Genç Piyanist Cimuk'a Rusya'dan Vize Engeli - Haberler
Haberi Paylaş

Genç Piyanist Cimuk'a Rusya'dan Vize Engeli

AA - Haberler | Yerel
Genç Piyanist Cimuk'a Rusya'dan Vize Engeli

Suriye'den gelerek ailesiyle Bursa'ya yerleşen genç piyanist Tambi Cimuk, Rusya'nın vize taleplerine yanıt vermemesi nedeniyle Saint Petersburg'da yapılacak yarışmaya katılamayacak.

Suriye'den gelerek ailesiyle Bursa'ya yerleşen genç piyanist Tambi Cimuk, Rusya'nın vize taleplerine yanıt vermemesi nedeniyle Saint Petersburg'da yapılacak yarışmaya katılamayacak.

Direktör Rüstem Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saint Petersburg'da yarın başlayacak ve 10 Ocak'ta sona erecek "Savshinsky Music Competition" yarışmasına çok iyi hazırlandığını belirtti.

Tambi ile ilgili yürüttükleri çalışmanın her aşamasının zorluklarla dolu olduğunu vurgulayan Avcı, şöyle konuştu:

"Bu zorluklara Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizden ötürü doğan vize sorunu bizi de etkiledi. 12 gün boyunca vize başvurumuzu dikkate alıp, olumlu olumsuz yanıt vermediler. Bu bize özel bir durum değildi. Birçok yurttaşımız aynı sorunla karşılaştı. Bütün başvurular yok hükmünde görüldü. Geçen yılın rövanşı gibi gördüğümüz yarışmaya gidememek üzücü elbette ama her şey de bu yarışmaya bağlı değildi. Önümüzde Gürcistan yarışması var. Hazırlıklarımızı oraya yönlendirdik. İki ülke arasındaki sorunun tatlıya bağlanması bizim birincilik derecemizden daha önemli."

"Türkiyeyi ve Türkleri çok seviyorum"

Tambi Cimuk'un piyano öğretmeni ve Akademix Güzel Sanatlar Merkezi Piyano Bölüm  Başkanı Elena Çekiç ise Saint Petersburg'daki yarışmanın önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Saint Petersburg yarışmasını bir yıldır kazandığımız derecelerin en önemlisi olarak görüyorduk. Ben de Rus asıllıyım. İki ülkenin ilişkilerinin normalleşmesini çok istiyorum. İki halk arasında bir sorun olmadığını biliyorum ama siyaset bazen böyle durumlar yaratabiliyor. Sanırım normalleşmek için biraz zamana ihtiyaç var. Ben Türkiyeyi ve Türkleri çok seviyorum. Tambi ile Saint Petersburg için yaptığımız yoğun çalışmalar boşa gitmeyecek. 20-28 Ocak 2016 tarihinde Gürcistan'da düzenlenecek yarışmadan da derece bekliyoruz."

Bursa'da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde 21 Aralık'ta gerçekleştirilen "Ekonomiye Değer Katanlar 2015 Ödül Töreni"ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, valilik ve büyükşehir belediyesince alınan piyanoyu Cimuk'a vermişti. Cimuk ise kendisine hediye edilen piyanonun hakkını en iyi derecede vereceğini kaydetmişti.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım