AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Yangının Bilançosunu Açıkladı Açıklaması

AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Yangının Bilançosunu Açıkladı Açıklaması

AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Yangının Bilançosunu Açıkladı Açıklaması
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, düzenlediği basın toplantısında, Kumluca’daki orman yangınlarının dört gün devam ettiğini ve insanüstü bir çabayla söndürülebildiğini söyledi.

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, düzenlediği basın toplantısında, Kumluca'daki orman yangınlarının dört gün devam ettiğini ve insanüstü bir çabayla söndürülebildiğini söyledi.

AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, parti binasında basın toplantısı düzenledi. İl başkanı Sümer, Kumluca'da 4 gündür yaşanan orman yangınlarına 3 uçak, 10 helikopter, 60 arazöz ve 400 civarında işçiyle müdahale edildiğini dile getirdi. Sümer, "Kumluca'da çıkan yangınlarda nem oranı düşük, rüzgarın da şiddetli olması çalışmaları güçleştirdi. Söz konusu yangını itfaiye ve orman işletme ekipleri insanüstü çalışmalarıyla dört günde söndürdü" dedi.

"KUMLUCA'DA 500 HEKTAR ORMAN ALANI YOK OLDU"

Yangında 500 hektar ormanlık alanın yok olduğunu belirten İl Başkanı Rıza Sümer, "Kumluca'daki Erentepe, Toptaş, Belen ve Sarıkavak mevkilerindeki yangında 500 hektarlık ormanlık olanı maalesef yok oldu. Helikopterlere teknoloji olarak bakıldığı zaman dünya ülkeleri içerisinde yangın söndürmeyle ilgili Türkiye'nin birinci sırada yer alıyor. Hem uçaklarla hem helikopterlerle yangın söndürme çalışması yapıldı" diye konuştu.

"ADRASAN'DA KARŞI YANGIN ÇIKARILARAK YANGININ BÜYÜMESİ ENGELLENDİ"

Aynı günler içerisinde Adrasan'da çıkan yangına ise 8 helikopter, 3 uçak, 2 komuta helikopteri, 80 arazöz ve yüzlerce personelin katıldığını ifade eden AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adrasan'daki yangında ekipler karşı yangın çıkararak yangının büyümesini engellendi. Bununla birlikte yangının yerleşim birimlerine girmesi engellendi. Ekipler dört gün boyunca hem Kumluca'da hem de Adrasan yangınına müdahale etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vali Münir Karaloğlu ve AK Parti Antalya milletvekilleriyle yangın yerini havadan inceledik."

"BÜTÜN HASARLAR KARŞILANACAK"

Kumluca'daki yangınının ön hasar tespit çalışmalarının bitirildiğini belirten İl Başkanı Rıza Sümer, "Ön tespitlerde Erentepe'de 20 ev, 3 ağıl, 4 samanlık ve 40 çiftçiye ait 80 dekar sera, 60 çiftçiye ait de 300 dekarlık bahçe, Toptaş'ta 2 ev, bir depo, 20 çiftçiye ait 40 dekar sera, bir çiftçinin 10 dekar bahçesi, Belen'de 12 çiftçiye ait 55 dekar bahçe, Sarıkavak'ta bir çiftçiye ait 30 dekar bahçenin yangından zarar gördüğü valilik tarafından tespit edildi. Dışişleri Bakanımız olay yerine gitmeden önce Başbakanımızla bir görüşme yaptı. Havalimanında yaptığı görüşmede, Başbakanımız, devletimizin bu yaraları saracağını, en ufak bir toplu iğnenin dahi meydana gelen hasarda karşılanacağının müjdesini verdi. Biz de gittiğimizde, vatandaşlarımıza bunları anlattık" dedi.

"YANGINLA İLGİLİ HER TÜRLÜ İHTİMAL DEĞERLENDİRİLİYOR"

İnsanların enkaz da olsa evinin başından ayrılmak istemediğini söyleyen Başkan Sümer, yangının çıkış nedeninin polemik olarak devam ettiğini ifade etti. Sümer, "Yangınla ilgili her türlü ihtimal değerlendiriliyor. Kısa bir süre içerisinde yangının neden kaynaklandığı açıklanır" şeklinde konuştu. Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in yangının çıkışıyla ilgili bir TV kanalına yaptığı açıklamaların talihsiz olduğunu dile getiren İl Başkanı Rıza Sümer, "Yangının çıkış sebebi araştırılmadan böyle bir açıklama talihsiz bir açıklama. Böyle bir açıklamanın yapılabilmesi için derin, ispatlı olması gerekiyor. Teknik inceleme yapılmadan böyle bir açıklama gerçekten çok talihsizce" dedi.

"ÖNDER ÖNEN KESİN İHRAÇ İSTEMİYLE DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİ"

Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Koordinatörü Önder Önen'in görevden alındığını da sözlerine ekleyen AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer konuşmasını şöyle tamamladı:

"Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel tarafından disiplin mekanizmasının işletilmesi istendi. Biz de kendisini kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk ettik. Disiplin kurulu kararından sonra kendisi hakkında kesin karar verilecek. Partimizin hiçbir şahıs ya da kurum tarafından şahsi menfaatlerini kullanmasına izin vermeyiz. Önder Önen'i de kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk ettik." - ANTALYA

AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Yangının Bilançosunu Açıkladı Açıklaması
AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Yangının Bilançosunu Açıkladı Açıklaması
AK Parti Antalya İl Başkanı Sümer, Yangının Bilançosunu Açıkladı Açıklaması

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title