Ahmedinejad; "Irak'taki Sorun ABD"

Ahmedinejad; "Irak'taki Sorun ABD"

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'yi Irak'taki Şii, Sünni ve Kürtler Arasında Bölünmeyi Kışkırtmakla Suçlayarak, Bu Ülkedeki Sorunun Nedeninin, Washington Yönetimi Olduğunu İfade Etti.

Ahmedinejad;

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'yi Irak'taki Şii, Sünni ve Kürtler arasında bölünmeyi kışkırtmakla suçlayarak, bu ülkedeki sorunun nedeninin, Washington yönetimi olduğunu ifade etti.

Ahmedinejad, Asya Oyunları'nın açılışı için geldiği Katar'ın başkenti Doha'da El Cezire televizyonunda yaptığı söyleşide, İran'ın ABD'nin Irak'taki askerleri geri çekmesi yönündeki çağrılarını yineleyerek, ABD ve İngiltere'ye hitaben, "Iraklılar kendilerini nasıl yöneteceklerini ve güvenliklerini nasıl sağlayacaklarını biliyor. Sorunun nedenini sizsiniz. Irak'tan çıkın ve Irak halkını yalnız bırakın" dedi.

Ahmedinejad, ABD'yi Irak'taki mezhep çatışmalarını kışkırtmakla suçlayarak, bu ülkenin, bağımsız bir Irak'tan korktuğunu savundu.

İran Cumhurbaşkanı, "Amerikalılar ve İngilizlerin Irak'tan ayrılmak istediklerini biliyoruz. Ama Irak halkına yanmış, yıkılmış bir toprak bırakmak istiyorlar. Amerikalılar, Iraklılar arasında, Sünnilerle-Şiiler, Kürtlerle-Şiiler arasında düşmanlık yaratmak gibi şeyler yapmaya başladılar" diye konuştu.

Mahmud Ahmedinejad, ABD'nin Irak halkı tarafından seçilen hükümeti zayıflatmak ve bu ülkenin içişlerine karışmak istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA