Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 02.06.2021
Restoranlarda QR kodlu yeni uygulama eylülde başlıyor
Gelecek günlerden ümitli olduklarını ifade eden Öncel, şöyle konuştu: "İnşallah aşı konusunda umut veren gelişmelerle salgın biraz daha kontrol altına alınacak ve perakende sektörü özlediğimiz günlere gelecek. Turist sayısı da beklediğimiz sayılara gelecek ama bu noktada ekonomik tedbirleri de en üst noktada almamız gerekiyor. Bununla ilgili 2 önemli yasal düzenleme beklentimiz var. Bir tanesinin zaten şu anda hazırlandığını biliyoruz, inşallah Meclis'ten geçer. Kapalı kalınan sürede kiranın alınmayacağına dair ve mülk sahipleriyle kiracıları sürekli karşı karşıya getiren bu olumsuz durum için kapalı olunan sürelerde kira alınmaması... Bir de ortak alan işletme giderlerinin şeffaf, adil, hesap verilebilir ve perakendecinin canını acıtmayacak şekilde düzenlenmesi, paylaşım tablolarının net, açık, herkesin görebildiği biçimde bütün kiracılarla paylaşılması noktasında yönetmeliğin yeniden düzenlenmesine ilişkin taleplerimiz var. Bunların gerçekleşmesini umut ediyoruz." "Sektör karlılığı son 5 yılda yüzde 1,6'dan yüzde 1,2'ye kadar düştü" GPD Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç ise salgın esnasında sektörün, özellikle 2020'de yüzde 30'un üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini belirterek, "2021'in ilk çeyreğinde, pandemi ve enflasyonun etkisine rağmen yüzde 2'nin üzerinde bir büyüme görünüyor.
Enflasyon - 02.06.2021
TSKB "Pandemi Sonrası Daha Yeşil Bir Dünyaya Yelken Açmak" raporunu yayınladı
Dünyadaki düzensiz toparlanma içinde oluşan enflasyonist eğilimlerin Türkiye'yi olumsuz etkilediği belirtilen açıklamada, belirsizliklerin ekonomi politikalarında manevra alanını sınırladığı kaydedildi.
Enflasyon - 02.06.2021
Moody's: Avrupa Merkez Bankası için politika zorlukları var
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avro Bölgesi'nde eşit olmayan ekonomik toparlanma ve artan enflasyonun Avrupa Merkez Bankası (ECB) için politika zorlukları oluşturduğunu belirtti.
Enflasyon - 02.06.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Analistler, ekonomik aktivitedeki toparlanma ile enflasyon endişeleri arasında kararsız kalan fiyatlamalar nedeniyle küresel pay piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini bildirdi.
Enflasyon - 02.06.2021
Hong Kong'da Tiananmen olaylarını anmak için faaliyet gösteren müze kapatıldı
Demokrasi ve ifade özgürlüğü talebi, enflasyon, siyasi bozulma ve yozlaşma gibi nedenlerle başlayan protestolara ülkedeki aydın kesim ve öğrenciler başta olmak üzere yoğun katılım olmuştu.
Enflasyon - 02.06.2021
Son dakika haberi... Avrupa borsaları yükselişle açıldı
Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanmanın tahminlerden hızlı olabileceği düşüncesinin yatırımcıları riskli varlıklara yönlendirdiğini belirterek, emtia fiyatlarındaki oynaklık, artan enflasyon endişeleri ve buna paralel para politikalarına ilişkin belirsizliklerin ise risk iştahının güçlenmesini engellediğini ifade etti.
Enflasyon - 02.06.2021
Dolar/TL 8,63 seviyelerinden işlem görüyor
Analistler, ekonomik aktivitedeki toparlanma ile enflasyon endişeleri arasında kararsız kalan fiyatlamaların gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı artırdığını belirterek, Türk lirasındaki negatif ayrışmanın ise sürdüğünü söyledi.
Enflasyon - 02.06.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
Analistler, küresel pay piyasalarında ekonomik aktivitedeki toparlanma ile enflasyon endişeleri arasında kararsız kalan fiyatlamalarla karışık bir seyir izlendiğini kaydederek, yurt içinde ise dolar kurunda artan oynaklığın pay piyasalarında satış baskısına neden olduğunu ifade etti.
Enflasyon - 02.06.2021
BIST100 yüzde 0.81 düşüşle başladı, dolar 8.62 lirada
Piyasalarda, TCMB'nin bugün gerçekleştireceği yatırımcı toplantısı izlenecek. Yatırımcılar TCMB'nin para politikasına ve enflasyon öngörülerine ilişkin bilgi sahibi olmaya çalışacaklar.
Enflasyon - 02.06.2021
Son dakika haberleri | ?Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu millet gayrimilli anayasa istemez
'FAİZLERİ DÜŞÜRMEMİZ ŞART' Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm. Bizim faizleri bir defa düşürmemiz şart. Temmuz, ağustos buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için rahatlama dönemine inşallah girmiş olacağız.
Enflasyon - 02.06.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT canlı yayınına konuk oldu: (6)
"Faizleri düşürmemiz şart" Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyonu tek haneli rakama indirir mi bu büyüme devam ederse?" sorusuna şu yanıtı verdi: "O bağlantıyı direkt olarak burada bu şekilde kuramayız.
Enflasyon - 02.06.2021
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Cuma günü Zonguldak'ta bir müjde açıklayacağız. Zonguldak'ta Uzun Mehmet Camii'nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni...
"Faizi ve faiz yükünü düşürmemiz lazım" Faizlerin düşürülmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, "Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız.
Enflasyon - 01.06.2021
Bazı kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda
Vergisini zamanında ödeyen dürüst mükellefleri ödüllendirecek bir sistemin düzenlemeye eklenmesini teklif ettiklerini ancak kabul edilmediğini söyleyen Usta, "Enflasyonun bu kadar hızlandığı bir ülkede 2016'dan sonra 2020 sonuna kadar yapılandırmada uygulanan yıllık faiz yüzde 4,2.
Enflasyon - 01.06.2021
Son dakika haberi! Avrupa borsaları yükselişle kapandı
Yatırımcılar, artan enflasyon endişelerine rağmen ekonomik toparlanmaya yönelik olumlu verilere odaklandı.
Enflasyon - 01.06.2021
Brent petrol 71 doları aştı, altın düştü
Dolardaki düşüşün sürmesinin yanında, ABD'de giderek büyüyen enflasyon baskısının etkisiyle erken saatlerde 1,910 doları aşan altının ons fiyatı ise, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin yükselen enflasyona karşı önlemleri öne çıkaran açıklamalarıyla gelen satışlarla 1,900 doların altına geriledi.
Enflasyon - 01.06.2021
Son dakika haberi... BIST100 yüzde 0.81 yükseldi, dolar 8.51 lirada
IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, İSO Türkiye İmalat PMI verilerine ilişkin şunları söyledi:   "Mayıs ayının önemli bölümünde uygulamada olan Covid-19 kısıtlamaları, beklentilerle uyumlu bir şekilde Türk imalat sektörü üzerinde olumsuz etki yarattı.  "Firmaların beklentisi, kısıtlamaların salgını kontrol altına alma konusunda arzu edilen etkiyi göstermesi ve tedbirlerin gevşetilmeye başlanmasıyla birlikte büyüme bölgesine güçlü bir dönüşün yaşanabileceği yönünde.  "Mayısta yaygın bir şekilde devam eden ve enflasyonist baskıların güçlü seyretmesinde rol oynayan tedarik zinciri sorunları ise nispeten daha uzun süre etkili olacak gibi görünüyor.
Enflasyon - 01.06.2021
New York borsası yükselişle açıldı
Artan enflasyon riskine karşın iş gücü piyasasının hala yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere ulaşmadığını hatırlatan analistler, verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ultra güvercin tutumunu etkileyebileceğini aktardı.
Enflasyon - 01.06.2021
Avro Bölgesi'nde yıllık enflasyon mayısta yükseldi
Avro Bölgesi'nde, mayıs ayında yıllık enflasyon yüzde 2 seviyesine çıktı.
Enflasyon - 01.06.2021
Belçika'da Enflasyon Mayıs Ayında %1,46'Ya Yükseldi
Belçika İstatistik Ofisi STATBEL tarafından açıklanan verilere göre; enflasyon Mayıs ayında %1, 23'ten %1, 46 seviyesine yükselmiştir.
Enflasyon - 01.06.2021
İBB Meclisi, İSKİ Genel Müdürlüğü'nün 2020 Yılı Faaliyet Raporu'nu onayladı
BÜTÇENİN YÜZDE 49'U YATIRIMA Bu bütçeyle; kullanılmış suları toplayıp arıtmaya, su kaynaklarını ve içme suyu havzalarını korumaya yönelik çok önemli yatırım ve hizmete imza attıklarını ifade eden Mermutlu, 2021 Yılı Bütçesinin ise 7 milyar 959 milyon 457 bin lira olduğunu kaydetti. Bu bütçenin yüzde 49'u yatırımlara ayırdıklarını aktaran İSKİ Genel Müdürü, bütçenin yüzde 32'sinin mal ve hizmet alımlarına, yüzde 13'ünü personel giderlerine, yüzde 6'sının cari ve diğer giderlere ayırdıklarını ifade etti. "GİRDİLERİMİZ 2 KAT ARTTI, SU 2014 TARİFESİNDEN" Mayıs 2019'da su tarifesinde yapılan indirim sayesinde, bugüne kadar İstanbul halkına 4.6 milyar liralık katkı sunduklarının altını çizen Raif Mermutlu, "Geçmişte indirim yapıldı, şu anda İstanbullular 2014 yılının Mart ayı tarifesi kadar ucuza su kullanıyor. Biz de ilelebet bu rakamlar kalsın isteriz. Ama bizim girdilerimiz artmayacaksa, akaryakıta, elektriğe ve işçi ücretlerine zam gelmeyecekse kalsın. 2014'ten bugüne kadar enflasyon oranında zam yapılsaydı suyun bugünkü metreküp fiyatı 8.
Enflasyon - 01.06.2021
Avrupa borsaları, İspanya hariç yükselişle açıldı
Bugün açıklanacak veriler arasında, dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yanı sıra Avro Bölgesi'nde enflasyon ile Almanya'nın mayıs ayı işsizlik verilerinin yatırımcıların odağında bulunduğunu belirten analistler, NATO ülkelerinin savunma ve dışişleri bakanlarının toplantısının da takip edileceğini kaydetti.
Enflasyon - 01.06.2021
Borsa güne yükselişle başladı
Analistler, bugün yurt içinde ve dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin yanı sıra Avro Bölgesi'nde enflasyonun takip edileceğini söyledi.
Enflasyon - 01.06.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı
Analistler, bugün yurt içinde ve dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin yanı sıra Avro Bölgesi'nde enflasyonun da takip edileceğini belirterek, NATO ve OPEC toplantılarının da gündemin odağında bulunduğunu söyledi.
Enflasyon - 01.06.2021
Küresel piyasalar imalat sanayi verilerine odaklandı
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dün, aşılar ve ilave mali desteklerin etkisiyle iyileşme görüldüğü gerekçesiyle martta yüzde 5,6 olarak açıkladığı 2021 için küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,8'e revize etti. Almanya'da ise enflasyon mayısta yüzde 2,5'e çıkarak Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.
Enflasyon - 01.06.2021
Son dakika haber: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kamu Maliyesi Raporu'nun ilkini paylaştı
Yılın ilk çeyreğine ilişkin bilgilere yer verilen raporun bu döneme ait makroekonomik gerçekleşme ve görünüm bölümünde büyüme, istihdam, cari denge, enflasyon ve bankacılık sektörü gibi makroekonominin temel konu başlıkları altında küresel ve yurt içi ekonomik gelişmeler ile beklentiler ve riskler ele alınıyor.
Enflasyon - 01.06.2021
İBB Meclisi, İSKİ'nin 2020 Yılı Faaliyet Raporunu onayladı
İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu'ya tepki gösteren Gökkuş, "Siz önce bunu kendi başkanınıza anlatacaksınız. 'İndirim yaptık' diye propaganda yapacak, sonra göreve gelir gelmez zam teklifini getireceksiniz. Fahiş zamlara karşı çıktık, enflasyon oranında zam yaptık.
Enflasyon - 31.05.2021
İSKİ'NİN SU ZAMMI TEKLİFİ İBB MECLİSİNDE REDDEDİLDİ
"20-25 ZAM İSTEĞİNİN ÇOKTA ABSÜRT BİR DURUMU YOKTUR" CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise, "İnsani su kullanımı ile su fiyatları hakkında iki konu var. İnsani su kullanım hakkını zorunlu buluyoruz" diye konuştu. Balyalı, "İSKİ'nin özellikle bu dönemde, yüzde 20'ye varan enflasyon karşısında yüzde 20-25 zam isteğinin çokta absürt bir durumu yoktur.
Enflasyon - 31.05.2021
Avrupa borsaları düşüşle kapandı
Avrupa borsaları, piyasalarda artan enflasyon endişelerinin ardından haftanın ilk işlem gününü düşüşle tamamladı.
Enflasyon - 31.05.2021
Son dakika haberleri... Petrol fiyatları yükseldi, altın yatay
Troy'un günlük bülteninde şu değerlendirme yapıldı: "Altın geçtiğimiz haftaki seansta 1912 dolar/ons seviyesine kadar uzanırken, yıl başından beri kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu ve üst üste dördüncü haftayı da kazançla tamamladı. 1881 dolar/ons seviyesinden haftaya başlayan sarı maden, yatayda bir haftalık seans başlangıcı yaptı. Asıl hareketini ise haftanın ikinci gününde yapan sarı maden, gücünü ABD'de açıklanan konut fiyatlarındaki yükselişten aldı.  "ABD'de açıklanan konut fiyatlarında Mart ayındaki yükselişin yüzde 13.2 ulaşması 2005 yılından beri en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Bu veriyle birlikte enflasyon üzerindeki artışa işaret edilirken, enflasyondan korunma aracı olarak bilinen altın, hafta boyunca öne çıkmayı başardı.
Enflasyon - 31.05.2021
Almanya'da enflasyon mayısta yüzde 2,5'e çıktı
Almanya'da nisanda yüzde 2 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatlarının artmasının etkisiyle mayısta yüzde 2,5'e çıktı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Sayfa 5 - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. BIST100 yüzde 0.09 düştü, dolar 8.59 lirada.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 15.6.2021 00:22:44. #1.16#

title