Başbakan Erdoğan: "Eğitimde Başarılı Olamazsak Muasır Medeniyeti Yakalayamayız"

Başbakan Erdoğan: "Eğitimde Başarılı Olamazsak Muasır Medeniyeti Yakalayamayız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eğitimde Başarılı Olamadıkları Zaman Muasır Medeniyetler Seviyesini Yakalamanın Mümkün Olmayacağını Söyledi.

Başbakan Erdoğan:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde başarılı olamadıkları zaman muasır medeniyetler seviyesini yakalamanın mümkün olmayacağını söyledi.

Adana'da temaslarda bulunan Erdoğan, Hasan Adalı Lisesi'nin açılışını yaptı. Yola çıkarken eğitim, sağlık, adalet ve emniyet gibi dört temel hizmeti hedef aldıklarını belirten Erdoğan, "Eğitimde başarılı olamadığımız sürece, Atatürk'ün ifade ettiği, hedef olarak belirlediği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmamız mümkün değil. Bu bakımdan gerek okul öncesi gerek ilkokul gerekse ortaöğretimde temel taşları çok sağlam koymamız gerekiyor. 5,5 yıl önce 'Devlet millet el ele' diye bir seferberlik başlattık. 'Yüzde 100 Eğitime Destek Kampanyası' ile hayırsever vatandaşlarımızı da bu işe katmış olduk. Şu ana kadar Türkiye'de yapılmış olan 115 bin dersliğin yaklaşık 30 binini hayırseverler yaptı." dedi.

Okulu yaptıran Adalı ailesine teşekkür eden Başbakan Erdoğan, bir de plaket takdim etti.

Erdoğan, daha sonra Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik ve Adalı Ailesiyle kurdeleyi kesip okulu açtı ve ardından gezdi. Erdoğan okul bahçesinde çocuklara oyuncak dağıttı.

Daha sonra Limak Holding tarafından organize sanayi bölgesinde yaptırılan Limkon Meyvesuyu Fabrikası'nın açılışına katılan Erdoğan, önümüzdeki 5 yılı, Türkiye için gıda ve su konusunda yeni bir seferberlik dönemi olarak ilan ettiklerini vurguladı. Tesisin 30 milyon Euro'ya mal olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Tesiste 120 kişi çalışacak ancak endirekt olarak çevredeki çiftçiler de tesisten yararlanabilecek. Ben bu gelişimi çok önemsiyorum, zira artık dünyamız özellikle gıda ağırlıklı bir değerlendirmenin projelendirilmesi dönemine giriyor. Türkiye ister istemez gıdada, tarım endüstrisinde çok farklı adımlar atmak durumunda. Dikkat ederseniz, 'Önümüzdeki günlerde çok önemli bazı açıklamalar yapacağız' diyorum. Meclis'teki son grup konuşmamda da söyledim, daha öncekinde de söyledim. Bunlardan bir tanesi Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) dedim. Bir diğeri Doğu Anadolu Projesi (DAP) dedim. Bir diğeri de Konya Ovası Projesi (KOP). GAP, DAP, KOP... İstiyoruz ki sulama, yağmurlama sistemleriyle, modern teknolojinin getirdiği imkanlarla bu adımları atalım ve şu güzel topraklarımızı bereketli, Türkiye'yi tarımın her alanında artık bir müracaat kapısı haline getirelim."

Erdoğan, "Dereler akar, Türk bakar" sözünü hatırlatarak bunu artık geri çevireceklerini söyledi. Karadeniz Bölgesi'nde bütün suların Karadeniz'e, Akdeniz Bölgesi'nde derelerin, ırmakların Akdeniz'e aktığını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bunları değerlendirmek diye bir şey yok, ama buna artık tahammül edemeyiz. Zira petrol bir taraftan nasıl tehdit ediyorsa, bilesiniz ki su ve gıda da aynı şekilde tehdit ediyor. Bunu da bizim çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki 5 yılı, Türkiye için gıda ve su konusunda yeni bir seferberlik dönemi olarak ilan ettik ve bunun çalışmalarına da girmiş bulunuyoruz'' diye konuştu.

Kurdeleyi Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ve diğer yetkililerle kesen Başbakan Erdoğan, açılışını yaptığı tesisi gezerek, incelemelerde bulundu.

Erdoğan açılışın ardından Adana'dan ayrıldı. Erdoğan'ı Adana Valisi İlhan Atış, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak uğurladı.

Kaynak: CHA