Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki: "Stat İnşaatı Güçlü Bir Firmaya Devrediliyor"

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Stat İnşaatında İhaleyi Alan Firmanın Yaşadığı Sıkıntı Nedeniyle Ortaya Çıkan Problemlerin Çözüldüğünü Açıkladı. Başkan Mehmet Özhaseki, Mevcut Firmanın Stat İnşaatını Güçlü Bir Firmaya Devretmeye Hazırlandığını Dile Getirerek, "Stat İnşaatında Çelik ve Kaplama Çalışmaları Hızla Devam Ediyor. Aynı Çalışma İç Kısımda da Sürüyor" Dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki:

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, stat inşaatında ihaleyi alan firmanın yaşadığı sıkıntı nedeniyle ortaya çıkan problemlerin çözüldüğünü açıkladı. Başkan Mehmet Özhaseki, mevcut firmanın stat inşaatını güçlü bir firmaya devretmeye hazırlandığını dile getirerek, "Stat inşaatında çelik ve kaplama çalışmaları hızla devam ediyor. Aynı çalışma iç kısımda da sürüyor" dedi.

Stat inşaatı ihalesini alan Paşalar grubunun kendilerinden kaynaklanmayan bir nedenden dolayı sıkıntı yaşandığını anlatan Başkan Mehmet Özhaseki, inşaatın bitirilmesini çok istediklerini ama olmadığını söyledi. Totemlerde ihaleyi alan firmanın isminin çıkarıldığı yönündeki bir soru üzerine de Başkan, mevcut firmanın inşaatı güçlü bir firmaya devredeceğini açıklayarak, "Stat inşaatı ile ilgili olarak yaşanan sıkıntıdan dolayı geçen hafta şirkete ihtar verdik. Bu ihtardan sonra biz belediye olarak Paşalı grubunun banka teminatlarını da yakabilirdik. Eğer teminatlarını yaksak firma trilyonlarca lira zarara uğrardı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bu sorunu yaşamış olsaydı, firma bundan sonra da kamu ihalelerine giremezdi. Biz yaptığımız görüşmeler sonucunda firma işin durdurmadan başka bir firmaya devrederek zamanında açılışın olacağını söyledi. Şuan da çelik firması stattaki çalışmalarını tamamlamak üzere. Bir yandan da kaplama çalışmaları devam ediyor. En önemlisi de iç kısımdaki çalışmalar hızlı bir şekilde ve büyük bir bölümü tamamlanmış durumdadır" diye konuştu.

Firmanın bazı borçlarından dolayı icra geldiğinin anımsatılması üzerine Başkan Özhaseki, "Şimdi mevcut stat arazisi ve üzerindeki bütün malzemeler belediyemize ait. Firma inşaatı yapıyor olsa da, firma oradan gitse bile buradaki malzemelerin tamamı belediyenindir. Hiç kimse firmadan alacağını belediyenin malzemelerine el koyarak yapamaz. Biz buna müsaade etmedik. Tabi ki kendi malımızı korumamız gerekiyor. Biz bu nedenle içeriye alınmamasını sağladık" dedi.

Başkan, bu aşamadaki konuların tamamen hukuki boyutlu olduğunu vurgulayarak, şirketten alacaklarını tahsil etmek isteyenlerin de Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ni kullanarak yapmaması uyarısında bulundu.

Kayseri Büyükşehir belediyesi tarafından yaptırılan stat, Kasım 2006 tarihinde temeli atıldı. 33 bin kişilik Kayseri Kadir Has Stadı ile birlikte aynı alanda büyük bir spor kompleksi yaptırılmaya da başlanmıştı. O dönem Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül, temel atma törenlerine katılarak 14 ayda tamamlanması planlanan stat için 12 ay gibi sürede tamamlanarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda hizmete açılması istemişti. Yaşanan bazı gelişmeler sonrasında stadın açılışının bu yılın Şubat ayında yapılması planlanıyor. Bu süreye de yetişmeyen açılışın 2008-2009 Süper Lig maçlarının başlayacağı Ağustos ayı öncesinde yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: CHA