Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Ortada Bir Gerilim Falan Yok"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Ortada Bir Gerilim Falan Yok"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ortada Bir Gerginlik Falan Yok" Diyerek, Hükümet ile Yargı Arasında Bir Gerilim Bulunmadığını Belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ortada bir gerginlik falan yok" diyerek, hükümet ile yargı arasında bir gerilim bulunmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Japonya ziyareti öncesinde Esenboğa Havaalanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gül, gündemdeki konulara ilişkin soruları da yanıtladı. Son birkaç haftadır yargının üst düzeyi ile yaptığı görüşmelerin hatırlatılarak, "Bu görüşmeleriniz hükümet ile yargı arasındaki tansiyonun düşmesini sağlayacak mı?" şeklindeki soru üzerine Gül, "Görüşmeler ile ilgili yeterli açıklamalar yapıldığı kanaatindeyim. Ortada bir gerginlik falan da yok." dedi.

Abdullah Gül dinleme iddiaları ile ilgili soruyu, "TBMM'de bugün bu, gayet açık, şeffaf bir şekilde konuşuluyor, tartışılıyor. Tabii ki kanuni dinlemeler vardır. Kanunsuz dinlemeler de varsa suçtur." diyerek yanıtladı.

"Brüksel'den, 3 fazın Kıbrıs Rum Kesmi'nin ciddi muhalefeti ile kapatıldığı yönünde haberler yansıdı. AB ile ilgili bu gelişmeyi nasıl görüyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine ise Gül, müzakere sürecinin zor, Türkiye'nin ise kararlı olduğunu vurguladı. Gül, "Türkiye, bu müzakere sürecini eninde sonunda başarı ile bitirecektir. Çünkü bu tarihi karar alınırken oy birliği ile alınmıştır. Ne zaman biter bilmeyiz ama, Türkiye'nin hedefi tam üyeliktir. O yüzden bazen siyasi, geçici problemler olabilir ancak, sonunda bunun başarılacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.

Öte yandan Gül, Japonya ziyaretini Türkiye'nin 1999 yılından itibaren sürdürdüğü Doğu Asya ve Pasifik bölgesine açılımda önemli bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

Kaynak: CHA