Çanakkale Savaşı Mektuplarının Sembol İsmi Şehit Muallim İbrahim Ethem'in Hayatı Kitaplaştırıldı

Çanakkale Savaşı Mektuplarının Sembol İsmi Şehit Muallim İbrahim Ethem'in Hayatı Kitaplaştırıldı

Çanakkale Savaşı Mektuplarının Sembol İsmi Şehit Muallim İbrahim Ethem'in Hayatı Kitaplaştırıldı. Gazeteci Mustafa Canbey Tarafından Yazılan ve Yarımada Yayınları Tarafından Yayınlanan "Cephede Bir Muallim/şehit Ethem" Kitabında Mustafa Kemal'in Komutanlığındaki 57. Alay'da Savaşarak Şehit Düşen 25 Yaşındaki İbrahim Ethem'in Hayatı Anlatılıyor.

Çanakkale Savaşı Mektuplarının Sembol İsmi Şehit Muallim İbrahim Ethem'in Hayatı Kitaplaştırıldı

Çanakkale Savaşı mektuplarının sembol ismi Şehit Muallim İbrahim Ethem'in hayatı kitaplaştırıldı. Gazeteci Mustafa Canbey tarafından yazılan ve Yarımada Yayınları tarafından yayınlanan "Cephede Bir Muallim/Şehit Ethem" kitabında Mustafa Kemal'in komutanlığındaki 57. Alay'da savaşarak şehit düşen 25 yaşındaki İbrahim Ethem'in hayatı anlatılıyor. Kitapta ayrıca Yedek Subay Ethem'in cephedeyken annesine yazdığı ve tüm dünyada meşhur olan mektup da ele alınıyor.

Düşman kuvvetlerinden Anzak ve Yeni Zelanda askerleri ailelerine yazdıkları mektuplarda Çanakkale'den "cehennem" diye bahsederken İbrahim Ethem annesine yazdığı mektupta, cepheyi "cennet bahçelerinden bir bahçe" olarak anlatıyor. Savaşın o dehşet anında mektubu yazmış olmasına rağmen dehşetten daha çok ırmaklardan, kırlardan ve koyunlardan söz ediyor. "Valideciğim" diye başladığı mektubunda, savaştaki oğlunun özlemi ile yanıp tutuşan biricik annesinin yüreğine biraz olsun su serpebilmek için bütün edebi gücünü kullanıyor. Mürekkebine kan karışıyor ancak O, annesini üzen tek bir satır yazmıyor.

Daha sonra diğer askerlere moral motivasyon olması için çoğaltılarak dağıtılan bu mektup, Türk askeriyle düşman askerinin ruh farkını ortaya koyması açısından büyük bir öneme sahip. Çanakkale Savaşı'na gönüllü olarak katılarak büyük bir fedakârlık gösteren Muallim Ethem, 3.Kolordu, 57.Alay, 2.Tabur, 6.Bölük'teydi. Yani Mustafa Kemal Atatürk'ün Arıburnu'nda, o meşhur emri verdiği alayın şanlı askeriydi. Bütün ideali öğretmen olarak vatanına, milletine bağlı genç nesilleri yetiştirmek olan Ethem, belki de bu idealini ölümüyle gerçekleştirdi. Şahadetiyle geleceğin nesillerine vatan, millet sevgisini göstererek en güzel dersi verdi. Okuyucuyu mektuplar üzerinden savaşın en sıcak anlarına götüren kitap, sebep-sonuç kuruluğu içerisinde Çanakkale'yi anlatan kitaplardan farklı olarak savaşın insani boyutunu ele alıyor.

Çanakkale Savaş mektuplarının sembolü niteliğindeki bu eşsiz mektup ve onu kaleme alan Şehit Muallim Ethem'in güçlü kişiliği bu kitapla ölümsüzleşti. İlk baskısı NİHA-DER'in katkılarıyla yapılan "Cephede bir Muallim/Şehit Ethem" adlı eserle ilgili ayrıntılı bilgi www.yarimada.com.tr isimli internet sitesinden edinilebilir.