Haberler

İdlib'te Firik Üretimi, Sivillere İş İmkanı Sağlıyor

Güncelleme:

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde firik üreticiliği, Beşşar Esed rejimi güçlerince zorla yerinden edilen sivillere iş imkanı sağlıyor. Firik üretimi, buğday başaklarının kesilmesi, kurutulması ve satışa hazır hale getirilmesi süreçlerini içeriyor. Firik üreticileri, bu dönemde çok sayıda sivile iş imkanı sağlıyor ve firik hasadını sabırsızlıkla bekliyorlar.

AHMET KARAAHMET /MEHMET BURAK KARACAOĞLU - Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde firik üreticiliği, Beşşar Esed rejimi güçlerince zorla yerinden edilen sivillere iş imkanı sağlıyor.

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan geleneksel bir meslek olan firik üreticiliği, modern zamanda da varlığını sürdürerek hem geçim kaynağı hem de kültürel miras olarak önem kazanıyor.

İdlib'nin güneyindeki M4 yolunda firik üretim işlemi, öncelikle buğday başaklarının özel bıçaklı biçerdöverle veya elle kesilmesiyle başlıyor.

Kesilen buğday başakları, güneş altında kurumaya bırakılıyor ve ardından kontrollü bir şekilde yakılıyor. Daha sonra, yakılan buğday başakları elenerek, tanelerin yanma artıklarından ve samandan ayrılması sağlanıyor. Firik böylelikle satışa hazır hale getiriliyor.

Firik üreticisi Halid Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Firik hasadında çok sayıda sivile iş imkanı sağladıklarını söyledi.

Firik üretim döneminin 20 Mayıs'ta başladığını ve 20 gün sürdüğünü ifade eden Musa, "İdlib'de firik bulgur üretimi meşhurdur. Her yıl herkes bu dönemi sabırsızlıkla bekliyor. Firik hasadından işçiler ve tüccarlar herkes faydalanır." dedi.

Firik üretiminin, Esed rejim güçlerince zorla yerinden edilen sivillere ekmek kapısı olduğunu dile getiren Musa, "Yarım gün çalışan kadın işçinin günlük ücreti 150, saat 21.00'e kadar çalışan erkek işçinin günlük ücreti de 320 Türk lirası." ifadelerini kullandı.

Firik üreticisi Abdulkerim Musa da her sabah işe saat 05.00'te başladıklarını söyledi.

Arabalara yüklü buğday başaklarını asfalt yola yaydıklarını söyleyen Musa, "Öğle saatlerine kadar kurutuyoruz. Öğleden sonra yakma işlemine başlıyoruz. İşin zorluğu yüksek sıcaklıkta çalışmak. Sıcakta yanma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Beşşar Esed Suriye Firik İdlib Suriye Tarım Ekonomi Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

UEFA ülke puanı sıralaması (GÜNCEL) 2024 UEFA ülkeler sıralaması Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title