Antalya'da Bir Mağarada Toplu Mezar Bulundu

Antalya'da Bir Mağarada Toplu Mezar Bulundu

Antalya'da Karain Mağarası Yakınlarında Bulunan Bir Mağarada, Tunç Devri'ne Ait Olduğu Tahmin Edilen Toplu Mezar Bulundu.

Antalya'da Bir Mağarada Toplu Mezar Bulundu

Antalya'da Karain Mağarası yakınlarında bulunan bir mağarada, Tunç Devri'ne ait olduğu tahmin edilen toplu mezar bulundu.

Prehistorik döneme ait olduğu söylenen mezarın antropoloji ve arkeoloji bilimleri açısından büyük öneme sahip olabileceği belirtiliyor. İnsanlık tarihine ait en eski buluntuların yer aldığı Karain mağaralarına yakın bölgedeki bir mağarada tespit edilen toplu mezarın, insanlık uygarlığına dair önemli bilgiler aktarabileceği söyleniyor. Mağarada keşfedilen mezarlarda çok sayıda insan kemiği ile o döneme ait bazı eşyalar bulunuyor.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, bugün üniversitede düzenlenen basın toplantısında, Su Altı Sporları Kulübü üyelerinin, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu öncülüğünde Dirmil Kireç Fabrikası'nın yer aldığı tepenin yakınlarındaki bir mağarada dalış yaptığını söyledi. Su altı mağarasında prehistorik döneme ait büyük bir mezar bulunduğunu belirten Prof. Dr. Akaydın, mezarın üzerinin kalsiyum ve karbonatla kaplanması nedeniyle iskelet sayısının bilinmesinin

mümkün olmadığını söyledi.

(AT-OM-ÖK-Y)