Haberler

ALES NE ZAMAN? 2024 ALES başvuru ve sınav tarihleri!

ALES, yüksek lisans ve doktora programlarına giriş için düzenlenen önemli bir sınavdır. 2024 ALES başvuru ve sınav tarihleri merakla bekleniyordu. Adaylar, sınavın ne zaman yapılacağını öğrenmek için araştırmalarını sürdürüyor. Sınav tarihlerinin açıklanması, adayların sınav programlarını düzenlemelerine yardımcı olacak. 2024 ALES NE ZAMAN?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sınavı başvuruları geniş bir kesim tarafından takip ediliyor. YÖK tarafından düzenlenen ALES'e girmeye hazırlanan adaylar başvuru ve sınav tarihlerini kaçırmamak adına sık sık araştırma yapıyor. 2024 ALES ne zaman? ALES başvuru ve sınav tarihleri ne zaman? İşte detaylar...

ALES NEDİR?

ALES, Türkiye'de yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran adayların girmesi gereken bir sınavdır. "Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı"nın kısaltmasıdır. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenir. ALES, adayların sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu sınav, Türkiye'deki üniversitelerin lisansüstü programlarına girişte bir ön koşul olarak kullanılır. ALES puanı, lisansüstü programlara başvuruda bulunan adayların kabul edilmesinde, önceliklendirilmesinde ve burs/kontenjan dağılımlarında önemli bir faktördür.

2024 ALES NE ZAMAN?

ALES/1 sınavı için başvuruların 1-11 Mart 2024 tarihleri arasında alınacağı belirtiliyor. Adaylar için geç başvuru günü ise 19 Mart 2024 olacak.

ALES sınav takvimi şu şekildedir:

ALES-1: 21 Nisan'da yapılacak, sonuçları 10 Mayıs'ta açıklanacak.

ALES-2: Başvurular 3 Haziran ile 12 Haziran tarihleri arasında alınacak.

ALES-2: Sınav 28 Temmuz'da gerçekleşecek, sonuçlar 16 Ağustos'ta erişime açılacak.

ALES-3: Son sınav olan ALES/3, 17 Kasım'da yapılacak.

ALES-3: Başvurular 1-9 Ekim 2024 tarihleri arasında alınacak.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Gündem Eğitim Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Bakmadan Geçme

MasterChef CANLI izle! 2024 TV8 MasterChef 7. bölüm HD Canlı izleme linki var mı? Recep İvedik 1 ne zaman çıktı? Recep İvedik hangi otelde çekildi? Recep İvedik 1 ne zaman, nerede çekildi, hangi yıl çıktı? Recep İvedik konusu nedir, oyuncuları kimler? Recep İvedik hangi şehirde çekilmiştir? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar 2024? Yurt dışı çıkış harcı kaç gün geçerli? Recep İvedik 1 konusu nedir? Recep İvedik 1 oyuncuları kimler? Recep İvedik kadrosu! Recep İvedik kim? Recep İvedik rolünü kim, hangi oyuncu oynuyor? Recep İvedik'in gerçek adı ne? Vatandaşlar kavruluyor! Şanlıurfa'da sıcaklık kaç derece? Bana Masal Anlatma filmi oyuncuları kim? Bana Masal Anlatma filmi konusu nedir? Bana Masal Anlatma özeti! Bana Masal Anlatma filmi ne zaman, nerede çekildi? EN UZUN GÜN NE ZAMAN? 2024 en uzun gün hangi tarih? 20 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 20 Haziran 2024 Pazartesi On Numara çekiliş sonuçları açıklandı mı? On Numara sonuçları saat kaçta CANLI izle! Bugün kazanan numaralar neler? TRANSFER DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yaz transfer sezonu ne zaman? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 20 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 20 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Sırbistan, EURO 2024'ten çekiliyor mu? Sırbistan Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Jovan Surbatovic ne dedi?
Özel'in 'Belediyelerimizde akraba ataması yok' sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

Özel'in "Belediyelerimizde akraba ataması yok" sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title