AK Parti Hakkında Açılan Kapatma Davası

AK Parti Hakkında Açılan Kapatma Davası

Saadet Partisi (Sp) Genel Başkanı Recai Kutan, AK Parti'nin Kapatılması Talebiyle Anayasa Mahkemesi'nde Dava Açılmasının Parlamenter Demokrasi Sistemi Açısından Son Derece Kaygı Veren Bir Gelişme Olduğunu Söyledi.

AK Parti Hakkında Açılan Kapatma Davası

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan, AK Parti'nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açılmasının parlamenter demokrasi sistemi açısından son derece kaygı veren bir gelişme olduğunu söyledi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından AK Parti hakkında kapatma davası açılmasına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Recai Kutan, siyasi partilerin demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olduğunun altını çizerek, bu tür olayların demokrasinin gelişip serpilmesine, güçlenmesine engel olacağını belirtti. Recai Kutan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"AK Parti'nin kapatılması ile ilgili olarak açılmış bulunan dava, parlamenter demokrasi sistemi açısından son derece kaygı verici bir gelişmedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çağdaş bir hukuk devletidir. Cağdaş hukuk devletlerinin en temel vasfı olan, milli irade üzerinde hiçbir vesayet ipotek kabul etmeme ilkesi, tüm kurum ve kuruluşların özenle koruması gereken en temel değerdir. Bu dava ile bir yandan ülkemizin imajı ciddi şekilde zedelenecek, öte yandan zaten çok hassas dengelerle ayakta durmaya çalışan ekonomik yapı daha da zayıflayarak, istikrarsızlığa hızla yuvarlanabilecektir. Bu değerlendirmeler ışığında SP olarak, tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını, aydınları demokrasiye çıkmaya davet ediyoruz. SP olarak, milli iradenin tecelli yeri olan TBMM'nin derhal toparlanarak bu soruna kalıcı çözümler üretmesini bekliyoruz." (EKO-OK-Y)