İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 81. doğum yıldönümü Büyükelçilik'te resepsiyonla kutlandı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 81. doğum yıldönümü Büyükelçilik'te resepsiyonla kutlandı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 81. doğum yıldönümü İngiltere Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. İngiltere Büyükelçisi Nick Baird ve eşi Caroline Baird'in misafirleri büyükelçilik binasının bahçe kapısında karşıladı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 81. doğum yıldönümü Büyükelçilik'te resepsiyonla kutlandı

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in 81. doğum yıldönümü İngiltere Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. İngiltere Büyükelçisi Nick Baird ve eşi Caroline Baird'in misafirleri büyükelçilik binasının bahçe kapısında karşıladı. Büyükelçiliğin bahçesinde düzenlenen resepsiyonda, hükümet kanadını temsilen katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile İngiltere Büyükelçisi Nick Baird, kraliçe onuruna kadeh kaldırdı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bando takımının iki ülkenin milli marşlarını çaldığı resepsiyonda konuşmasını Türkçe olarak yapan İngiltere Büyükelçisi Nick Baird, iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değindi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, İngiltere ile tarihten gelen bir dostluğun olduğunu, özellikle de eğitim alanında ileri derecede işbirliği içinde olduklarını söyledi. Büyükelçi Baird'e konuşmasını Türkçe yapmasına karşılık Bakan Çelik, konuşmasının sonunda İngilizce olarak Kraliçe'nin doğum yıldönümünü kutlayarak jest yaptı. Daha sonra Bakan Çelik ve Büyükelçi Nick Baird kraliçenin onuruna içinde portakal suyu olduğu görülen kadehleri kaldırdı. Resepsiyonda gazetecilerle ayaküstü sohbet eden Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, sohbet sırasında gazetecilerin "PKK yöntem mi değiştirdi?" sorusu üzerine "Terör nizami bir kuvvet değil, ne yapacağı da belli değil, bir sürü yöntemi var" diyerek cevap verdi. Orgeneral Saygun, son günlerdeki patlamalarda yeterli önlem almak için eksikler olduğu yönündeki iddialara da, techizat noksanlığından kaynaklanan bir sorun olmadığını belirtti. Orgeneral Saygun, Başbakan'ın 'İçerde 5 bin terörist dışarda 500 terörist var' sözünün hatırlatılması üzerine de, yorum yapmak istemediğini söyledi. Resepsiyona, Hükümeti temsilen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, NATO'nun Afganistan eski Özel Temsilcisi Hikmet Çetin, İçişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet eski Bakanı Cemil Çiçek, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, yabancı misyon şefleri ve diğer davetliler katıldı. Resepsiyonda daha sonra davetliler, büyükelçiliğin bahçesinde hazırlanan yemeklerden yiyerek, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sohbet etti.

Kaynak: CHA