AB'den 'Kerkük'te Samimiyet' Çağrısı

AB'den 'Kerkük'te Samimiyet' Çağrısı

AB Dışişleri Bakanları, Kerkük'ün Statüsü Konusunda "Samimi Diyalog ve Güven Artırıcı Ruhla Karar Alınması" Çağrısında Bulundu.

AB'den 'Kerkük'te Samimiyet' Çağrısı

AB dışişleri bakanları, Kerkük'ün statüsü konusunda "samimi diyalog ve güven artırıcı ruhla karar alınması" çağrısında bulundu.

Dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi kararlarında, "istikrarlı, güvenli, demokratik, müreffeh ve birleşik Irak'ın desteklendiği" belirtilerek, Irak'ın bağımsızlığına, egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne vurgu yapıldı.

Irak halkına yönelen her türlü saldırının şiddetle kınandığı kararlarda, "Irak'ın demokratik yollarla seçilmiş hükümetinin komşu ülkelerle ve uluslararası toplumla temas, kamu düzenini tesis, ulusal uzlaşmayı ve hukuk devletini teşvik ve ekonomik kalkınma çabalarına destek verildiği" kaydedildi.

"AB Konseyi, eğer Irak'ın barış içindeki müreffeh geleceğine temel oluşturacak anayasanın gözden geçirilmesi, federalizmin yasal çerçevesi ve Kerkük'ün statüsü gibi hayati kararların samimi diyalog ve güven artırıcı ruhla alınması gereğine inanır" denilen kararlarda, 4 Mayısta Mısır'da yapılacak Irak'a komşu ülkeler konferansı girişiminin memnuniyetle karşılandığı bildirildi.