AK Partili Abdulhamit Gül, Van'da

AK Partili Abdulhamit Gül, Van'da

20.10.2014 17:04 | Son Güncelleme: 20.10.2014 17:13
AK Partili Abdulhamit Gül, Van'da

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van'a gitti.

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Van'a geldi. 7 Ekim'de çıkan olaylarda göstericiler tarafından ateşe verilen Bediüzzaman Said Nursi Külliyesini gezen Gül, burada yakılan Kuran Kursunu gezerken gözyaşlarına hakim olmadı.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül'ü Van Ferit Melen Havaalanında İl Başkanı ve partililer karşıladı. Yapılan karşılaşmanın ardından Van İl Başkanlığı binasında Partililer ile bir araya gelen Gül, HDP'yi de sert dille eleştirdi. Gül, geçtiğimiz hafta bütün ülkeyi üzüntüye boğan olayların yaşandığını, 6 Ekim'de bir vandalizm örneğini, şiddet olaylarını hep birlikte gördüklerini anlattı. Gül, çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceklerini belirterek şöyle konuştu:

"Ülkemiz, milletimiz başta olmak üzere bütün unsurlarıyla çözüm sürecini kararlılıkla yürütecektir ve hiçbir provokasyona heba etmeyecektir. Çözüm süreci bir devlet projesi olarak AK partinin baştan beri kararlılıkla yürüttüğü bir yerli projedir. Çözüm sürecinden kim rahatsız oluyorsa, bunların Kürdün, Türkün rahatlığını istemediğini görürsünüz. Çözüm süreciyle, kamu düzeni birbiriyle beraber kararlılıkla yürütülecek iki unsurdur. Son sürecler, Kobani, Suriye ve Irak'taki gelişmeler ve 6 Ekim'deki olaylar değerlendirildiğinde aslında CHP'nin bir Türk HDP'si, HDP'nin de bir kürt CHP endeksine ulaştığını hep birlikte görüyoruz. 100 yıllık sorunları AK parti çözüyor ve bu devam edecektir. Türkiye'de yüzyıldır ötekileştirilen kesimler vardı. Ama AK Parti her iki kesimi de özgürleştiren adımlar attı. Ortak tarihle ortak coğrafyayı paylaşan herkese vatandaş hukukuyla bakıyoruz. Kürtler üzerinde 100 yıldır yapılan asimilasyon politikalarına son verildi"

Toplantının ardından partililer ve Van İl Müftüsü Nimetullan Arvas ile Bediüzzaman Said Nursi Külliyesini gezen Gül, 7 Ekim'de çıkan olaylarda göstericiler tarafından ateşe verilen Kuran Kursu ve Külliyede incelemelerde bulundu. Kuran Kursuna giren ve yakılan odaları kenepe ve sandelyeleri gören Gül burada gözyaşlarını tutamadı.

İncelemelerinin ardından açıklama yapan Gül, külliyeyle bir eğitim yuvasının inşa edilmek istendiğini ancak saldırıların ardından meydana gelen zararın 6 milyon lira olduğunu söyledi. Gül "Kendisi de Kürt, Saidi Kürdi olarak risaleleri yazan bir bilim adamı. Zamanın müceddidi ve çağımıza hala ışık tutan bir alim. Bediüzzaman'ın isminin olduğu bir yerin böyle hunharca, hiç bir kitapta, dinde, ideolojide olmayan, bir eğitim yuvasının, karşısındaki Kur'an kursumuzun yakılması, yakılması, molotof kokteyli atılması gerçekten insanlıktan nasibini almayan kişilerin işi. Telin ediyor, lanetliyoruz. Bediüzzaman Said Nursi'nin mirasına, Kürtlere, bu bölgenin bütün şahsiyetlerine insanlığa hakarettir. CHP'nin tek parti zamanında Kur'an kurslarını ahıra çevirdiğini biliyoruz. Maalesef Kürtlerin CHP'si olmaya yönelik böyle bir arzu içine girdiği görülen HDP'nin sokak çağrıları üzerine Kur'an kurslarının molotoflarla yakılması başta Kürt halkımız olmak üzere hiçbir vatandaşımızın kabul edebileceği bir şey değil. Şiddetle lanetliyoruz, hukuk önünde hesap vereceğinden kimsenin şüphesi de olmasın" dedi.

AK Partili Abdulhamit Gül, Van'da
AK Partili Abdulhamit Gül, Van'da
AK Partili Abdulhamit Gül, Van'da

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title