Haberler

Balkan Ülkeleri Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması'nda Bosna Hersek birinci oldu

Güncelleme:

Edirne'de düzenlenen Balkan Ülkeleri Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması'nda Bosna Hersek Uluslararası Sarajevo Üniversitesi birinci oldu. Yarışmada, Balkan ülkelerinden ve Türkiye'den üniversite öğrencileri arama kurtarma eğitimi aldı ve çeşitli yarışmalara katıldı. Edirne Valisi Yunus Sezer, törende yaptığı konuşmada, afetlerde insanların birbirlerine yardım ettiğini ve Balkan ülkelerinin arama kurtarma birliklerinin önemine vurgu yaptı.

Edirne'de düzenlenen "Balkan Ülkeleri Üniversiteler Arası Arama Kurtarma Yarışması"nda Bosna Hersek Uluslararası Sarajevo Üniversitesi birinci oldu.

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformunun ev sahipliğinde düzenlenen yarışmada, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Moldova, Kuzey Makedonya ve Romanya'dan üniversite öğrencileri ile Trakya, Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal, Kırklareli ve Bandırma Onyedi Eylül üniversitelerinden 168 öğrenciye AFAD ekiplerince 3 gün boyunca eğitim verildi.

Teorik ve pratik eğitimleri tamamlayan ekipler, enkaza giriş, enkazda çalışma, yapay tırmanma, çadır kurma ve doğada arama kurtarma etaplarındaki yarışmalara katıldı.

Yarışmaların ardından Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi'nde ödül töreni düzenlendi.

Edirne Valisi Yunus Sezer, törende yaptığı konuşmada, afetlerin insanlık ve vicdanları köklü olarak sarstığını söyledi.

Afetlerde insanların sınırların ötesinde birbirlerinin yardımına koştuğunu belirten Sezer, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yardımlaşmanın güzel bir örneğini gördüklerini hatırlattı.

AFAD, belediyeler ve üniversitelerden ekiplerin depremde kurtarma çalışmalarında görev aldığını belirten Sezer, "Ama onun da ötesinde 100'den fazla ülkeden arama kurtarma birlikleri afetin ilk anından itibaren bölgeye intikal ederek orada arama kurtarma faaliyetlerine katıldılar. Bunlardan ilki Balkanlar'dan gelen arama kurtarma birliklerimiz oldu." dedi.

Balkan ülkelerinin sınırlarının birbirine yakın ve aynı sorunlarla başbaşa olduklarını dile getiren Sezer, şöyle konuştu:

"Edirne'nin bir merkez olarak bütün Balkanları içerecek şekilde arama kurtarma birliklerinin oluşturulması ve bunun ortak bütün Balkan ülkelerine hitap etmesi, hatta bütün dünyadaki afetlere müdahalede görev alması ve bu manada bir inisiyatifin başlatılması çok önemli. Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformunun en önemli faaliyetlerinden biri bu oldu."

Sezer, AFAD Başkanı Okay Memiş ve ekibine, yarışmaya katılan ekiplere destekleri için teşekkür etti.

Türkiye'de 1 milyonu aşkın gönüllünün olduğunu ifade eden Sezer, afet olduğunda gönüllülerin mesleklerini bırakarak afetzedelerin yanında olduğunu kaydetti.

Gönüllülerle birlikte 250 kişinin yarışmaya katıldığını belirten Sezer, gelecek yıl sayının artarak etkinliklerin devam edeceğini dile getirdi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu da Balkan Üniversiteler Birliğinin destekleriyle çalışmaların başladığını söyledi.

Birliğe üye üniversitelerle yarışmayla ilgili iletişime geçtiklerini, Balkanlar'ın en önemli ülkelerinin en güzel üniversitelerden öğrencilerin yarışmaya katıldığını belirten Tabakoğlu, "Biz 6 Şubat depremleri sonrası Elbistan'daydık. Daha önce Gölcük depremindeki çalışmalara katıldık, bir tecrübemiz vardı. Ama gençlerimizi özellikle üniversite çağındaki gençlerimizi ve gönüllülerimizi bu iş içerisine dahil ederek bu bilgi ve tecrübeyi kazandırabilirsek ne mutlu diye düşündük. Elimizde 15 takım hazır. Herhangi bir afet olduğunda tek bir telefonla gelebilecekler." diye konuştu.

Edirne Belediye Başkan Vekili Ertuğrul Tanrıkulu da afetlere hazırlık için eğitim çalışmalarının çok önemli olduğunu, Edirne'nin bu konuda önemli bir birikime sahip olduğunu belirtti.

AFAD İl Müdürü Elvan Kaya ise yarışmanın afetlerde işbirliğini artırmak amacıyla düzenlediklerini belirterek, organizasyona destek veren kurumlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren ekipler açıklandı.

Yarışmada, Bosna Hersek'ten Uluslararası Sarajevo Üniversitesi birinci, Kosova'dan University Ukshin Hoti Prizren ikinci, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi de üçüncü oldu.

Akredite sivil toplum kuruluşları arası çadır kurma ve arazide kayıp arama yarışmalarında Çorlu Belediyesi ekibi birinci olurken, Gönüllü AFAD ekipleri çadır kurma ve arazide kayıp arama yarışmalarında da Kırklareli ekibi birinci oldu.

Dereceye giren ekiplere kupa, katılım belgesi ve hediyeleri verildi.

Birinci olan Bosna Hersek ekibi ödülünü aldığı sırada kürsüde Türk ve Bosna Hersek bayrakları ile Filistin bayrağı açtı.

Ardından birinci ekip eğitim alanında çöken bir binaya müdahale tatbikatı gerçekleştirdi.

Törene kurum müdürleri, AFAD Arama Kurtarma Dairesi Başkanı Recep Şalcı, Yunanistan Konsolosu Aristidis Radiopoulos da katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Yunus Sezer Türkiye Edirne Eğitim Güncel Haberler

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

2024 YKS'ye İstanbul damgası! 5 aday sınavdan birinci çıktı

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Azerin, 15 Temmuz töreninde bozkurt selamı verdi! Cumhurbaşkanı Erdoğan alkışlayarak karşılık verdi

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Vatandaşlar, plajda aşırı samimi hareketler sergileyen çifti uyarınca kavga çıktı

Bakmadan Geçme

Hemşirelik Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite hemşirelik başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı? Bilgisayar Programcılığı taban puanları açıklandı mı? 2024 Bilgisayar Programcılığı taban puanları! Bisiklet parkurundaki gençlere saldırı! Olay ne, nerede oldu? Hicret ne demek? Müslümanlar, Mekke'den Medine'ye ne zaman hicret ettiler? 2024 KPSS sonuçları ne zaman açıklanacak? KPSS Lisans Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri puan ve sıralama açıklandı mı? J.D. Vance kimdir? Trump'ın başkan yardımcısı adayı James David Vance kaç yaşında ve ne iş yapıyor? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Teklif meclisten geçti mi? Bugün (16 Temmuz) hava nasıl olacak? İstanbul'da yağmur yağacak mı? Meteoroloji il il hava durumu tahminleri! Polislik bölümü için kaç puan gerekli? PMYO puanı kaç? POLİSLİK TYT mi, AYT mi? Cenk Tosun Fenerbahçe'de! Cenk Tosun İstanbul'a geldi mi? Sağlık kontrolünden geçti mi? YÖK ATLAS neden açılmıyor? YÖK Atlas sorgulama ekranı (https://yokatlas.yok.gov.tr/) Az önce deprem mi oldu? 16 Temmuz en son depremler kaç şiddetinde oldu? Kandilli Rasathanesi ve AFAD deprem listesi! YKS TABAN PUANLARI 2024 | YÖK ATLAS 2 ve 4 yıllık üniversite puan ve başarı sıralaması sorgulama ekranı! 16 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? ÖSYM YKS TERCİH KILAVUZU | Üniversite kontenjanlarına nereden bakılır? Üniversite puanları belli oldu mu?
Hulusi Akar'dan '3. Dünya Savaşı çıkar mı?' sorusuna tedirgin eden yanıt

Hulusi Akar'dan "3. Dünya Savaşı çıkar mı?" sorusuna tedirgin eden yanıt

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title