Üniversite öğrencilerinin "organ bağışı" duyarlılığı - - Haberler
Haberi Paylaş

Üniversite öğrencilerinin "organ bağışı" duyarlılığı -

AA - Sağlık
Üniversite öğrencilerinin 'organ bağışı' duyarlılığı -

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) eğitim gören 45 öğrenci, organ bağışında bulunmak için protokol imzaladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ) eğitim gören 45 öğrenci, organ bağışında bulunmak için protokol imzaladı.

MAKÜ öğrencisi 45 kişi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Burdur Şubesi ile Burdur Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen organizasyon kapsamında dernek binasına geldi. Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden organ bağışı hakkında bilgi ve gerekli belgeleri alan öğrenciler, organ bağışı için protokol imzaladı.

Burdur Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sırrı Şenbayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, Burdur'da herkesin organ bağışının öneminin farkında olduğunu söyledi.

Burdur'un nüfusa göre organ bağışı konusunda 2013 yılında Türkiye birincisi olduğuna işaret eden Şenbayram, "Bu çizgimizi sürdürmek için sivil toplum örgütlerinin desteği önemli. Bu kapsamda bugün de ÇYDD Burdur Şubesi ile organizasyona katıldık" dedi.

ÇYDD Burdur Şube Başkanı Sergül Canıgür ise aralarında üyelerinin de bulunduğu 45 öğrencinin organ bağışı için protokol imzalayarak örnek bir davranışta bulunduğunu söyledi. Canıgür, "Organlarımız toprak altında çürümesin, birilerine hayat versin istedik. Benzer çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

Organ bağışı için protokol imzalayan MAKÜ Müzik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Tuğba Hatice Cebişçi de küçük yaştan beri organ bağışı yapmayı istediğini ifade etti. Toprak altında çürümektense insanların hayatını kurtarmayı istediğini anlatan Cebişçi, organizasyonu düzenleyenlere teşekkür etti.

MAKÜ Biyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Çiğdem Özbakan da protokol kapsamında kendisinin beyin ölümü gerçekleştikten sonra organlarının alınabileceğini ve bir çok kişiye umut olacağını ifade etti.

Bu arada organizasyona Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya ve CHP Burdur Belediye Başkan adayı Ali Orkun Ercengiz de katıldı.

Öğrenciler daha sonra Burdur Gölü çevresinde temizlik yaptı.

AA / Sağlık

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur, Sağlık, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title