, cezaevlerinin boşalacağı söylemleri bizce önemlidir. Biz, Başbakan Erdoğan'ın söylemlerinin bir an önce hayata geçirmesi noktasında yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Muhabir: Cemal Aşan

Yayınlayan: Erdem Gültekin

Şeyh Mustafa Baskın

Hakkari

-HATSO Başkanı Servet Taş

-Mazlum - Der Hakkari Şube Başkanı Cengiz Şen

-İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title